ԵԽ-ն կոչ է արել Բաքվին վերջ տալ հայատյաց քարոզչությանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայի Խորհրդի՝ Ընդդեմ ռասիզմի եւ անհանդուրժողականության հանձնաժողովը (ECRI) իր այսօր հրապարակած զեկույցում մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանում հայերի հանդեպ ատելության շարունակական քարոզչության կապակցությամբ:
«Քաղաքական գործիչները, կրթական հաստատությունները եւ լրատվամիջոցները շարունակում են օգտագործել ատելություն սերմանող լեզու հայերի նկատմամբ: Ադրբեջանի մի ամբողջ սերունդ է մեծացել՝ լսելով այս ատելության հռետորաբանությունը: Հայաստանի հետ հաշտեցմանն ուղղված գործընթացքում նեգրավված ակտիվիստները հակասական մեղադրանքներով ձերբակալվել են»,- ասված է ԵԽ հանձնաժողովի զեկույցում:
Զեկույցի հեղինակները նշել են, որ 2012թ. հայ սպային կացնահարած մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելը, ազատ արձակելն ու հերոսացնելը ռասայական հանցագործությունների իրականացման համար անպատժելիության մթնոլորտ են խրախուսում:
ԵԽ հանձնաժողովը հորդորել է Ադրբեջանի իշխանություններին վերջ դնել մշտական ատելության քարոզին, եւ խրախուսել փոխըմբռնման եւ վստահության կառուցման մթնոլորտը:

Совет Европы призвал Баку прекратить антиармянскую пропаганду - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Европейская комиссия по борьбе с расизмом и нетерпимостью (ECRI) при Совете Европы в опубликованном сегодня докладе выразила озабоченность продолжающейся в Азербайджане антиармянской пропагандой.
«Политические деятели, образовательные учреждения и СМИ продолжают распространять ненависть к армянам. В Азербайджане целое поколение выросло на подобной риторике ненависти. Активисты, участвующие в процессе, направленном на примирение с Арменией, подвергаются арестам по противоречивым обвинениям», - говорится в докладе комиссии.
Авторы доклада отметили, что амнистия и героизация убийцы Рамиля Сафарова, который в 2012 году зарубил топором армянского офицера, создают атмосферу безнаказанности и поощряют расовые преступления.
Комиссия призвала власти Азербайджана прекратить пропаганду ненависти и начать поощрять формирование атмосферы взаимопонимания и доверия.