Ազգերի Անդյան միության խորհրդարանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ազգերի Անդյան միության խորհրդարանը, որի կազմում ընդգրկված են Բոլիվիայի, Կոլումբիայի, Էկվադորի, Պերույի եւ Չիլիի ներկայացուցիչները, ճանաչել է 1915-1923 թթ. Օսմանյան կայսրության իշխանությունների կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը եւ դատապարտել է այն ժխտելու բոլոր փորձերը:
Agencia Prensa Armenia-ն հայտնում է, որ Էկվադորի ներկայացուցիչ Պեդրո դե լա Կրուզի կողմից ներկայացված բանաձեւը միաձայն ընդունվել է Մոնտեւիդեոյում կայացած հանդիպմանը:
Փաստաթուղթը կոչ է անում միջազգային հանրությանը «ճանաչել Հայոց ցեղասպանության պատմական փաստը՝ որպես ճշմարտության ու արդարության անվերապահ սատարման քայլ»:
Ազգերի Անդյան միությունը ստեղծվել է 1969 թ.: Միության խորհրդարանը հիմնադրվել է 1979 թ., իսկ առաջին նիստը կայացել է 1984 թ.:

The Andean Parliament recognized the Armenian Genocide - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Andean Parliament, a legislative body composed of representatives of Bolivia, Colombia, Ecuador, Peru and Chile, approved a resolution recognizing the "Armenian Genocide perpetrated by the authorities of the Ottoman Empire between the years 1915-1923” and condemning "any policy of denial with respect to genocide and crimes against humanity suffered by the Armenian nation.”
Agencia Prensa Armenia reports that the resolution, presented by Pedro de la Cruz, representative of Ecuador, and approved unanimously at a meeting of the organization in Montevideo, urges the international community to “acknowledge this historical fact as an unconditional support for truth and justice and as a form of rejection of such acts that shame all humanity.”
The Andean Parliament is the governing body and representative of the peoples of the Andean Community, according to a constitutive treaty of October 25, 1979.