ԵՄ. Քաղաքական փոփոխության նպատակով ուժի կիրառումն անընդունելի է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակությունը՝ Հայաստանում հավատարմագրված ԵՄ անդամ պետությունների դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարների համաձայնությամբ, հայտարարել է, որ քաղաքական փոփոխության նպատակով ուժի կիրառումն անընդունելի է:
«Մեր զորակցությունն ենք հայտնում ՀՀ ոստիկանության Երեւան քաղաքի վարչության ՊՊԾ գնդի հրամանատարի տեղակալ գնդապետ Արթուր Վանոյանի ընտանիքին: Ոստիկանության Էրեբունու բաժանմունքում տեղի ունեցած դեպքերից տուժողներին մաղթում ենք արագ եւ լիարժեք ապաքինում»,- ասված է ԵՄ պատվիրակության հայտարարության մեջ:
Մտահոգությամբ ընդգծելով անհամաչափ ուժի կիրառման եւ ոստիկանության կողմից իրականացված զանգվածային ձերբակալությունների մասին զեկույցները՝ ԵՄ պատվիրակությունը եւ ԵՄ անդամ պետությունների դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարները կոչ են անում ՀՀ իշխանություններին հարգել համաչափության սկզբունքը խաղաղ բնույթի, ինչպես նաեւ բռնությամբ ուղեկցվող հանրային բողոքի ակցիաների առնչությամբ:
«Միաժամանակ, ցուցարարներին անհրաժեշտ է ձեռնպահ մնալ բռնի գործողություններից՝ իրենց քաղաքացիական իրավունքների իրացման ընթացքում: Ի գիտություն ընդունելով նաեւ մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից կատարված հայտարարությունները՝ հորդորում ենք լիարժեք հետաքննություն կատարել ոստիկանների կողմից իրականացված բոլոր իրավախախտումների մասին հաղորդումների առնչությամբ, այդ թվում` նրանց կողմից ոչ պատշաճ վերաբերմունքի եւ իրավապաշտպանների եւ բուժօգնության մերժման առնչությամբ»,- ասված է ԵՄ հայտարարության մեջ:

ЕС: применение силы для политических изменений неприемлемо - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Делегация Европейского союза в Армении с согласия глав диппредставителей стран ЕС заявила, что применение силы с целью достижения политических перемен неприемлемо.
«Мы выражаем поддержку семье заместителя командира полка Патрульно-постовой службы (ППС) ереванского управления полиции Армении полковника Артура Ванояна. Пострадавшим в результате событий в отделении полиции Эребуни желаем скорейшего и полноценного выздоровления», - говорится в заявлении Делегации ЕС.
С обеспокоенностью отметив сообщения о непропорциональном применении силы полицией и массовых задержаниях, Делегация ЕС и руководители диппредставительств стран ЕС призвали власти Армении уважать принцип пропорциональности в отношении акций протеста - как носящих мирный характер, так и сопровождающихся насилием.
«Одновременно, демонстрантам необходимо воздержаться от проявлений насилия при реализации своих гражданских прав. Принимая во внимание заявления Защитника прав человека, призываем провести полноценное расследование сообщений обо всех правонарушениях со стороны полиции, в том числе о неподобающем отношении к гражданам и отказе им в помощи правозащитников или врачей», - говорится в заявлении Делегации ЕС.