Դարիգա Նազարբաեւան առաջարկում է «եվրասիական Եվրանյուզ» ստեղծել
Երեւան: Մեդիամաքս: Ղազախստանի նախագահի դուստր Դարիգա Նազարբաեւան Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) Կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանին առաջարկել է քննարկել «Եվրանյուզ»-ի օրինակով ԵԱՏՄ հեռուստատեսություն ստեղծելու հնարավորությունը:
ԵՏՀ մամուլի ծառայության հաղորդագրության համաձայն՝ փետրվարի 27-ին Մոսկվայում կայացած հանդիպմանը Տիգրան Սարգսյանը եւ Ղազախստանի Սենատի միջազգային հարաբերությունների, պաշտպանության եւ անվտանգության կոմիտեի նախագահ Դարիգա Նազարբաեւան քննարկել են «եվրասիական ինտեգրման հարցերը եւ ԵԱՏՄ տեղեկատվական աջակցության ուժեղացումը»:
Հիմնավորելով «եվրասիական «Եվրանյուզ»» ստեղծելու մասին իր առաջարկը՝ Դարիգա Նազարբաեւան ասել է.
«Հարկավոր է պարզաբանել, թե ինչպես այսօր ստորագրված միջազգային պայմանագրերն ու համաձայնությունները վաղը կանդրադառնան մեր երկրների քաղաքացիների վրա»:
Մեդիամաքսը նշում է, որ ՀՀ նախագահի թեկնածու Արմեն Սարգսյանն Աստանայի ամենամյա Եվրասիական մեդիա ֆորումի հիմնադիրներից էր, որի կազմկոմիտեի նախագահը Դարիգա Նազարբաեւան էր:

Дарига Назарбаева предложила Тиграну Саргсяну создать «евразийский «Евроньюс»»
Ереван/Медиамакс/. Дочь президента Казахстана Дарига Назарбаева предложила председателю Коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Тиграну Саргсяну обсудить возможность создания телевидения ЕАЭС по аналогии с «Евроньюс».
Как говорится в сообщении пресс-службы ЕЭК, на встрече в Москве 27 февраля Тигран Саргсян и глава комитета по международным отношениям, обороне и безопасности Сената Казахстана Дарига Назарбаева обсудили «вопросы евразийской интеграции и усиление информационной поддержки Евразийского экономического союза (ЕАЭС)».
Аргументируя свое предложение о создании «евразийского «Евроньюс»», Дарига Назарбаева сказала:
«Необходимо разъяснять, как подписанные сегодня международные договоры и соглашения отразятся завтра на гражданах наших стран».
Медиамакс отмечает, что кандидат в президенты Армении Армен Саргсян выступал основателем ежегодного Евразийского медиа-форума в Астане, председателем оргкомитета которого была Дарига Назарбаева. --0--