«Մենք չենք ուզում ընտրություն կատարել բարեկամների միջեւ», - ասել է Հայաստանի նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ «մենք չենք ուզում ընտրություն կատարել բարեկամների միջեւ, այլ ուզում ենք ունենալ հնարավորինս շատ բարեկամներ»։
ՀՀ նախագահն այդ մասին այսօր ասել է Պրահայում Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովի երկրորդ օրվա նիստին:
«Մեր համոզմամբ, գործընկեր երկրներից որեւէ մեկը չպետք է ստիպված լինի գին վճարել իր կայացրած որոշման համար՝ պայմանավորված այս կամ այն ինտեգրացիոն գործընթացին իր մասնակցության աստիճանով։ Մենք չենք ուզում ընտրություն կատարել բարեկամների միջեւ, այլ ուզում ենք ունենալ հնարավորինս շատ բարեկամներ։
Համոզված եմ, որ մենք ճիշտ ուղի ենք ընտրել։ Արեւելյան գործընկերությունը միայն ասոցացման համաձայնագիր չէ։ Դա ընդամենը գործիք է։ Երբ հայտարարում էինք «եւ՛, եւ՛» մոտեցման մասին, նկատի ունեինք այլընտրանք ունենալու հնարավորություն եւ ոչ թե համագործակցության այս կամ այն գործիքի ընտրություն։ Վստահ եմ, որ եթե մենք շարունակենք հավատարիմ մնալ ընդհանուր արժեքներին, հարգել միմյանց որոշումները եւ ընտրությունը՝ մեր համագործակցությունը կընթանա ճիշտ ճանապարհով», - ասել է ՀՀ նախագահը:

“We don’t want to choose among friends”, Armenian President says - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan said today that "we don’t want to choose among friends but we want to have as many friends as possible”.
The Armenian President said this during the session of the second day of Eastern Partnership Summit in Prague.
“According to us, none of the partner states should be obliged to pay a price for the decision it made conditioned by the degree of its involvement in this or that integration process. We don't want to choose among friends, rather we want to have as many friends as possible.
'I am convinced we have chosen a right path. Eastern Partnership is not only Association Agreement. It is only a tool. When we stated ''and...and'' approach we meant an opportunity of alternative and not the choice of cooperation with this or that tool. I am sure if we continue being committed to shared values, respect each other's decisions and choice, our cooperation will proceed in a right path'', said the Armenian President.