Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում կնշանակվի նախարարի տեղակալ, որը հատուկ կզբաղվի Հայաստանի արտաքին տնտեսական խնդիրներով:
Այս մասին այսօր հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ Իրանի հետ Հայաստանի հարաբերությունների օրակարգային հարցերին նվիրված խորհրդակցության ժամանակ:
«Մենք արդեն որոշում ենք կայացրել եւ մոտ ժամանակներս ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում կունենանք նախարարի տեղակալ, որը հատուկ զբաղվելու է արտաքին տնտեսական խնդիրներով: Կարծում եմ՝ սա շատ կարեւոր է, որպեսզի այս կառույցում այդ մարդիկ մեր Էկոնոմիկայի նախարարության, Զարգացման գործակալության եւ մնացած նախարարությունների հետ միասին կարողանան համակարգել ու մեր ջանքերն ուղղել մեկ ուղղությամբ: Իհարկե, այս գործընթացում ներգրավվելու են նաեւ միջպետական բոլոր հանձնաժողովները, եւ քննարկվելու են այն խնդիրները, որոնք վերաբերում են տնտեսական հարցերին»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, ՀՀ եւ Իրանի միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի համանախագահ, էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը, էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը, տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանը, Իրանում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Ministry will appoint a Deputy Minister to specifically deal with matters of Armenian foreign economy.
Armenian President Serzh Sargsyan made this statement today at the conference on matters of Armenian-Iranian relations agenda.
“We have already made the decision, and soon we’ll have a Deputy Minister in the Foreign Ministry to specifically deal with matters of foreign economy. I believe it is very important for people in that structure to systematize and put our efforts in one direction together with Development Agency, Ministry of Economy and other Ministries. Of course, all intergovernmental commissions will be involved in this process, and the issues related to economic matters will be discussed,” said Serzh Sargsyan.
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan, Co-Chair of Armenian-Iranian Joint Intergovernmental Commission, Minister of Energy and Natural Resources of Armenia Yervand Zakharyan, Minister of Economy Karen Chshmarityan, Minister of Transport and Communication Gagik Beglaryan, and Armenian Ambassador to Iran Artashes Tumanyan participated in the conference.