Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր ՀՀ նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը եւ երկու երկրների ղեկավարների առանձնազրույցը:
«Դուք հայ ժողովրդի կողմից սպասված եւ ցանկալի հյուր եք, եւ մենք լիահույս ենք, որ Ձեր առաջին պաշտոնական այցը նոր ոգի եւ շունչ կհաղորդի մեր համագործակցությանը: Հայ-իրանական բարեկամությունը գալիս է դարերի խորքերից, եւ հենվելով այդ շատ ամուր հիմքի վրա՝ 1992 թվականին մենք ձեւավորեցինք միջպետական հարաբերություններ: 25 տարի անց ես շատ ուրախ եմ փաստել, որ այս ժամանակահատվածում չի եղել մի հանգամանք, որ մթագնի մեր հարաբերությունները: Մենք շնորհակալ ենք Իրանի ղեկավարությանը մեր հարաբերությունների նկատմամբ ուշադիր վերաբերմունքի համար: Մենք էլ մշտապես եղել ենք շիտակ եւ ազնիվ մեր հարաբերություններում եւ պատրաստ ենք այդպես էլ շարունակել»,-ասել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Մենք Հայաստանը համարում ենք բարեկամ երկիր եւ ցանկանում ենք մեր երկկողմ հարաբերություններն ավելի ջերմացնել ու զարգացնել»,- ասել է Հասան Ռոհանին:

«Мы всегда были честными с Ираном», сказал президент Армении
Ереван /Медиамакс/. Сегодня в резиденции президента Армении состоялась официальная церемония встречи президента Ирана Хасана Роухани, а также личная встреча глав двух государств.
«Вы - желанный и долгожданный гость в Армении, и мы надеемся, что Ваш первый официальный визит придаст нашему сотрудничеству новый дух и новый импульс. Армяно-иранская дружба происходит из глубины веков, и на основе этого очень крепкого фундамента, в 1992 году мы установили межгосударственные отношения. 25 лет спустя я рад констатировать, что за этот период не было ни одного обстоятельства, бросающего тень на наши отношения. Мы благодарны руководству Ирана за внимание к нашим отношениям. Мы также всегда были честными и открытыми в наших отношениях, и готовы продолжать в том же духе», - сказал президент Армении Серж Саргсян.
«Мы считаем Армению дружественной страной и хотим развить и сделать двусторонние отношения более теплыми», - сказал Хасан Роухани.