Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների խթանման նպատակով Եվրոպական հանձնաժողովն ընդունել է 30 մլն եվրո աջակցության նոր փաթեթ, որն ուղղվելու է մասնագիտական զբաղվածության, ֆինանսների կառավարման եւ ժողովրդավարական որոշումների ընդունման գործընթացում քաղաքացիական հասարակության մասնակցության բարձրացմանը:
Հայտարարելով աջակցության նոր փաթեթի մեկնարկի մասին Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության եւ ընդլայնման բանակցությունների հանձնակատար Յոհանես Հանն ասել է.
«Աջակցության այս նոր փաթեթը մեր արեւելյան գործընկերներին թույլ կտա իրականացնել վճռորոշ բարեփոխումներ: Այս լուրը բարի է հատկապես Հայաստանի քաղաքացիների համար, քանի որ հենց նրանք են լինելու նշյալ բարեփոխումների անմիջական կրողները՝ թե հանրային ծառայությունների բարելավման, եւ թե աշխատատեղերի հնարավորությունների ավելացման արդյունքում»:
«Մասնագիտական որակավորումների բարելավում աշխատատեղերի բարելավման նպատակով» ծրագիրը, որի բյուջեն 15 մլն եվրո է, միտված է Հայաստանի աշխատաշուկայի արդյունավետության բարձրացմանն ու աշխատուժի զբաղվածության ապահովմանը՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով զբաղվածության ապահովմանը գյուղատնտեսության ոլորտում:
Հայաստանում «Պետական ֆինանսների քաղաքականության բարեփոխումների» ծրագիրը, որի բյուջեն 10 մլն եվրո է, միտված է Հայաստանում պետական ծախսերի նկատմամբ հաշվետվողականության, թափանցիկության եւ արդյունավետության ներդաշնակեցմանը միջազգային չափանիշներին եւ փորձին: Այն կնպաստի նաեւ կոռուպցիայի կանխարգելմանը:
«Քաղաքացիական հասարակության գործիք» ծրագիրը, որի բյուջեն 5 մլն եվրո է, կնպաստի քաղաքացիական հասարակության կարողությունների հզորացմանը՝ թույլ տալով նրանց ապահովել ակտիվ ու ավելի արդյունավետ մասնակցություն ժողովրդավարական որոշումների ընդունման գործընթացներում:

ЕС предоставит Армении 30 млн евро на проведение реформ
Ереван /Медиамакс/. Для стимулирования реформ в Армении Европейская комиссия утвердила новый пакет содействия, направленный на повышение участия гражданского общества в вопросах профессиональной занятости, финансового управления и принятии демократических решений.
Объявив об утверждении нового пакета содействия, европейский комиссар по вопросам расширения и политики добрососедства Йоханнес Ханн сказал:
«Этот новый пакет содействия позволит нашим восточным партнерам осуществить определяющие реформы. Эта хорошая новость особенно для граждан Армении, так как именно они непосредственно ощутят на себе указанные реформы как с точки зрения улучшения общественных услуг, так и в результате увеличения числа рабочих мест».
Программа «Повышение профессиональных квалификаций для умножения рабочих мест», бюджет которой составляет 15 млн евро, нацелена на повышение эффективности рынка труда и обеспечение занятости населения, обращая особое внимание на обеспечение занятости в сельскохозяйственной области.
Программа «Реформирование политики госфинансов» в Армении, бюджет которой - 10 млн евро, нацелена на приведение отчетности, прозрачности и эффективности государственных расходов Армении в соответствие с международными стандартами и опытом.
Программа «Инструмент гражданского общества» с бюджетом в 5 млн евро будет содействовать усилению возможностей гражданского общества с целью обеспечения его более эффективного участия в процессах принятия демократических решений.