Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանն այսօր հայտարարել է, որ առաջիկա ԱԺ ընտրությունների հեռանկարը պայմանավորված է համամասնական ընտրակարգին անցնելու հարցի հանգուցալուծմամբ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին Արմեն Ռուստամյանն ասել է ՀՅԴ եւ “Ժառանգություն” կուսակցության ` 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրական համակարգին անցնելու առաջարկի շուրջ հրավիրած կլոր-սեղան քննարկման ընթացքում:
“Պետք է օր առաջ անցնել 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգին: Մենք վստահ ենք, որ ԱԺ-ում արդեն շրջանառության մեջ դրված մեր օրենսդրական առաջարկությունը չի առաջացնի որեւէ տեխնիկական, ընթացակարգային դժվարություններ”,- ասել է ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչը:
Նրա խոսքով, եթե այս հարցով քաղաքական մեծամասնության եւ ընդդիմության միջեւ սկզբունքային տարաձայնություններ չկան, ապա ոչինչ չի խանգարում այդ ընտրակարգին անցնել հենց ԱԺ ընտրություններին ընդառաջ:
“Քաղաքական մեծամասնությունը պետք է հստակ պատասխանի, թե ինչն է խանգարում անել դա հենց այս ընտրությունների նախաշեմին”,- նշել է Արմեն Ռուստամյանը եւ առաջարկել անհրաժեշտության դեպքում հարցը դնել հանրաքվեի:
“Ժառանգություն” կուսակցության փոխնախագահ Ռուբեն Հակոբյանը, անդրադառնալով իշխանության կողմից այս առաջարկին դեմ բերվող հիմնական փաստարկներին, նշել է, որ ընտրություններին հիմնական կեղծիքներն արվում են մեծամասնական համակարգի միջոցով:
Նրա խոսքով, ՀՅԴ եւ “Ժառանգության” համատեղ առաջարկը չի հակասում Սահմանադրությանը:
Քննարկմանը ներկա “Բարգավաճ Հայաստան” խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանն ասել է, որ խմբակցությունը դեռ չի քննարկել ՀՅԴ-ի եւ “Ժառանգության” ներկայացրած օրենսդրական նախաձեռնությունը, բայց ինքն անձնապես կողմ է համամասնական ընտրակարգին անցնելուն:
Իսկ “Օրինաց երկիր” խմբակցության ներկայացուցիչ Հովհաննես Մարգարյանը նշել է, որ 100 տոկոսանոց ընտրակարգին պետք է անցնել փուլ առ փուլ:

Ереван/Медиамакс/. Представитель Верховного органа «Дашнакцутюн» Армен Рустамян заявил сегодня, что вопрос справедливости предстоящих парламентских выборов обусловлен решением вопроса о переходе на 100-процентную пропорциональную избирательную систему.
«Необходимо как можно раньше перейти на 100-процентную пропорциональную систему. Мы уверены, что наше предложение, уже представленное в Национальном Собрании, не вызовет трудностей технического и процедурного характера»,- сказал Армен Рустамян.
По его словам, если по этому вопросу между политическим большинством и оппозицией нет принципиальных разногласий, то ничто не мешает переходу к данной избирательной системе непосредственно перед выборами в парламент.
«Политическое большинство должно четко ответить на вопрос, что мешает сделать это именно в преддверии предстоящих выборов»,- отметил Армен Рустамян и предложил в случае необходимости вынести вопрос на референдум.
Зампредседателя партии «Наследие» Рубен Акопян, комментируя основные аргументы властей против данного предложения, отметил, что основные фальсификации на выборах делаются посредством именно мажоритарной системы.
По его словам, совместное предложение «Дашнакцутюн» и «Наследия» не противоречит Конституции Армении.
Присутствующая на обсуждении депутат от входящей в коалицию партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян сказала, что фракция пока не обсуждала законодательную инициативу, предложенную «Дашнакцутюн» и «Наследием», однако она лично выступает за переход к пропорциональной избирательной системе.
А представитель фракции «Оринац Еркир» Ованес Маргарян отметил, что к 100-процентной избирательной системе нужно переходить поэтапно.