Միջնորդներն ԱԳ նախարարներից «լուրջ քննարկում» են ակնկալում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները լուրջ մտահոգություն են հայտնել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից քաղաքացիական շրջաններում եւ դրանց շուրջ ականանետների եւ ծանր զինատեսակների օգտագործման վերաբերյալ:
Այս մասին ասված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի տարածած հայտարարությունում:
«Նման զինատեսակների կիրառումը հանգեցնում է միայն հակամարտության անթույլատրելի սրման: Մենք մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում զոհերի ընտանիքներին: Մենք խստիվ հորդորում ենք կողմերին՝ խուսափել քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերից: Կողմերը Ժնեւյան կոնվենցիաներով պարտավորություններ են ստանձնել՝ պաշտպանելու ոչ զինվորականների անվտանգությունը»,- նշել են համանախագահները:
Միջնորդներն ափսոսանք են հայտնել, որ այս միջադեպերը տեղի են ունենում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների՝ Նյու Յորքում ծրագրված հանդիպման նախօրեին:
«Մենք ակնկալում ենք նախարարներից ծավալել լուրջ քննարկումներ բանակցային գործընթացի, ինչպես նաեւ հակամարտության սրման միջադեպերի վերաբերյալ: Քանի դեռ մենք չենք կարող հստակ որոշել, թե ինչպես են սկսվել այդ միջադեպերը, քանի որ կողմերից յուրաքանչյուրը մեղադրում է մյուսին, հակամարտության կողմերը պետք է աշխատեն ԵԱՀԿ-ի կողմից հետաքննություն անցկացնելու մեխանիզմի ներդրման ուղղությամբ, ինչպես դա քննարկվել էր նախագահների կողմից»,- ասել են միջնորդները:
Համանախագահները հայտարարել են, որ շարունակելու են բարձր մակարդակով աշխատանքը կողմերի հետ՝ լարվածությունը թուլացնելու եւ հակամարտության խաղաղ եւ վերջնական կարգավորմանը հասնելու համար:

Посредники ожидают серьезных обсуждений между главами МИД - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ выразили серьезную обеспокоенность применением тяжелого вооружения и минометов армянскими и азербайджанскими вооруженными силами в районе гражданских поселений.
Об этом говорится в заявлении Минской группы ОБСЕ.
«Применение подобных видов оружия приводит только к недопустимой эскалации конфликта. Мы выражаем глубокие соболезнования семьям жертв. Мы строжайшим образом рекомендуем сторонам избегать жертв среди гражданского населения. Стороны взяли на себя обязанности по защите невоенных лиц в рамках Женевской конвенции», - отметили сопредседатели.
Они выразили сожаление в связи с тем, что подобные инциденты имели место накануне запланированной встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Нью-Йорке.
«Мы надеемся, что между министрами состоятся серьезные обсуждения вокруг переговорного процесса, а также инцидентов, обостряющих конфликт. Пока мы не можем с точностью определить, как именно возникают эти инциденты, поскольку каждая из сторон обвиняет другую. Сторонам конфликта нужно работать над разработкой механизмов проведения расследований со стороны ОБСЕ, как это обсуждалось между президентами»,- сказали посредники.
Сопредседатели заявили, что продолжат работу со сторонами на высоком уровне для снижения напряженности и достижения окончательного урегулирования конфликта.