Բաքուն ցանկանում է ՌԴ-ից «որակյալ» սպառազինություն ստանալ
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը ասել է, որ Բաքվի եւ Մոսկվաի միջեւ սպառազինության մատակարարումների հետ կապված չլուծված ֆինանսական հարցեր չկան:
«Մենք հստակ վճարում ենք ըստ պայմանագրերի: Խնդիրներ կան դրանց կատարման հետ կապված. Ադրբեջան մատակարարվող սպառազինությունները պետք է համապատասխանեն պայմանագրերում ամրագրված տեխնիկական բնութագրերին: Գլխավորը՝ որ ապրանքը որակյալ լինի: Դմիտրի Ռոգոզինը եկել էր Բաքու, որպեսզի հասկանա, թե ի՞նչ խնդիրներ կան այդ բնութագրերի հետ կապված եւ ստացել է բացատրություններ: Հարցեր չեն մնացել: Մի քանի կոնկրետ տեսակների տեխնիկական բնութագրերի համար անհրաժեշտ է ճշգրտումներ իրականացնել: Եվ դա Ռոգոզինի խոսքով, կարվի ամենասեղմ ժամկետներում», - ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարը Коммерсантъ թերթին տված հարցազրույցում:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ո՞րն էր Բաքվի կողմից Մոսկվային՝ ՀՀ մատակարարվող սպառազինության հետ ուղարկված նոտայի իմաստը, Էլմար Մամեդյարովն ասել է.
«Դա առաջին նման նոտան չէր: Մի կողմից, Ռուսաստանը հանդիսանում է Մինսկի խմբի համանախագահ: Մյուս կողմից, մենք ընդունում ենք, որ ցանկացած պետություն իրավունք ունի զենք մատակարարելու այն երկրներին, որոնց նպատակահարմար է գտնում: Նոտայի բովանդակությունը վերաբերում էր նրան, որ Հայաստանին զենք մատակարարելիս, Ռուսաստանը պետք է հետեւի, որ այդ սպառազինությունը չհայտնվի Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներում: Նման մատակարարումներում դեպքում գոյություն ունի վերջին սպառողի կանոն: Եթե վերջնական սպառողը լինի Հայաստանը, ապա հարցը դուրս չի գա Մոսկվա-Երեւան երկկողմ հարաբերությունների սահմաններից: Հաշվի առնելով, որ Մոսկվան ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնավարությունը, օկուպացված տարածքներում ռուսաստանյան սպառազինության առկայությունը տրամաբանություն որեւէ չունի: ՌԴ ԱԳՆ-ում, ինչպես երեւաց Մոսկվայի հետագա հայտարարություններից, մեր կողմից փոխանցված փաստաթղթի տոնը ճիշտ էր ընկալվել», - ասել է ադրբեջանցի նախարարը:

Баку хочет получать от России «кондиционное» вооружение
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров сказал, что между Баку и Москвой нет нерешенных финансовых вопросов, связанных с поставками вооружений.
«Мы оплачиваем все в соответствии с контрактами. Есть проблемы их исполнения: вооружение, которое поступает в Азербайджан, должно соответствовать техническим параметрам, зафиксированным в контрактах. Главное, чтобы товар был кондиционный. Дмитрий Рогозин приезжал в Баку, чтобы понять, в чем заключаются проблемы, связанные с этими параметрами, получил полные разъяснения, вопросов не осталось.Необходима корректировка технических параметров нескольких конкретных видов вооружений. И это, по словам Рогозина, будет сделано в самое ближайшее время», - сказал глава МИД Азербайджана в интервью газете Коммерсантъ.
Отвечая на вопрос о том, в чем была суть ноты, которую Баку направил Москве в связи с поставками оружия Армении, Эльмар Мамедъяров сказал:
«Эта была не первая нота такого рода. С одной стороны, Россия выступает в качестве сопредседателя Минской группы. С другой - мы признаем, что у любого государства есть право поставлять вооружения той стране, которой оно сочтет нужным. Содержание ноты сводилось к просьбе, чтобы Россия, когда поставляет вооружения Армении, учитывала, что эти вооружения не должны оказаться на оккупированных азербайджанских территориях. В таких поставках существует правило конечного пользователя. Если бы конечным пользователем была Армения, то вопрос не выходил бы за рамки двусторонних отношений между Москвой и Ереваном. Учитывая, что Россия признает территориальную целостность и суверенитет Азербайджана, в присутствии российского оружия на оккупированных территориях полностью отсутствует логика. В российском МИДе, как следовало из дальнейших заявлений Москвы, верно восприняли тон переданного нами документа», - сказал азербайджанский министр.