Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳՆ խոսնակի ժամանակավոր պաշտոնակատար Աննա Նաղդալյանն այսօր ասել է, որ Իրանը շարունակում է մնալ Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից մեկը եւ այդ երկրի հետ հարաբերությունները Երեւանի համար կենսական նշանակություն ունեն։
«Բնականաբար, մենք հետեւում ենք Իրանի շուրջ տեղի ունեցող վերջին բոլոր զարգացումներին, որոնք մտահոգիչ են։ Հայաստանը շարունակում է բաց երկխոսություն վարել ե՛ւ իրանական կողմի, ե՛ւ գործընթացում ներգրավված բոլոր կողմերի հետ»,- ճեպազրույցում ասել է ՀՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Նա նշել է, որ Հայաստանը հստակ եւ պարզ ներկայացնում է իրեն հուզող հարցերը, մտահոգությունները եւ դրանցով պայմանավորված իր դիրքորոշումները։
«Մենք պետք է առանձնահատուկ հարաբերություններ զարգացնենք Իրանի հետ, որոնք պետք է զերծ մնան աշխարհաքաղաքական զարգացումների ազդեցությունից»,- ասել է Աննա Նաղդալյանը։

МИД: Отношения с Ираном жизненно важны для Еревана - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. И.о. пресс-секретаря МИД Армении Анна Нагдалян заявила сегодня, что Иран продолжает оставаться одним из важных партнеров Армении и отношения с этой страной имеют «жизненное важное значение» для Еревана.
«Естественно, мы следим за последними событиями вокруг Ирана, которые вызывают озабоченность. Армения продолжает вести открытый диалог и с иранской стороной, и со всеми сторонами, вовлеченными в процесс»,- отметила на брифинге представитель МИД Армении.
Она отметила, что Армения четко и ясно заявляет о волнующих ее вопросах, обеспокоенности и обусловленных ею позициях.
«Мы должны развивать особые отношения с Ираном, которые должны быть вне влияния геополитических событий»,- заявила Анна Нагдалян.