Մինսկը Բաքվին զինտեխնիկայի նոր խմբաքանակ կվաճառի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Բաքուն եւ Մինսկը պայմանագիր են նախապատրաստում՝ բելառուսական ռազմական տեխնիկայի նոր խմբաքանակ Ադրբեջանին մատակարարելու համար:
Ինչպես հաղորդում է ԲԵԼՏԱ գործակալությունը, այդ մասին այսօր Մինսկում հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը:
Ադրբեջանի եւ Բելառուսի ղեկավարների բանակցությունների արդյունքում Բելառուսի պետական ռազմարդյունաբերական կոմիտեի եւ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության միջեւ հուշագիր է ստորագրվել:
Մինսկը կոշտ պատասխան է տվել Փաշինյանին
«Ամենակարճ ժամկետում այն բելառուսական ռազմական տեխնիկայի մեկ այլ խմբաքանակի ձեռքբերման պայմանագրի կվերածվի»,- ասել է Ալիեւը:
Նրա խոսքերով, Ադրբեջանը գոհ է այս բնագավառում Բելառուսի հետ փոխգործակցությունից:
«Մեր երկրների ռազմա-տեխնիկական համագործակցությունը արդեն լավ պատմություն ունի, բավական մեծ ծավալներ եւ ընդլայնման լավ նախադրյալներ»,- հայտարարել է Ալիեւը:
Ադրբեջանի նախագահը նաեւ շնորհակալություն է հայտնել Բելառուսին՝ ԼՂ կարգավորման հարցում ունեցած դիրքորոշման համար:

Ереван /Медиамакс/. Баку и Минск готовят контракт на поставку очередной партии белорусской военной техники в Азербайджан.
Как сообщает агентство БЕЛТА, об этом сегодня в Минске заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев.
По итогам переговоров лидеров Азербайджана и Беларуси был подписан меморандум между государственным военно-промышленным комитетом Беларуси и министерством обороны Азербайджана.
«В самое короткое время он будет трансформирован в контракт для приобретения очередной партии военной техники из Беларуси», - сказал Ильхам Алиев.
По его словам, Азербайджан доволен взаимодействием с Беларусью в этой сфере.
«Военно-техническое сотрудничество между нашими странами имеет уже хорошую историю, достаточно большие объемы и хорошую тенденцию к расширению», - заявил Алиев.
Президент Азербайджана также поблагодарил Беларусь за позицию по вопросу карабахского урегулирования.