«Ալ Ղաիդան» Բաքվում՝ Հեսպելի եւ Սարգսյանի վկայությունները
Երեւան: Մեդիամաքս: Մայիսի 9-ին Սենատում կայացած ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչության (ԿՀՎ) տնօրենի պաշտոնում առաջադրված Ջինա Հեսպելի թեկնածության քննարկումների ընթացքում բացահայտվել է, որ 20 տարի առաջ նա աշխատել է Ադրբեջանում:
«1998 թվականի օգոստոսի 7-ին Ջինա Հեսպելը ղեկավարում էր ԿՀՎ կայանը Բաքվում, երբ նրա կարիերան առաջընթաց ապրեց: Այդ օրը «Ալ Ղաիդան» կազմակերպեց Քենիայում եւ Թանզանիայում ԱՄՆ դեսպանությունների միաժամանակյա ռմբակոծությունները: Երկու օր անց Ջինա Հեսպելը հեռախոսազանգ ստացավ այն մասին, որ այդ հանցագործության հետ կապված «Ալ Ղաիդայի» երկու անդամներ ուղեւորվում են Ադրբեջան: Համագործակցելով Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների հետ, Ջինա Հեսպելը կազմակերպեց նրանց ձերբակալելու օպերացիան, որի համար արժանացավ ԿՀՎ պարգեւին», - գրում է The Washignton Post թերթը:
Ադրբեջանը, «Ալ Ղաիդա»-ն եւ մյուսները
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2002 թվականի հունվարին Սերժ Սարգսյանը, ով այդ ժամանակ ՀՀ պաշտպանության նախարարն էր, ելույթ ունենալով ՆԱՏՕ-ի նախարարական հանդիպմանը, հիշեցրել էր, որ Ղարաբաղյան պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից կռվում էին մոջահեդներ:
Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ 1994թ. զինադադարից հետո մոջահեդների մի մասը մնացել է Ադրբեջանում: «Իբրահիմ Էյդուրասը, որն ավելի ուշ ձերբակալվեց Քենիայում եւ Թանզանիայում ԱՄՆ դեսպանությունները ռմբակոծելու համար, 1995-97 թթ. ղեկավարում էր «Ալ Ղաիդա»-ի ադրբեջանական բաժանմունքը»,- նշել էր ՀՀ պաշտպանության նախարարը:

Yerevan /Mediamax/. The U.S. Senate’s confirmation hearing of Central Intelligence Agency (CIA) Director nominee Gina Haspel on May 9 has revealed that she worked in Azerbaijan 20 years ago.
“On Aug. 7, 1998, while she was serving as chief of the CIA’s station in Baku, Azerbaijan, Haspel’s career took a turn. Al-Qaeda launched simultaneous bombings against U.S. embassies in Kenya and Tanzania, killing 224 people, including 12 Americans. A few days later, Haspel received a middle-of-the-night call summoning her to the office, where she learned that two senior al-Qaeda associates linked to the bombings were heading to the former Soviet republic. Working with Azerbaijan’s KGB-trained intelligence service, Haspel organized an operation to intercept the men. Haspel won a CIA award for her work,” reports The Washington Post.
It is worth mentioning that in January 2002 then Armenian Defense Minister Serzh Sargsyan addressed the NATO ministerial meeting and said that mujahideens were fighting for Azerbaijan during the Karabakh war.
Serzh Sargsyan noted that after the cease-fire was established in 1994, some mujahideens stayed in Azerbaijan. “Ibrahim Eiduras, later arrested for participation in the 1998 Embassy bombings, led the Azeri branch of al-Qaeda between 1995 and 1997,” stated Sargsyan.