Երեւան: Մեդիամաքս: Պաշտոնական Երեւանը կոչ է անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին ուշադրություն դարձնել Բաքվի կողմից հրադադարի ռեժիմը եւ ռազմական հավասարակշռությունը խախտելուն ուղղված քայլերին:
Այս մասին ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի հանդիպմանն ասել է ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արման Կիրակոսյանը:
Նա հիշեցրել է մարտի 19-ին շփման գծի հյուսիսային հատվածում Ադրբեջանի զինված ուժերի իրականացրած դիվերսիոն գործողության մասին, որի հետեւանքով հայկական կողմը 4 զոհ էր տվել:
Դեսպանն ընդգծել է, որ ԼՂՀ ՊԲ հակահարվածի արդյունքում հակառակորդը տվել է բազմաթիվ զոհեր, ինչն ադրբեջանական կողմը փորձում է թաքցնել` պաշտոնապես արգելելով լրագրողների եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների այցելությունները սահմանամերձ բնակավայրեր:
Արման Կիրակոսյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանն առաջին անգամ կիրառել է խոշոր՝ 120 մմ տրամաչափի հրետանի, ինչն ի ցույց է դնում Բաքվի մտադրությունը` շարունակել ընթանալ զինված առճակատման ճանապարհով:
«Դրանով Ադրբեջանը ձգտում է խարխլել 1994թ. հրադադարի վերաբերյալ եռակողմ համաձայնագիրը, խախտել ռազմական հավասարակշռությունը»,- ասել է դեսպանը:
Նա հիշատակել է, որ Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող ԼՂ տարածքներում իրականացվել են հայ բնակչության էթնիկ զտումներ: Այդ համատեքստում Արման Կիրակոսյանը փաստել է, որ Ադրբեջանը ձգտում է վերսկսել զինված հակամարտությունը` Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ինքնորոշման իրավունքը ուժով ճնշելու նպատակով:

Yerevan /Mediamax/. Official Yerevan urges OSCE Minsk Group Co-Chairs and Personal Representative of OSCE Chairperson-in-Office to pay attention to the Baku’s steps toward violation of ceasefire and military balance.
Armenia’s Permanent Representative, Ambassador Arman Kirakosyan said tat the meeting of the OSCE Permanent Council.
He has reminded about the Azerbaijani armed forces’ subversive action in the northern section of the contact line on March 19 which caused 4 casualties from the Armenian side.
The Ambassador has stressed that as a result of the counterattack from the NKR Defense Army, the rival suffered numerous casualties which the Azerbaijani side tries to conceal officially prohibiting journalists and civil society representatives to visit border settlements.
Arman Kirakosyan has highlighted that it was the first time that Azerbaijan used large artillery of 120mm caliber which displays Baku’s intention to go on pursuing the path of armed confrontation.
“This way, Azerbaijan strives to disrupt the trilateral agreement on 1994 ceasefire and break the military balance”, said the Ambassador.
He recalled that ethnic cleansings of Armenian population in the NK territories under Azerbaijani control are being carried out.  In this context, Armen Kirakosyan stated that Azerbaijan tries to restart the armed conflict to suppress the right of self-determination of NK people.