Մոլդովայի նախագահը ցանկանում է ուսումնասիրել Հայաստանի փորձը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Պաշտոնական այցով Երեւան ժամանած Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնն այսօր ասել է, որ ցանկանում է ուսումնասիրել ԵԱՏՄ անդամ հանդիսացող Հայաստանի փորձը, որը սերտ գործակցում է Եվրամիության հետ:
Դիմավորման պաշտոնական արարողությունից հետո կայացել է նախագահներ Սերժ Սարգսյանի եւ Իգոր Դոդոնի առանձնազրույցը:
«Մենք շահագրգռված ենք բոլոր ոլորտներում՝ քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար, սերտ համագործակցության մեջ: Փոխգործակցության որեւէ սահմանափակում չունենք ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափերում»,-ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Իգոր Դոդոնը նկատել է, որ երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից անցած 25 տարիների ընթացքում սա Մոլդովայի նախագահի առաջին այցն է Հայաստան:
«Այս այցին մենք մեծ ուշադրություն ենք հատկացնում: Հույս ունեմ շատ մանրակրկիտ Ձեզ հետ քննարկել ձեր աշխատանքի փորձը ԵԱՏՄ շրջանակներում: Գիտեմ, որ մոտակա ժամանակներս ծրագրում եք ստորագրել Եվրոպական միության հետ համագործակցության մասին համաձայնագիր:
Կարծում եմ, որ այնպիսի երկրները, ինչպիսիք են՝ Մոլդովան եւ Հայաստանը, դատապարտված են լավ հարաբերություններ ունենալու բոլորի հետ՝ եւ՛ Արեւմուտքի, եւ՛ Արեւելքի: Մեզ համար՝ Մոլդովայի, ինչպես երբեւէ, արդիական է հենց ձեր փորձը»,- ասել է Իգոր Դոդոնը:

Президент Молдовы хочет изучить опыт Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Прибывший сегодня с официальным визитом в Ереван президент Молдовы Игорь Додон заявил, что хочет изучить опыт Армении, которая, будучи членом ЕАЭС, тесно сотрудничает с Евросоюзом.
После официальной церемонии встречи состоялась личная беседа президентов Сержа Саргсяна и Игоря Додона.
«Мы заинтересованы в тесном сотрудничестве во всех сферах - политической, экономической, гуманитарной. У нас нет каких-либо ограничений для сотрудничества как в двустороннем, так и в многостороннем форматах»,- отметил Серж Саргсян.
Игорь Додон отметил, что за 25 лет установления дипломатических отношений между двумя странами это первый визит президента Молдовы в Армению.
«Мы уделяем большое внимание этому визиту. Надеюсь, что мы досконально обсудим с Вами ваш опыт работы в ЕАЭС. Я знаю, что в ближайшее время вы планируете подписать с Европейским Союзом соглашение о сотрудничестве.
На мой взгляд, такие страны, как Молдова и Армения, обречены на поддержание хороших отношений со всеми – и с Западом, и с Востоком. Для Молдовы как никогда актуален именно ваш опыт»,- отметил Игорь Додон.