Երեւան: Մեդիամաքս: Մինսկում այսօր մեկնաբանել են ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերն այն մասին, որ ինքը բացատրություններ է պահանջելու Բելառուսի եւ Ղազախստանի նախագահներից՝ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցի շուրջ վերջիններիս արած հայտարարությունների առնչությամբ:
Բելառուսի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անատոլի Գլազն այսօր ասել է.
«Ըստ երեւույթին, Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատարն իրեն միջազգային դատախազի տեղ է դրել, որը պատժելու կամ ներելու լիազորություն ունի: Միգուցե, դա ընդունելի էր ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար, Հայաստանի քաղաքացի Յուրի Խաչատուրովի դեպքում: Բայց միջպետական հարաբերություններում կան արարողակարգի եւ էտիկետի բավական հստակ նորմեր:
Երեւի, պարոն Փաշինյանը դեռ չի հասկացել, որ այսպես կոչված փողոցային ժողովրդավարության կանոնները մեծ քաղաքականության մեջ ընդունելի չեն: Ափսոս: Հուսանք, ժամանակի ընթացքում դա կանցնի»:
Նոյեմբերի 16-ի երեկոյան ՀՀ կառավարության ղեկավարը լրագրողների խնդրանքով մեկնաբանել էր այն փաստը, որ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն վերջերս ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի նշանակման թեման քննարկել էր Ադրբեջանի դեսպանի հետ:
«Զարմացած եմ, որ 30 տարի պետության ղեկավարի կարգավիճակում եղած մարդը կարող է իրեն նման քայլ թույլ տալ: Դա նույնը կլիներ, եթե ես ՀԱՊԿ փակ նիստում եղած քննարկման մասին պատմեի ՀԱՊԿ անդամ չհանդիսացող որեւէ երկրի դեսպանին:
Եվ ես, իհարկե, պետք է պարզաբանումներ պահանջեմ Բելառուսի նախագահից եւ ոչ միայն նրանից: Մեր պայմանավորվածություններին հակասող հայտարարություն է արել նաեւ Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը՝ ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի դռնփակ նիստից հետո հայտարարելով, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում նշանակվելու է Բելառուսի ներկայացուցիչը: Որեւէ մեկը նման հայտարարություն անելու իրավունք չուներ, որովհետեւ ՀԱՊԿ-ում որոշումները կայացվում են կոնսենսուսով, իսկ մենք մեր դիրքորոշումը հստակ արտահայտել ենք: Քանի դեռ մենք գործընկերության միջավայրում այլ որոշում չենք կայացրել, որեւէ մեկը նման հայտարարություն անելու իրավունք չունի, եւ մեր ԱԳ նախարարը մեր դիրքորոշումը հստակ ձեւակերպել է», - ասել էր կառավարության ղեկավարը:

Минск жестко ответил на заявления Пашиняна - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. В Минске сегодня прокомментировали слова и.о. премьер-министра Армении Никола Пашиняна о том, что он потребует разъяснений у президентов Беларуси и Казахстана относительно заявлений последних на тему назначения генсека ОДКБ.
Пресс-секретарь МИД Беларуси Анатолий Глаз заявил сегодня:
«Видимо, исполняющий обязанности Премьер-министра Армении возомнил себя международным прокурором, уполномоченным карать или миловать.
Возможно, это было приемлемо в случае с бывшим Генеральным секретарем ОДКБ – гражданином Армении Юрием Хачатуровым. Но в межгосударственных отношениях существуют вполне четкие нормы протокола и этикета.
Наверное, господин Пашинян пока не понял, что правила так называемой уличной демократии не приемлемы в большой политике. Жаль. Надеемся, что со временем это пройдет».
16 ноября Никол Пашинян прокомментировал по просьбе журналистов тот факт, что президент Беларуси Александр Лукашенко ранее на этой неделе обсуждал вопрос назначения генсека ОДКБ с послом Азербайджана.
«Я удивлен, что человек, 30 лет занимающий статус руководителя страны, может позволить себе такой шаг. Это было бы равносильно тому, если бы я рассказал об обсуждениях на закрытом заседании ОДКБ послу страны, не являющейся членом организации.
Я, конечно же, потребую разъяснений у президента Беларуси и не только у него. Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев также сделал заявление, противоречащее нашим договоренностям, заявив после закрытого заседания саммита ОДКБ, что на должность генсека организации будет назначен представитель Беларуси.
Ни у кого не было права делать подобные заявления, так как в ОДКБ решения принимаются консенсусом, а мы четко заявили о своей позиции. Пока мы не приняли другого решения в партнерской атмосфере, никто не имеет права делать подобные заявления. И глава МИД Армении четко сформулировал нашу позицию», - сказал руководитель правительства.