«Ալ Ղաիդան» Բաքվում՝ Հեսպելի եւ Սարգսյանի վկայությունները
Երեւան: Մեդիամաքս: Մայիսի 9-ին Սենատում կայացած ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչության (ԿՀՎ) տնօրենի պաշտոնում առաջադրված Ջինա Հեսպելի թեկնածության քննարկումների ընթացքում բացահայտվել է, որ 20 տարի առաջ նա աշխատել է Ադրբեջանում:
«1998 թվականի օգոստոսի 7-ին Ջինա Հեսպելը ղեկավարում էր ԿՀՎ կայանը Բաքվում, երբ նրա կարիերան առաջընթաց ապրեց: Այդ օրը «Ալ Ղաիդան» կազմակերպեց Քենիայում եւ Թանզանիայում ԱՄՆ դեսպանությունների միաժամանակյա ռմբակոծությունները: Երկու օր անց Ջինա Հեսպելը հեռախոսազանգ ստացավ այն մասին, որ այդ հանցագործության հետ կապված «Ալ Ղաիդայի» երկու անդամներ ուղեւորվում են Ադրբեջան: Համագործակցելով Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների հետ, Ջինա Հեսպելը կազմակերպեց նրանց ձերբակալելու օպերացիան, որի համար արժանացավ ԿՀՎ պարգեւին», - գրում է The Washignton Post թերթը:
Ադրբեջանը, «Ալ Ղաիդա»-ն եւ մյուսները
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2002 թվականի հունվարին Սերժ Սարգսյանը, ով այդ ժամանակ ՀՀ պաշտպանության նախարարն էր, ելույթ ունենալով ՆԱՏՕ-ի նախարարական հանդիպմանը, հիշեցրել էր, որ Ղարաբաղյան պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից կռվում էին մոջահեդներ:
Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ 1994թ. զինադադարից հետո մոջահեդների մի մասը մնացել է Ադրբեջանում: «Իբրահիմ Էյդուրասը, որն ավելի ուշ ձերբակալվեց Քենիայում եւ Թանզանիայում ԱՄՆ դեսպանությունները ռմբակոծելու համար, 1995-97 թթ. ղեկավարում էր «Ալ Ղաիդա»-ի ադրբեջանական բաժանմունքը»,- նշել էր ՀՀ պաշտպանության նախարարը:

«Аль-Каида» в Баку: «свидетельства» Хеспел и Саргсяна
Ереван /Медиамакс/. На обсуждениях в Сенате кандидатуры Джины Хеспел, выдвинутой на пост директора Центрального разведывательного управления (ЦРУ) США, выяснилось, что 20 лет назад она работала в Азербайджане.
«7 августа 1998 года Джина Хеспел управляла станцией ЦРУ в Баку, когда ее карьера пошла в гору. В этот день «Аль-Каида» организовала одновременную  бомбежку посольств США в Кении и Танзании. Два дня спустя Джина Хеспел получила телефонный звонок об том, что двое членов «Аль-Каиды», связанных с этим преступлением, направляются в Азербайджан. В сотрудничестве со спецслужбами Азербайджана, Джина Хеспел организовала операцию по их аресту, за что была удостоена награды ЦРУ»,- пишет The Washington Post.
Азербайджан, «Аль-Каида» и другие
Медиамакс отмечает, что в январе 2002 года Серж Саргсян, занимавший тогда пост министра обороны Армении, выступая на министерской встрече НАТО, напомнил, что во время карабахской войны на стороне Азербайджана воевали так называемые «специальные силы», сформированные из афганских и чеченских моджахедов.
Серж Саргсян говорил также, что после перемирия 1994 года, часть моджахедов осталась в Азербайджане. «Ибрахим Ейдурас (Ibrahim Eiduras), позднее арестованный в Европе за участие в бомбежке посольств США в Кении и Танзании, возглавлял азербайджанское отделение «Аль-Каиды» в 1995-1997гг.», - отмечал министр обороны Армении.