Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Եվրոպական միության հետ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (CEPA) իրականացումը կարող է մեծապես նպաստել Հայաստանի ինստիտուտների զարգացմանը:
«CEPA-ն, ըստ էության, հանդիսանում է մեր երկրի զարգացման ռազմավարական ծրագիրը եւ կարող է դառնալ մեր բարեփոխման օրակարգի հիմնաքարերից մեկը»,- ասել է վարչապետը` գերմանական Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի գրասենյակ կատարած այցի ընթացքում:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ ԵՄ-ի եւ նրա անդամ-պետությունների հետ համագործակցությունը կարեւոր նշանակություն ունի ժողովրդավարական Հայաստանի համար:
«Միեւնույն ժամանակ կարծում եմ, որ իր հերթին, Եվրոպան շահագրգռված է Հարավային Կովկասի անկայուն տարածաշրջանում ունենալ կայուն, ժողովրդավարական գործընկեր` ի դեմս տնտեսապես զարգացող եւ առաջադեմ Հայաստանի, որի հետ ունի ընդհանուր եվրոպական արժեքներ»,- հավելել է կառավարության ղեկավարը:

Пашинян назвал CEPA «стратегической программой развития Армении» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что реализация Соглашения о всеобъемлющем и расширенном сотрудничестве с Евросоюзом (CEPA) внесет большой вклад в развитие институтов Армении.
«CEPA является стратегической программой развития нашей страны, и соглашение может стать одним из краеугольных камней наших реформ»,- отметил премьер-министр в ходе визита в офис немецкого фонда Конрада Аденауэра.
Никол Пашинян подчеркнул, что сотрудничество с ЕС имеет важное значение для демократической Армении.
«В то же время я считаю, что в нестабильном южно-кавказском регионе Европа, в свою очередь, заинтересована в стабильном, демократическом партнере в лице экономически развивающейся и передовой Армении, с которой она разделяет общие ценности»,- добавил глава правительства.