Սարգսյանն ու Մակրոնը քննարկել են ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ ստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը «նոր հորիզոններ է բացում հայ-ֆրանսիական երկկողմ հարաբերությունների համար»:
Այդ մասին աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող Սերժ Սարգսյանն ասել է հունվարի 23-ին՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ հանդիպումից հետո արված հայտարարության մեջ:
«Մեր քննարկման կարեւոր թեմաներից էր 2017 թվականի նոյեմբերին Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ ստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը։ Դա իսկապես հավակնոտ, ուղենշային փաստաթուղթ է, որի կայացման հարցում մեծ է Ֆրանսիայի դերակատարումը: Մեկ անգամ եւս երախտագիտություն հայտնեցի Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման ողջ գործընթացում Հայաստանի կողքին լինելու համար։ Ֆրանսիայի շարունակական աջակցությունն այս ուղղությամբ Հայաստանի համար իսկապես կարեւոր է», - ասել է Սերժ Սարգսյանը:
«Նախագահ Մակրոնի հետ քննարկեցինք փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բազում հարցեր, եւ գոհունակությամբ եմ ուզում նշել, որ կենսական բոլոր հարցերի շուրջ մեր տեսակետները գրեթե համընկնում են, մյուս հարցերում դրանք շատ մոտ են։ Ի դեպ, խոսքս վերաբերում է թե՛ երկկողմ, թե՛ միջազգային օրակարգին։ Մենք դավանում ենք նույն սկզբունքները եւ ապրում ենք նույն արժեհամակարգով», - նկատել է Հայաստանի ղեկավարը:
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ հոկտեմբերին Հայաստանը կհյուրընկալի Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովը, որը «կարեւոր իրադարձություն է մեր երկկողմ օրակարգում»։
«Մենք մեծ պատասխանատվությամբ ենք ընդունում այս գագաթնաժողովի հյուրընկալումը եւ ջանք չենք խնայելու դրա հաջողության համար։ Ուրախ եմ, որ նախագահ Մակրոնը վերահաստատեց իր մասնակցությունն այդ միջոցառմանը, ինչն առանցքային է գագաթնաժողովի հաջողության համար։ Նաեւ պարոն Մակրոնի հավանությունը ստացանք Ֆրանկոֆոնիայի շրջանակներում անցկացնելու ֆրանկոֆոն գործարարների համաժողով», - ասել է ՀՀ նախագահը:

Саргсян и Макрон обсудили новое соглашение между Арменией и ЕС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил, что подписанное Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армении с ЕС «открывает новые горизонты для двусторонних армяно-французских отношений».
Находящийся во Франции с рабочим визитом Серж Саргсян сказал об этом 23 января в заявлении для прессы по итогам встречи с президентом Франции Эммануэлем Макроном
«Одной из важнейших тем нашей беседы было Соглашение о всеобъемлющем и расширенном сотрудничестве, подписанное в ноябре 2017 года между Арменией и Европейским союзом. Это действительно амбициозный, дающий ориентиры документ, в подписании которого велика роль Франции. Я еще раз выразил свою признательность за содействие Армении на протяжении всего процесса развития отношений между Арменией и ЕС»,- отметил Серж Саргсян.
«Мы обсудили с президентом Макроном ряд вопросов, представляющих взаимный интерес, и я хочу с удовлетворением отметить, что наши точки зрения вокруг всех жизненно важных вопросов почти совпадают, а в остальных - очень схожи. Речь идет как о двусторонней, так и международной повестке. Мы придерживаемся одинаковых принципов и схожей системы ценностей»,- отметил глава Армении.
Серж Саргсян напомнил, что в октябре в Армении состоится саммит Международной организации Франкофонии, который является «важным мероприятием нашей двусторонней повестки».
«Мы с большой ответственностью подходим к вопросу организации этого  саммита. Рад, что президент Макрон подтвердил свое участие в этом мероприятии, что является ключевым фактором для успешного проведения саммита. Президент Макрон также одобрил проведение в рамках саммита Франкофонии бизнес-форума с участием предпринимателей из франкоязычных стран»,- заявил президент Армении.