ԵԽԽՎ-ն կօգնի պահպանել «նոր Հայաստանի կառուցման տեմպը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի մոնիթորինգի հանձնաժողովի անդամներ, ԵԽԽՎ համազեկուցողներ Ալան Միլը եւ Ջուզեպպե Գալատին այսօր ասել են, որ Հայաստանը համապետական ընտրություններից հետո փոփոխությունների եւ զարգացումների հաջորդ փուլն է թեւակոխել:
Այս մասին համազեկուցողները նշել են ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ հանդիպմանը:
Կարեն Կարապետյանն էլ նշել է, որ Հայաստանը մեծ ճանապարհ է անցել օրենսդրական բարեփոխումների փաթեթների մշակման գործում:
«Մենք հատուկ ուշադրություն ենք դարձնում բիզնես միջավայրին, արձանագրում ենք, որ վերջին մեկ տարում ունենք դրական արդյունքներ, բայց գիտենք նաեւ թույլ կետերը եւ աշխատում ենք դրանք վերացնելու ուղղությամբ»,- ասել է վարչապետը:
ԵԽԽՎ համազեկուցողները ողջունել են Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումները:
«Կարելի է երկու բանի համար շնորհակալություն հայտնել՝ նախ, այն արժանապատիվ եւ լուրջ մոտեցման համար, որ ձեր երկիրը ցուցաբերում է Սիրիայից փախստականների, մասնավորապես, սփյուռքահայերի հոսքի առումով: Մենք երախտապարտ ենք դրա համար. դա օրինակ է, որից այլ ազգերը կարող են սովորել եւ որի վրա կարող են հիմնվել: Եվրոպայի խորհրդի անունից էլ շնորհակալ ենք ձեզ այն աշխատանքի համար, որը Եվրոպայում կատարում են ՀՀ դիվանագետներն ու ներկայացուցիչները, ԵԽԽՎ-ում ձեր պատվիրակությունը: Մենք կարող ենք հավաստիացնել, որ կշարունակենք օժանդակել ձեզ, որպեսզի ձեր երազած նոր Հայաստանը կառուցելու ճանապարհին այդ տեմպը պահպանեք»,- ասել է Ալան Միլը:
Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ Եվրոպայի խորհրդի հետ հարաբերությունները կշարունակվեն խորանալ՝ համաձայն Հայաստանի ստանձնած հանձնառությունների եւ քաղաքական պարտավորությունների:
«Դրանց աննախապայման իրականացումը կնպաստի երկրում ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների ընդլայնմանը՝ որպես կայուն բաղադրիչներ մեր անվտանգության եւ կայուն զարգացման համար»,- ասել է վարչապետը:

Yerevan /Mediamax/. Members, co-rapporteurs of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe Alan Meale and Giuseppe Galati stated today that Armenia entered the next stage of development and reform after the state elections.
They made that statement at the meeting with Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan.
The Prime Minister noted in his turn that Armenia had come a long way in preparing legislative reforms.
“We pay special attention to the business environment. We had positive results in the past year, but we also know the weak points and we’re trying to fix them,” said Karapetyan.
PACE co-rapporteurs welcomed the reforms that the Armenian government is implementing.
“We’d like to express our gratitude for two things. Firstly, we thank Armenia for the dignified and serious approach that you showed towards the arriving Syrian refugees, Syrian Armenians in particular. We’re grateful for that and it’s a model other nations can learn from and use as a basis. Secondly, on behalf of the Council of Europe I thank you for the work that Armenian diplomats, representatives, and your delegation to PACE do in Europe. We assure that you will continue to have our support to maintain the pace of building the new Armenia of your dreams,” said Alan Meale.
Karen Karapetyan stressed that Armenia will carry on deepening ties with the Council of Europe according to Armenia’s commitments and political obligations.
“The unconditional fulfillment of those will facilitate expansion of the rule of democracy, human rights and fundamental freedoms as firm components of our security and sustainable development,” said the Armenian Prime Minister.