«Մենք չենք ուզում ընտրություն կատարել բարեկամների միջեւ», - ասել է Հայաստանի նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ «մենք չենք ուզում ընտրություն կատարել բարեկամների միջեւ, այլ ուզում ենք ունենալ հնարավորինս շատ բարեկամներ»։
ՀՀ նախագահն այդ մասին այսօր ասել է Պրահայում Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովի երկրորդ օրվա նիստին:
«Մեր համոզմամբ, գործընկեր երկրներից որեւէ մեկը չպետք է ստիպված լինի գին վճարել իր կայացրած որոշման համար՝ պայմանավորված այս կամ այն ինտեգրացիոն գործընթացին իր մասնակցության աստիճանով։ Մենք չենք ուզում ընտրություն կատարել բարեկամների միջեւ, այլ ուզում ենք ունենալ հնարավորինս շատ բարեկամներ։
Համոզված եմ, որ մենք ճիշտ ուղի ենք ընտրել։ Արեւելյան գործընկերությունը միայն ասոցացման համաձայնագիր չէ։ Դա ընդամենը գործիք է։ Երբ հայտարարում էինք «եւ՛, եւ՛» մոտեցման մասին, նկատի ունեինք այլընտրանք ունենալու հնարավորություն եւ ոչ թե համագործակցության այս կամ այն գործիքի ընտրություն։ Վստահ եմ, որ եթե մենք շարունակենք հավատարիմ մնալ ընդհանուր արժեքներին, հարգել միմյանց որոշումները եւ ընտրությունը՝ մեր համագործակցությունը կընթանա ճիշտ ճանապարհով», - ասել է ՀՀ նախագահը:

«Мы не хотим выбирать между друзьями», сказал президент Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил сегодня, что «мы не хотим выбирать между друзьями, а желаем иметь как можно больше друзей».
Глава Армении заявил об этом во время второго дня саммита Восточного партнерства, проходящего в Праге.
«Мы убеждены, что ни одна из стран-партнеров не должна быть вынуждена платить цену за свое решение, обусловленное степенью своего участия в том или ином интеграционном процессе. Мы не хотим выбирать между друзьями, а желаем иметь как можно больше друзей.
Я убежден, что мы выбрали правильный путь. Восточное партнерство – это не только Соглашение об ассоциации. Это всего лишь инструмент. Когда мы объявляли о подходе «и, и», мы имели в виду возможность альтернативы, а не выбор того или иного инструмента сотрудничества.
Уверен, если мы останемся верными общим ценностям, будем взаимно уважать наши решения и выбор, наше сотрудничество будет продвигаться в правильном направлении»,- сказал глава Армении.