Պուտինը Էրդողանին վերջնագիր կներկայացնի, գրում է ՏԱՍՍ-ը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մայիսի 3-ին Սոչիում կայանալիք Վլադիմիր Պուտինի եւ Ռեջեփ Էրդողանի բանակցություններում թուրքական կողմին «փաստացի վերջնագիր է ներկայացվելու»:
Այս մասին գրում է ռուսաստանյան պետական ՏԱՍՍ լրատվական գործակալությունը՝ վկայակոչելով դիվանագիտական աղբյուրները:
«Անկարան պետք է որոշի՝ արդյո՞ք պատրաստ է իրական ռազմավարական գործընկերություն հաստատել Մոսկվայի հետ եւ առաջինը հանել բոլոր առեւտրային սահմանափակումները, առաջին հերթին, ցորենի վերաբերյալ: Եվ արժե արդյո՞ք աջակցել Սիրիայի ծայրահեղ իսլամականներին, հասկանալով, որ դա կարող է բերել նրան, որ Ռուսաստանը կօգնի սիրիացի քրդերին՝ ԻՊ գրոհայինների դեմ նրանց պայքարում: Այդ մասին կիմանանք մոտ ապագայում: Մինչ այժմ Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի ղեկավարներին հաջողվում էր կառուցողական երկխոսության միջոցով ելքեր գտնել ամենաբարդ իրավիճակներից եւ հասնել փոխընդունելի փոխզիջումների», - ասված է ՏԱՍՍ-ի մեկնաբանության մեջ:

Путин предъявит Эрдогану ультиматум, пишет ТАСС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. На предстоящих 3 мая в Сочи переговорах Владимира Путина и Реджепа Эрдогана турецкой стороне «фактически предъявят ультиматум».
Об этом пишет российское государственное информационное агентство ТАСС со ссылкой на дипломатические источники.
«Анкаре надо решить, готова ли она к установлению реального стратегического партнерства с Москвой и первой снять все торговые ограничения, в первую очередь, на поставки зерна? И стоит ли поддерживать  радикальных исламистов в Сирии, понимая, что это может привести к тому, что Россия поможет сирийским курдам в их борьбе с боевиками ИГ? Узнаем об этом  в ближайшее время. До сих пор российскому и турецкому лидерам удавалось в конструктивном диалоге находить выход из самых непростых ситуаций и приходить к взаимовыгодному компромиссу», - говорится в комментарии ТАСС.