Ազգերի Անդյան միության խորհրդարանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ազգերի Անդյան միության խորհրդարանը, որի կազմում ընդգրկված են Բոլիվիայի, Կոլումբիայի, Էկվադորի, Պերույի եւ Չիլիի ներկայացուցիչները, ճանաչել է 1915-1923 թթ. Օսմանյան կայսրության իշխանությունների կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը եւ դատապարտել է այն ժխտելու բոլոր փորձերը:
Agencia Prensa Armenia-ն հայտնում է, որ Էկվադորի ներկայացուցիչ Պեդրո դե լա Կրուզի կողմից ներկայացված բանաձեւը միաձայն ընդունվել է Մոնտեւիդեոյում կայացած հանդիպմանը:
Փաստաթուղթը կոչ է անում միջազգային հանրությանը «ճանաչել Հայոց ցեղասպանության պատմական փաստը՝ որպես ճշմարտության ու արդարության անվերապահ սատարման քայլ»:
Ազգերի Անդյան միությունը ստեղծվել է 1969 թ.: Միության խորհրդարանը հիմնադրվել է 1979 թ., իսկ առաջին նիստը կայացել է 1984 թ.:

Парламент Андского сообщества наций признал Геноцид армян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Парламент Андского сообщества наций, в состав которого входят представители Боливии, Колумбии, Эквадора, Перу и Чили, признал геноцид армян, совершенный властями Османской империи в 1915-1923гг., и осудил все попытки его отрицания.
Agencia Prensa Armenia сообщает, что резолюция, представленная представителем Эквадора Педро де ла Крузом, была единогласно принята на встрече в Монтевидео.
Документ призывает международное сообщество «признать исторический факт геноцида армян в качестве акта безусловной поддержки правды и справедливости».
Андское сообщество наций было создано в результате подписания Картахенского соглашения в 1969 году. Парламент сообщества был учержден в 1979 году, а первое заседание провел в 1984 году.