ԵՄ. Քաղաքական փոփոխության նպատակով ուժի կիրառումն անընդունելի է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակությունը՝ Հայաստանում հավատարմագրված ԵՄ անդամ պետությունների դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարների համաձայնությամբ, հայտարարել է, որ քաղաքական փոփոխության նպատակով ուժի կիրառումն անընդունելի է:
«Մեր զորակցությունն ենք հայտնում ՀՀ ոստիկանության Երեւան քաղաքի վարչության ՊՊԾ գնդի հրամանատարի տեղակալ գնդապետ Արթուր Վանոյանի ընտանիքին: Ոստիկանության Էրեբունու բաժանմունքում տեղի ունեցած դեպքերից տուժողներին մաղթում ենք արագ եւ լիարժեք ապաքինում»,- ասված է ԵՄ պատվիրակության հայտարարության մեջ:
Մտահոգությամբ ընդգծելով անհամաչափ ուժի կիրառման եւ ոստիկանության կողմից իրականացված զանգվածային ձերբակալությունների մասին զեկույցները՝ ԵՄ պատվիրակությունը եւ ԵՄ անդամ պետությունների դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարները կոչ են անում ՀՀ իշխանություններին հարգել համաչափության սկզբունքը խաղաղ բնույթի, ինչպես նաեւ բռնությամբ ուղեկցվող հանրային բողոքի ակցիաների առնչությամբ:
«Միաժամանակ, ցուցարարներին անհրաժեշտ է ձեռնպահ մնալ բռնի գործողություններից՝ իրենց քաղաքացիական իրավունքների իրացման ընթացքում: Ի գիտություն ընդունելով նաեւ մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից կատարված հայտարարությունները՝ հորդորում ենք լիարժեք հետաքննություն կատարել ոստիկանների կողմից իրականացված բոլոր իրավախախտումների մասին հաղորդումների առնչությամբ, այդ թվում` նրանց կողմից ոչ պատշաճ վերաբերմունքի եւ իրավապաշտպանների եւ բուժօգնության մերժման առնչությամբ»,- ասված է ԵՄ հայտարարության մեջ:

EU: Use of force to achieve political change is unacceptable - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. The EU Delegation to Armenia, in agreement with the EU Members States’ Heads of Mission in Armenia, stated that the use of force to achieve political change is unacceptable.
“We offer our condolences to the family of Colonel Artur Vanoyan, Deputy Commander of the Patrol Regiment of the Yerevan Police Department. We wish all persons injured in connection with the hostage situation at the police station in Erebuni swift and full recovery,” the EU Delegation statement reads.
Noting with concern the excessive use of force and mass arrests by the police, the EU Delegation and the EU Members States’ Heads of Mission call on the authorities of Armenia to observe the principle of proportionality in handling public manifestations, which applies to both peaceful and violent gatherings.
“Likewise, demonstrators need to refrain from violence in the exercise of their civil rights. We also take note of the statements issued by the Ombudsman and call for a full investigation of all cases of alleged wrongdoing by the police, including mistreatment, denial of access to lawyers and medical care,” the EU statement reads.