Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանն այսօր հայտարարել է, որ առաջիկա ԱԺ ընտրությունների հեռանկարը պայմանավորված է համամասնական ընտրակարգին անցնելու հարցի հանգուցալուծմամբ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին Արմեն Ռուստամյանն ասել է ՀՅԴ եւ “Ժառանգություն” կուսակցության ` 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրական համակարգին անցնելու առաջարկի շուրջ հրավիրած կլոր-սեղան քննարկման ընթացքում:
“Պետք է օր առաջ անցնել 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգին: Մենք վստահ ենք, որ ԱԺ-ում արդեն շրջանառության մեջ դրված մեր օրենսդրական առաջարկությունը չի առաջացնի որեւէ տեխնիկական, ընթացակարգային դժվարություններ”,- ասել է ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչը:
Նրա խոսքով, եթե այս հարցով քաղաքական մեծամասնության եւ ընդդիմության միջեւ սկզբունքային տարաձայնություններ չկան, ապա ոչինչ չի խանգարում այդ ընտրակարգին անցնել հենց ԱԺ ընտրություններին ընդառաջ:
“Քաղաքական մեծամասնությունը պետք է հստակ պատասխանի, թե ինչն է խանգարում անել դա հենց այս ընտրությունների նախաշեմին”,- նշել է Արմեն Ռուստամյանը եւ առաջարկել անհրաժեշտության դեպքում հարցը դնել հանրաքվեի:
“Ժառանգություն” կուսակցության փոխնախագահ Ռուբեն Հակոբյանը, անդրադառնալով իշխանության կողմից այս առաջարկին դեմ բերվող հիմնական փաստարկներին, նշել է, որ ընտրություններին հիմնական կեղծիքներն արվում են մեծամասնական համակարգի միջոցով:
Նրա խոսքով, ՀՅԴ եւ “Ժառանգության” համատեղ առաջարկը չի հակասում Սահմանադրությանը:
Քննարկմանը ներկա “Բարգավաճ Հայաստան” խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանն ասել է, որ խմբակցությունը դեռ չի քննարկել ՀՅԴ-ի եւ “Ժառանգության” ներկայացրած օրենսդրական նախաձեռնությունը, բայց ինքն անձնապես կողմ է համամասնական ընտրակարգին անցնելուն:
Իսկ “Օրինաց երկիր” խմբակցության ներկայացուցիչ Հովհաննես Մարգարյանը նշել է, որ 100 տոկոսանոց ընտրակարգին պետք է անցնել փուլ առ փուլ:

Yerevan/Mediamax/. Representative of the Supreme Body of "Dashnaktsutyun” Armen Rustamyan stated today that the issue of fair upcoming parliamentary elections is conditioned by the decision to shift to 100% proportional representation system.
“It’s necessary to shift to 100% proportional system as soon as possible. We are sure our proposal already submitted to the National Assembly won’t cause any difficulties of technical and procedural character”, said Armen Rustamyan.
According to him, if the political majority and opposition don’t have any principal discords about this issue, nothing can hinder shifting to this electoral system just before the parliamentary elections.
“The political majority should give a clear answer to the question what may prevent from doing it just on the threshold of the upcoming elections”, noted Armen Rustamyan and offered putting the issue to a referendum if needed.
Commenting on the main arguments put forward by the authorities against the offer, Deputy Chairman of “Heritage” Ruben Hakobyan noted that the main frauds in the elections are realized through the majority system in the first place.
According to him, the joint offer made by “Dashnaktsutyun” and “Heritage” doesn’t run counter to the Constitution of Armenia.
The MP from the coalition “Prosperous Armenia” party Naira Zohrabyan who was also present at the discussion said that the faction hadn’t discussed the legislative initiative offered by “Dashnaktsutyun” and “Heritage” yet but she personally supported shifting to full proportional representation system.
At the same time, representative of “Orinats Yerkir” Hovhannes Margaryan noted that shifting to 100% proportional system should be realized step-by-step.