Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն ասել է, որ 2011 թվականի ամռանը Կազանում կայացած Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը «լուրջ դրական արդյունքների հույս էր տալիս»:
Լավրովն այդ մասին ասել է՝ Ռուսաստանի ԱԳՆ կայքում հրապարակված հարց ու պատասխանի մեջ:
«Աշխատանքը, որը տարվում էր 2009-ից 2011 թվականները, իսկապես շատ ինտենսիվ էր: Այդ ընթացքում Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները հանդիպել էին մոտ 10 անգամ: Հերթական հանդիպումը, որը պետք է կայանար Կազանում, իսկապես լուրջ դրական արդյունքների հույս էր տալիս, քանի որ փաստաթղթերի նախագծերում, որոնք պատրաստել էր ռուսական կողմը՝ ԱՄՆ եւ Ֆրանսիայի համանախագահների աջակցությամբ, հաշվի էին առնվել, ինչպես մեզ թվում էր, Երեւանի եւ Բաքվի բոլոր մտահոգությունները:
Բայց բուն գագաթաժողովի ընթացքում ի հայտ եկան լրացուցիչ հարցեր եւ մեկնաբանություններ: Այդպես պատահում է, եւ մենք դրանից մեծ ողբերգություն չենք սարքում: Աշխատանքը շարունակվելու է: Վստահ եմ, որ «կազանյան փաստաթղթից» դեռ շատ բան պահանջված է:
Այն տարիներին ձեռքբերվածից ոչինչ չի կորել: Իհարկե, այս ընթացքում ծնվել են որոշակի նոր գաղափարներ, որոնք համանախագահները հիմա փորձում են առաջ տանել կողմերի հետ հանդիպումների ժամանակ: Ամենակարեւորն է ետ կանգնել անվստահությունից, որը դեռեւս երբեմն ի հայտ է գալիս բանակցությունների ընթացքում եւ կենտրոնանալ իրատեսական գաղափարների վրա, որոնք քիչ չեն: Միայն թե պետք է դրանք թղթին հանձնել: Հայեցակարգային մակարդակում կողմերը համաձայնվում են դա անել, բայց երբ սկսվում են կոնկրետ ձեւակերպումներ մշակվել, դժվարություններ են առաջանում: Կարծում եմ, կշարունակենք դրանք հետեւողականորեն հաղթահարել եւ արդյունքներ կունենանք», - ասել է Սերգեյ Լավրովը:

Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said that the meeting of Presidents of Russia, Armenia and Azerbaijan in Kazan in summer of 2011 "allowed hoping for serious positive results”.
He has made that remark while answering the questions from the Armenian media. Answers are published on the Russian Foreign Ministry’s website.
“The work that we implemented from 2009 to 2011 was, in fact, quite intensive. Presidents of Russia, Armenia and Azerbaijan met for nearly 10 times. Yet another meeting set in Kazan allowed hoping for some serious positive results, as draft documents, which the Russian side prepared in cooperation with Co-chairs from U.S. and France, provided for, in our view, all the concerns of Baku and Yerevan in a balanced way. Nonetheless, during the summit additional questions and comments appeared. It happens sometimes, so this is not a tragedy for us. The efforts will go on. I am convinced that a number of points from so-called “Kazan document” are still relevant.
I believe that everything that we worked on those years matters. However, some new ideas appeared during this time, which Co-chairs are now trying to promote in contacts with the sides.
The main reason, which hinders the process, is lack of trust, which still exists at the negotiations and doesn’t allow concentrating on available realistic and pragmatic ideas. All the discussed views simply need to be put on paper. Although the sides agree to do it from conceptual point of view, they still find problems when it comes to precise formulations. I think that we will continue to consistently tackle the issues and will achieve results,” Sergey Lavrov said.