Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների խթանման նպատակով Եվրոպական հանձնաժողովն ընդունել է 30 մլն եվրո աջակցության նոր փաթեթ, որն ուղղվելու է մասնագիտական զբաղվածության, ֆինանսների կառավարման եւ ժողովրդավարական որոշումների ընդունման գործընթացում քաղաքացիական հասարակության մասնակցության բարձրացմանը:
Հայտարարելով աջակցության նոր փաթեթի մեկնարկի մասին Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության եւ ընդլայնման բանակցությունների հանձնակատար Յոհանես Հանն ասել է.
«Աջակցության այս նոր փաթեթը մեր արեւելյան գործընկերներին թույլ կտա իրականացնել վճռորոշ բարեփոխումներ: Այս լուրը բարի է հատկապես Հայաստանի քաղաքացիների համար, քանի որ հենց նրանք են լինելու նշյալ բարեփոխումների անմիջական կրողները՝ թե հանրային ծառայությունների բարելավման, եւ թե աշխատատեղերի հնարավորությունների ավելացման արդյունքում»:
«Մասնագիտական որակավորումների բարելավում աշխատատեղերի բարելավման նպատակով» ծրագիրը, որի բյուջեն 15 մլն եվրո է, միտված է Հայաստանի աշխատաշուկայի արդյունավետության բարձրացմանն ու աշխատուժի զբաղվածության ապահովմանը՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով զբաղվածության ապահովմանը գյուղատնտեսության ոլորտում:
Հայաստանում «Պետական ֆինանսների քաղաքականության բարեփոխումների» ծրագիրը, որի բյուջեն 10 մլն եվրո է, միտված է Հայաստանում պետական ծախսերի նկատմամբ հաշվետվողականության, թափանցիկության եւ արդյունավետության ներդաշնակեցմանը միջազգային չափանիշներին եւ փորձին: Այն կնպաստի նաեւ կոռուպցիայի կանխարգելմանը:
«Քաղաքացիական հասարակության գործիք» ծրագիրը, որի բյուջեն 5 մլն եվրո է, կնպաստի քաղաքացիական հասարակության կարողությունների հզորացմանը՝ թույլ տալով նրանց ապահովել ակտիվ ու ավելի արդյունավետ մասնակցություն ժողովրդավարական որոշումների ընդունման գործընթացներում:

Yerevan /Mediamax/. The European Commission has announced a new support programme of EUR 30 million to help Armenia provide better work opportunities to it citizens, strengthen the country's fiscal governance, and improve the participation of Armenia's civil society in the democratic decision making processes.
Announcing the package, Commissioner for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations, Johannes Hahn, said:
“This renewed support to our eastern neighbour will allow crucial reforms to take place. This is good news for Armenian citizens as these reforms, be it through better public services or increased job opportunities will benefit them directly”.
The action, "Better Qualifications for Better jobs" (€15 million) will seek to improve the efficiency of Armenia's labour market and the employability of its workforce, with a particular emphasis on agricultural employment.
The "Public Finance Policy Reform Programme" (€10 million) will address the accountability,
transparency and effectiveness of public spending in Armenia in line with international standards and practices. This should also help prevent corruption.
The "Civil Society Facility" (€5 million) will strengthen the capacity of civil society organisations to effectively contribute to democratic decision making processes. The project will improve the organizational capacity of CSOs as well as their capacity to engage in policy formulation/monitoring.