Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում կնշանակվի նախարարի տեղակալ, որը հատուկ կզբաղվի Հայաստանի արտաքին տնտեսական խնդիրներով:
Այս մասին այսօր հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ Իրանի հետ Հայաստանի հարաբերությունների օրակարգային հարցերին նվիրված խորհրդակցության ժամանակ:
«Մենք արդեն որոշում ենք կայացրել եւ մոտ ժամանակներս ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում կունենանք նախարարի տեղակալ, որը հատուկ զբաղվելու է արտաքին տնտեսական խնդիրներով: Կարծում եմ՝ սա շատ կարեւոր է, որպեսզի այս կառույցում այդ մարդիկ մեր Էկոնոմիկայի նախարարության, Զարգացման գործակալության եւ մնացած նախարարությունների հետ միասին կարողանան համակարգել ու մեր ջանքերն ուղղել մեկ ուղղությամբ: Իհարկե, այս գործընթացում ներգրավվելու են նաեւ միջպետական բոլոր հանձնաժողովները, եւ քննարկվելու են այն խնդիրները, որոնք վերաբերում են տնտեսական հարցերին»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, ՀՀ եւ Իրանի միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի համանախագահ, էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը, էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը, տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանը, Իրանում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանը:

В МИД Армении появится пост замминистра по внешнеэкономическим вопросам - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В штате министерства иностранных дел Армении появится должность замминистра, который будет заниматься внешнеэкономическими вопросами.
Об этом президент Армении Серж Саргсян заявил сегодня  в ходе совещания по вопросам отношений между Арменией и Ираном.
«Мы уже приняли решение, и в ближайшее время в МИД Армении будет назначен заместитель министра, который будет заниматься внешнеэкономическими вопросами. Думаю, очень важно, чтобы в этой структуре люди могли вместе с министерством экономики, Агентством развития и другими министерствами скоординировать и направить наши усилия в едином направлении. Конечно, в этот процесс будут вовлечены также все межгосударственные комиссии и будут обсуждаться все проблемы, касающиеся экономических вопросов»,- сказал на совещании Серж Саргсян.
В совещании участвовали министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, сопредседатель межправительственной комиссии Армения-Иран, министр энергетики и природных ресурсов Армении Ерванд Захарян,  министр экономики Карен Чшмаритян, министр транспорта и связи Гагик Бегларян, посол Армении в Иране Арташес Туманян.