ՀՀ նախագահի մասնակցությունը Ուելսի գագաթնաժողովին «շատ արդյունավետ քայլ էր», ասել են ՆԱՏՕ-ում - Mediamax.am
ՀՀ նախագահի մասնակցությունը Ուելսի գագաթնաժողովին «շատ արդյունավետ քայլ էր», ասել են ՆԱՏՕ-ում
Երեւան: Մեդիամաքս: ՆԱՏՕ-ում գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ Ուելսի գագաթնաժողովին մասնակցելու փաստի առիթով:
Մեդիամաքս-ի խնդրանքով մեկնաբանելով Հայաստանի նախագահի մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի ՝ Ուելսում կայացած գագաթնաժողովին՝ Հարավային Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայն ասել է.
«ՆԱՏՕ-ն եւ անձնապես ես, շատ գոհ ենք, որ նախագահ Սարգսյանը կարողացավ մասնակցել անցյալ շաբաթ Ուելսում կայացած ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին: Վերջին տարիների ընթացքում ՆԱՏՕ-ն եւ Հայաստանը ամուր գործնական համագործակցություն են զարգացրել: Հայաստանը ուժեր է տրամադրել Աֆղանստանում եւ Կոսովոյում խաղաղապահ առաքելությունների համար: Հայաստանը պատրաստակամություն է հայտնել մասնակցելու նաեւ Աֆղանստանում անցկացվելիք ոչ ռազմական առաքելությանը, որը կմեկնարկի գալիք տարի: Այս տարի Հայաստանն ու ՆԱՏՕ-ն համաձայնեցրին նոր Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագիրը 2015-2016 թթ.-ի համար»:
Ջեյմս Ապատուրայի խոսքերով, այս գործնական համագործակցությանը լրացվում է Երեւանի եւ Դաշինքի միջեւ առկա ամուր քաղաքական երկխոսությամբ:
«Հենց այդ նպատակով էլ մենք հրավիրեցինք նախագահ Սարգսյանին Աֆղանստանի հարցով մեր հանդիպմանը, իսկ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանին՝ մասնակցելու նոր Փոխգործակցության հարթակի վերաբերյալ հանդիպմանը: Ես կարծում եմ, որ նրանց ներկայությունը Ուելսում, Եվրոատլանտյան անվտանգության համար այս շրջադարձային պահին, շատ արդյունավետ քայլ էր՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող անվտանգության հարցերի շուրջ Հայաստանի ձայնը լսելի դարձնելու առումով»,- Մեդիամաքս-ին ասել է Ջեյմս Ապատուրայը:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ սեպտեմբերի 4-ին Նյուպորտում ՀՀ նախագահը մասնակցել էր ՆԱՏՕ-ի անդամ ու Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցության ուժերի (ISAF) առաքելության մասնակից գործընկեր երկրների պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարների հանդիպմանը, որտեղ հանդես էր եկել ելույթով:

Ереван /Медиамакс/. В НАТО довольны участием президента Армении Сержа Саргсяна в Уэльском саммите.
Комментируя по просьбе Медиамакс участие президента Армении в саммите НАТО в Уэльсе, специальный представитель генсека НАТО на Южном Кавказе и в Центральной Азии Джеймс Аппатурай сказал:
«НАТО и лично я очень довольны, что президент Саргсян смог принять участие в саммите НАТО, состоявшемся на прошлой неделе в Уэльсе. В последние годы между НАТО и Арменией сложилось прочное деловое сотрудничество. Армянские военнослужащие приняли участие в миротворческих миссиях в Афганистане и Косово. Армения выразила готовность участвовать также в невоенной миссии, которая стартует в Афганистане в следующем году. В текущем году Армения и НАТО согласовали новый План действий индивидуального партнерства на 2015-2016 гг.».
По словам Джеймса Аппатурая, практическое сотрудничество дополняется существующим сильным политическим диалогом между Ереваном и Альянсом.
«Именно с этой целью мы пригласили Саргсяна на нашу новую встречу по вопросу Афганистана, а министр обороны Сейран Оганян был приглашен на новую встречу относительно платформы взаимодействия. Думаю, их присутствие в Уэльсе в этот поворотный для евроатлантической безопасности момент было очень эффективным шагом в плане того, что голос Армении в вопросах безопасности, представляющих взаимный интерес, будет слышен»,- сказал Джеймс Аппатурай агентству Медиамакс.
Медиамакс напоминает, что 4 сентября в Ньюпорте президент Армении принял участие во встрече глав государств и правительств стран-членов НАТО и стран-партнеров, участвующих в миссии Международных сил по содействию безопасности в Афганистане /ISAF/, где выступил с речью.