Հայաստանը բոյկոտում է ՄԱԿ-ի ֆորումը Բաքվում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարարությունը հայտարարել է, որ Հայաստանը մերժում է Բաքվում անցկացվող ՄԱԿ-ի Քաղաքակրթությունների դաշինքի յոթերորդ ֆորումն ամբողջությամբ, ներառյալ՝ դրա արդյունքները:
Այս մասին ասված է ՀՀ ԱԳՆ տարածած հայտարարությունում, որի տեքստն ապրիլի 19-ին ուղարկվել է ՄԱԿ-ի Քաղաքակրթությունների դաշինքի անդամ երկրներին:
«2016թ. ապրիլի 2-ի վաղ ժամերին Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծեց լայնածավալ հարձակողական գործողություններ՝ այսպիսով խախտելով Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի միջեւ ստորագրված` 1994թ. զինադադարի եւ 1995թ. զինադադարի ամրապնդման մասին եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերը: Ադրբեջանը խախտեց միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները, ԵԱՀԿ գագաթաժողովներին եւ նախարարական հանդիպումներին ընդունված որոշումները եւ հայտարարությունները՝ կոպտորեն արհամարհելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների՝ Ռուսաստանի Դաշնության, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների եւ Ֆրանսիական Հանրապետության նախագահների՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ արված հայտարարությունները»,- հայտարարել են ՀՀ ԱԳՆ-ում:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում նշել են, որ Ադրբեջանը ցուցադրում է իր լիակատար արհամարհանքը մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի եւ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նկատմամբ:
«ՄԱԿ քաղաքակրթությունների դաշինքի յոթերորդ ֆորումին նախորդող օրերի ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը շարունակում են խախտել հրադադարի ռեժիմը՝ հանգեցնելով նոր մարդկային կորուստների: Ադրբեջանի կողմից ագրեսիայի սանձազերծումից մինչ օրս ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով զոհվել եւ վիրավորվել են հարյուրավոր մարդիկ, այդ թվում՝ քաղաքացիական բնակչության շրջանում: Այս ամենը հակասում է առավել խաղաղ եւ սոցիալապես ներառուն աշխարհ ստեղծելուն, տարբեր մշակութային եւ կրոնական ինքնություն ունեցող ժողովուրդների միջեւ փոխադարձ հարգանք կառուցելու ֆորումի նպատակներին, որն անցկացվում է այնպիսի մի երկրում, որի իշխանություններն իրականցնում են բարբարոսություն եւ սպանություններ Ֆորումի վայրից ընդամենը մի քանի հարյուր կիլոմետր հեռավորության վրա: Սա անարգանք է Դաշինքի հեղինակության նկատմամբ»,- ասված է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունում:
Հայաստանը կոչ է արել չեղարկել Յոթերորդ ֆորումի գումարումն Ադրբեջանում:
«Հայաստանը, հավատարիմ լինելով Դաշինքի նպատակներին, շարունակում է մնալ վերջինիս բարեկամը: Սակայն, հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը, Հայաստանը չի միանում ՄԱԿ քաղաքակրթությունների դաշինքի յոթերորդ ֆորումի հռչակագրի վերաբերյալ կոնսենսուսին: Ուստի կոնսենսուսի բացակայության պայմաններում հռչակագիրը չի կարող ընդունվել»,- ասված է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունում:

Armenia boycotts UN Forum in Baku
Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Ministry stated that Armenia rejects the Seventh Forum of the UN Alliance of Civilisations, which is to be held in Baku, in its entirety, including its outcome.
This is said in the statement spead by Armenian MFA, which was sent to the member states of the United Nations Alliance of Civilization on April 19.
“In the early hours of April 2, 2016 Azerbaijan unleashed large-scale offensive operations against Nagorno-Karabakh thus violating trilateral agreements of 1994 on cease-fire and of 1995 on the cease-fire consolidation, signed by Azerbaijan, Nagorno-Karabakh and Armenia, which do not have time limits. Azerbaijan has violated basic principles of international law, the decisions and declarations adopted by the OSCE Summits and Ministerial Councils, blatantly disregarding the statements of the presidents of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries – the Russian Federation, United States of America and the French Republic, on the Nagorno-Karabakh conflict resolution,” states Armenian MFA.
Armenian Foreign Ministry noted that Azerbaijan demonstrates its total disregard for international human rights law and international humanitarian law.
“At the time of the gathering of the Seventh Forum of the United Nations Alliance of Civilisations the Armed Forces of Azerbaijan continue to violate the cease-fire, with new human losses. Since the beginning of Azerbaijani aggression and up today as a result of Azerbaijan’s aggression hundreds were killed and wounded, including civilians. This is a manifestation of the absurdity of celebrating more peaceful and socially inclusive world, building mutual respect among peoples of different cultural and religious identities in a country, which is engaged in barbarity and killings a few hundred kilometres away from the venue of the Forum. This is an affront to the image and the integrity of the Alliance,” says the statement of Armenian MFA.
Armenia called to cancel the convening of the Seventh Forum in Azerbaijan.
“Armenia remains committed to the purposes of the Alliance and remains its Friend. However, given the circumstances. Armenia does not join the consensus on the Declaration of the Seventh Forum of the UN Alliance of Civilizations. Therefore, in the absence of consensus the Declaration cannot be adopted,” says the statement of Armenian MFA.