Հայաստանն ու Իրանը լավատես են համատեղ հեռանկարների առումով
Երեւան: Մեդիամաքս: Իրանի առաջին փոխնախագահ Էսհաղ Ջահանգիրին ասել է, որ հարեւան երկրների հետ վարվող արտաքին քաղաքականության օրակարգում Հայաստանն ունի իր հատուկ տեղը:
Այս մասին Էսհաղ Ջահանգիրին հայտարարել է Թեհրանում ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ հանդիպման արդյունքներով:
«Մենք Հայաստանի հետ քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային բնագավառներում համագործակցության համար որեւէ սահմանափակում չունենք, եւ Հայաստանի մեծարգո վարչապետի այցը այս հարաբերությունների զարգացման տեսակետից կարող է հատուկ դեր ունենալ: Առանձնազրույցի ու ընդլայնված կազմով բանակցությունների ընթացքում քննարկվեցին հարցեր, որոնք կապահովեն երկու երկրների հարաբերությունների հետագա զարգացումը»,- նշել է Իրանի առաջին փոխնախագահը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը, լինելով Եվրասիական տնտեսական միության անդամ եւ լավ հարաբերություններ ունենալով Եվրոպական միության հետ, կարող է լավ հարթակ լինել:
«Պարսից ծոցից Սեւ ծով անցնող տրանսպորտային միջանցքներից մեկը կարող է լինել Հայաստանը: Էլեկտրաէներգիայի եւ գազի փոխանակման ծրագրի շրջանակում ունենք երրորդ բարձրավոլտ գծի շինարարությունը, ինչպես նաեւ այսօր ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կարող են խթան հանդիսանալ համագործակցության զարգացման համար: Կարծում եմ, որ մասնավոր հատվածի մեր ներկայացուցիչները կարող են օգտվել ստեղծվող պայմաններից, երկու երկրներում ազատ տնտեսական գոտիների առկայությունը նույնպես կարող է գործարար շրջանակների համագործակցության զարգացման խթան հանդիսանալ»,- ասել է Էսհաղ Ջահանգիրին:
Կարեն Կարապետյանն էլ հայտարարել է, որ «բարեկամ պետություն են եկել շատ լավ տրամադրությամբ»:
«Ունեցել ենք շատ կառուցողական եւ առարկայական հանդիպումներ: Ամրագրել ենք, որ շահագրգռված ենք իրանական բիզնեսի, կապիտալի՝ Հայաստան ներգրավվելու հարցում, այն արտոնյալ ռեժիմները, որ ունի Հայաստանը՝ պատրաստ ենք բաց տրամադրել մեր իրանական գործընկերներին, երկկողմ հաստատել ենք, որ պատրաստակամ ենք մեծացնել հայ-իրանական հարաբերությունների ծավալները եւ հաստատակամ ենք վերացնել այդ ճանապարհին առաջացած խոչընդոտները, խոսել ենք տարածաշրջանային հնարավոր համագործակցության մասին»,- հայտարարել է ՀՀ վարչապետը:
«Շատ լավ տրամադրությամբ ենք դուրս եկել բանակցություններից եւ շատ լավատես ենք հեռանկարների առումով»,- հավելել է ՀՀ կառավարության ղեկավարը:

Армения и Иран оптимистично смотрят на совместные проекты
Ереван /Медиамакс/. Первый вице-президент Ирана Эсхак Джахангири заявил, что Армения занимает особое место на повестке проводимой в отношении соседних государств внешней политики Тегерана.
Об этом Эсхак Джахангири заявил в Тегеране, по результатам встречи с премьер-министром Армении Кареном Карапетяном.
«У нас нет каких-либо ограничений для сотрудничества с Арменией в политической, экономической и культурной сферах, и визит многоуважаемого премьер-министра Армении может сыграть особую роль. Во время личной беседы и переговоров в расширенном составе обсуждались вопросы, которые обеспечат дальнейшее развитие отношений»,- отметил первый вице-президент Ирана.
По его словам, Армения, будучи членом Евразийского экономического союза и поддерживая хорошие отношения с Европейским союзом, может стать хорошей платформой.
«Армения может стать одним из транспортных коридоров из Персидского залива в Черное море. В рамках программы по обмену электроэнергии и газа мы имеем строительство третьей высоковольтной линии. Достигнутые сегодня договоренности также могут стать стимулом для развития сотрудничества. На мой взгляд, представители частного сектора могут воспользоваться сложившимися условиями, наличие свободных экономических зон в обеих странах также может служить стимулом для развития сотрудничества бизнес-кругов»,- заявил Эсхак Джахангири.
«Мы провели весьма конструктивные и предметные встречи. Была зафиксирована заинтересованность в привлечении иранского бизнеса и капитала в Армению. Мы готовы предоставить нашим иранским партнерам преференциальные режимы. На двустороннем уровне было подтверждена готовность расширить объемы армяно-иранских отношений и решимость устранить все препятствия на этом пути. Обсуждалось также возможное региональное сотрудничество»,- подтвердил премьер-министр Армении Карен Карапетян.