ՀՀ նախագահի մասնակցությունը Ուելսի գագաթնաժողովին «շատ արդյունավետ քայլ էր», ասել են ՆԱՏՕ-ում - Mediamax.am
ՀՀ նախագահի մասնակցությունը Ուելսի գագաթնաժողովին «շատ արդյունավետ քայլ էր», ասել են ՆԱՏՕ-ում
Երեւան: Մեդիամաքս: ՆԱՏՕ-ում գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ Ուելսի գագաթնաժողովին մասնակցելու փաստի առիթով:
Մեդիամաքս-ի խնդրանքով մեկնաբանելով Հայաստանի նախագահի մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի ՝ Ուելսում կայացած գագաթնաժողովին՝ Հարավային Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայն ասել է.
«ՆԱՏՕ-ն եւ անձնապես ես, շատ գոհ ենք, որ նախագահ Սարգսյանը կարողացավ մասնակցել անցյալ շաբաթ Ուելսում կայացած ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին: Վերջին տարիների ընթացքում ՆԱՏՕ-ն եւ Հայաստանը ամուր գործնական համագործակցություն են զարգացրել: Հայաստանը ուժեր է տրամադրել Աֆղանստանում եւ Կոսովոյում խաղաղապահ առաքելությունների համար: Հայաստանը պատրաստակամություն է հայտնել մասնակցելու նաեւ Աֆղանստանում անցկացվելիք ոչ ռազմական առաքելությանը, որը կմեկնարկի գալիք տարի: Այս տարի Հայաստանն ու ՆԱՏՕ-ն համաձայնեցրին նոր Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագիրը 2015-2016 թթ.-ի համար»:
Ջեյմս Ապատուրայի խոսքերով, այս գործնական համագործակցությանը լրացվում է Երեւանի եւ Դաշինքի միջեւ առկա ամուր քաղաքական երկխոսությամբ:
«Հենց այդ նպատակով էլ մենք հրավիրեցինք նախագահ Սարգսյանին Աֆղանստանի հարցով մեր հանդիպմանը, իսկ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանին՝ մասնակցելու նոր Փոխգործակցության հարթակի վերաբերյալ հանդիպմանը: Ես կարծում եմ, որ նրանց ներկայությունը Ուելսում, Եվրոատլանտյան անվտանգության համար այս շրջադարձային պահին, շատ արդյունավետ քայլ էր՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող անվտանգության հարցերի շուրջ Հայաստանի ձայնը լսելի դարձնելու առումով»,- Մեդիամաքս-ին ասել է Ջեյմս Ապատուրայը:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ սեպտեմբերի 4-ին Նյուպորտում ՀՀ նախագահը մասնակցել էր ՆԱՏՕ-ի անդամ ու Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցության ուժերի (ISAF) առաքելության մասնակից գործընկեր երկրների պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարների հանդիպմանը, որտեղ հանդես էր եկել ելույթով:

Armenian President's participation in Wales Summit was “a very effective step”, NATO says
Yerevan /Mediamax/. NATO said it was pleased with Armenian President Serzh Sargsyan’s participation in Wales Summit.
Commenting on the Armenian President’s participation in NATO Summit in Wales upon Mediamax’s request, NATO Secretary General’s Special Representative for South Caucasus and Central Asia James Appathurai said:
“NATO, and I personally, was pleased that President Sargsyan could participate in the NATO Summit last week. NATO and Armenia have developed substantial practical cooperation over the past year. Your country's forces are currently contributing to our operations in Afghanistan and Kosovo. Armenia stands ready to contribute in principle to the non-combat mission in Afghanistan, which we will start at the beginning of next year. And shortly before the summer, NATO and Armenia have agreed a new NATO-Armenia Individual Partnership Action Plan for 2015 and 2016”.
“But we also want to see this practical cooperation complemented with substantial political dialogue. That is why we invited President Sargsyan to our meeting on Afghanistan. And that is also why we invited Defence Minister Ohanyan to the meeting of the new Interoperability Platform.  I think their participation in Wales, at a pivotal moment in Euro-Atlantic security, was a very effective way to make sure Armenia's voice is heard on security issues of common concern", said NATO Secretary General’s Special Representative to Mediamax.
Mediamax recalls that the Armenian President took part in the Summit of Presidents and Prime Ministers of partner states of International Security Assistance Force in Afghanistan (ISAF) and NATO  member states where he addressed a speech.