Երեւան: Մեդիամաքս: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Եվրախորհրդարանը կոչ է անում Եվրամիությանն անդամակցող բոլոր պետություններին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Մարտի 12-ին Եվրախորհրդարանն ընդունել է մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարության վերաբերյալ 2013թ. իր տարեկան զեկույցը, որի 77-րդ հոդվածում, մասնավորապես, ասված է.
«Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ կոչ ենք անում ԵՄ անդամ բոլոր պետություններին ճանաչել Ցեղասպանությունը: Խրախուսում ենք ԵՄ անդամ երկրներին եւ ԵՄ ինստիտուտներին՝ նպաստել Ցեղասպանության ճանաչմանը»:
Եվրախորհրդարանն ընդունված փաստաթղթով անդրադառնում է Մերձավոր Արեւելքում կրոնական փոքրամասնությունների իրավիճակին՝ նրանց թվում առանձնացնելով նաեւ առաքելական հայերին: Խորհրդարանը «կոչ է անում ԵՄ-ին եւ նրա անդամ երկրներին երաշխավորել, որ կրոնական փոքրամասնությունները հարգվեն ամբողջ աշխարհում, մասնավորապես՝ Մերձավոր Արեւելքում, որտեղ քրիստոնյաները, այդ թվում՝ կաթոլիկները, առաքելական հայերը, ղպտիները, եզդիներն ու մուսուլման փոքրամասնությունները հալածվում են Իսլամական պետության եւ այլ ահաբեկչական խմբավորումների կողմից»:
Հաշվետվությունը կազմել է ԵԽ պատգամավոր Պիեր Անտոնիո Պանզերին (Սոցիալիստներ եւ դեմոկրատներ, Իտալիա): Փետրվարի 9-ին այն ընդունվել է հանձնաժողովի մակարդակով: Առաջիկա օրերին Եվրոպական խորհրդարանն այն կհրապարակի:

Европарламент призвал страны ЕС признать Геноцид армян - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. В преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян Европарламент призывает все страны-члены Евросоюза признать Геноцид армян.
12 марта Европарламент принял годовой отчет по правам человека и демократии за 2013 год, в 77-й статье которого в частности, говорится:
«В преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян призываем все страны ЕС признать Геноцид. Поощряется поддержка признанию Геноцида со стороны стран-членов и институтов ЕС».
Европарламент в принятом документе поднимает также вопрос религиозных меньшинств на Ближнем Востоке, отмечая среди них апостольских армян. Парламент «призывает ЕС и его страны-участницы гарантировать уважение к религиозным меньшинствам во всем мире, в том числе и на Ближнем Востоке, где христиане – среди которых католики, апостольские армяне, копты, езиды и мусульманские меньшинства – терпят притеснения со стороны Иламского государства и других туррористических организаций».
Отчет составлен депутатом ЕП Пьером Антонио Панзери (Социалисты и демократы, Италия). 9 февраля он был утвержден на уровне комиссии. В ближайшие дни отчет будет опубликован Европейским парламентом.