Երեւան: Մեդիամաքս: Պաշտոնական Երեւանը կոչ է անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին ուշադրություն դարձնել Բաքվի կողմից հրադադարի ռեժիմը եւ ռազմական հավասարակշռությունը խախտելուն ուղղված քայլերին:
Այս մասին ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի հանդիպմանն ասել է ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արման Կիրակոսյանը:
Նա հիշեցրել է մարտի 19-ին շփման գծի հյուսիսային հատվածում Ադրբեջանի զինված ուժերի իրականացրած դիվերսիոն գործողության մասին, որի հետեւանքով հայկական կողմը 4 զոհ էր տվել:
Դեսպանն ընդգծել է, որ ԼՂՀ ՊԲ հակահարվածի արդյունքում հակառակորդը տվել է բազմաթիվ զոհեր, ինչն ադրբեջանական կողմը փորձում է թաքցնել` պաշտոնապես արգելելով լրագրողների եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների այցելությունները սահմանամերձ բնակավայրեր:
Արման Կիրակոսյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանն առաջին անգամ կիրառել է խոշոր՝ 120 մմ տրամաչափի հրետանի, ինչն ի ցույց է դնում Բաքվի մտադրությունը` շարունակել ընթանալ զինված առճակատման ճանապարհով:
«Դրանով Ադրբեջանը ձգտում է խարխլել 1994թ. հրադադարի վերաբերյալ եռակողմ համաձայնագիրը, խախտել ռազմական հավասարակշռությունը»,- ասել է դեսպանը:
Նա հիշատակել է, որ Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող ԼՂ տարածքներում իրականացվել են հայ բնակչության էթնիկ զտումներ: Այդ համատեքստում Արման Կիրակոսյանը փաստել է, որ Ադրբեջանը ձգտում է վերսկսել զինված հակամարտությունը` Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ինքնորոշման իրավունքը ուժով ճնշելու նպատակով:

Азербайджан скрывает свои потери, заявил в ОБСЕ посол Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Официальный Ереван призывает сопредседателей Минской группы ОБСЕ и Личного представителя действующего председателя ОБСЕ обратить внимание на действия Баку, направленные на нарушение режима прекращения огня и баланса сил.
Об этом на встрече Постоянного совета ОБСЕ сказал постоянный представитель Армении, посол Арман Киракосян.
Он напомнил о диверсионной операции, которую вооруженные силы Азербайджана предприняли 19 марта на линии соприкосновения, вследствие чего погибли 4 армянских военнослужащих.
Посол подчеркнул, что в результате ответных действий Армии обороны НКР противник понес многочисленные жертвы, что азербайджанская сторона пытается скрыть, официально запретив посещения журналистов и представителей гражданского общества в приграничные населенные пункты.
Арман Киракосян подчеркнул, что Азербайджан впервые с установления режима прекращения огня использовал крупнокалиберную артиллерию диаметром 120 мм, что демонстрирует намерение Баку продолжить эскалацию посредством вооруженных столкновений.
«Тем самым Азербайджан стремится подорвать трехстороннее соглашение о прекращении огня от 1994 г., нарушить военный баланс», - сказал посол.
Он напомнил о том, что на контролируемых Азербайджаном территориях Нагорного Карабаха были осуществлены этнические чистки. Арман Киракосян констатировал, что Азербайджан стремится вновь начать военный конфликт с целью подавления права народа Нагорного Карабаха на самоопределение.