Երեւան: Մեդիամաքս: Վերաբացվել է Երեւանի պետական համալսարանի (ԵՊՀ) Սարգիս եւ Մարի Իզմիրլյանների անվան գրադարանի նախասրահը
Բացման արարողությանը մասնակցել են ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը:
Հիմնանորոգման շրջանակում ամբողջությամբ վերակառուցվել է գրադարանի առաջին հարկի նախասրահը, արդիականացվել է լուսավորության համակարգը, տեղադրվել է ժամանակակից ապակեպատ տանիք, բարելավվել են ենթակառուցվածքները։
Արդյունքում ստեղծվել է նորարարական, ժամանակակից եւ ոգեշնչող միջավայր՝ նախատեսված ուսանողների, դասախոսների եւ հետազոտողների համար։
Նախագիծն իրականացվել է «Իզմիրլյան» բարեգործական հիմնադրամի աջակցությամբ։
Ժաննա Անդրեասյանն ասել է, որ «գրադարանում ձեւավորված միջավայրը նոր հնարավորություններ է ընձեռում սովորելու, զարգանալու, քննարկելու եւ շփվելու համար»։ Նա ընդգծել է, որ գրադարանը պետք է գործի ոչ միայն որպես բուհի կառուցվածքային միավոր, այլեւ որպես ինքնուրույն հարթակ՝ հանրային նշանակությամբ։
«Գրադարանը բուհի մի մասն է, սակայն այն պետք է ունենա նաեւ աշխատանքային առանձնացված ռեժիմ՝ դառնալով նաեւ հանրային տարածք։ Կարծում եմ՝ դրա բոլոր հնարավորություններն այստեղ առկա են՝ թե՛ առանձնացված մուտքի, թե՛ ձեւավորված ենթակառուցվածքների առումով։ Վստահ եմ՝ Երեւանի պետական համալսարանն այս իմաստով դառնալու է նաեւ հանրային գրադարան, ինչը կարեւոր է բուհերի ներկայությունը մեր հանրային կյանքում եւս մեկ անգամ ընդգծելու համար»,- ասել է նախարարը։
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը նշել է, որ նախաձեռնությունը երկար տարիների ընթացքում ձեւավորված գաղափարի իրագործում է՝ միտված համալսարանական միջավայրի որակական զարգացմանը։ Նա շնորհակալություն է հայտնել ծրագրի ձեւավորման եւ իրականացման ողջ ընթացքին մասնակցած բոլոր գործընկերներին ու պատասխանատուներին՝ ընդգծելով նրանց հետեւողական եւ համատեղ աշխատանքի կարեւորությունը։
Առանձնահատուկ երախտագիտությամբ ռեկտորը նշել է «Իզմիրլյան» հիմնադրամի աջակցությունը, որի շնորհիվ հնարավոր է դարձել շինարարական աշխատանքների իրականացումն ու նոր միջավայրի ստեղծումը։ Նա ընդգծել է նաեւ, որ սրահը կրում է ազգային հերոս Տիգրան Իզմիրլյանի անունը՝ ընդգծելով Իզմիրլյանի ներդրումն ու հետեւողական աջակցությունը կրթության եւ գիտության զարգացման գործում։
ԵՊՀ գիտական գրադարանը Սարգիս եւ Մարի Իզմիրլյանների անունով է կոչվում 1997 թվականից։
ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանն առանձնահատուկ գնահատանքի խոսք է ուղղել նաեւ հայ բարերար, գործարար, «Իզմիրլյան» հիմնադրամի նախագահ Սարգիս Իզմիրլյանին՝ ընդգծելով, որ նրա ստանձնած պարտավորությունները կյանքի են կոչվել առավել ընդգրկուն ծավալով, ինչը Սփյուռքի հոգատարության եւ հայրենիքի նկատմամբ սիրո բացառիկ դրսեւորում է։

Yerevan /Mediamax/. The lobby of the Sargis and Marie Izmirlian Library of Yerevan State University (YSU) has reopened.
The opening ceremony was attended by Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan, and YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan.
As part of the renovation, the library’s first-floor lobby was fully reconstructed, the lighting system modernized, a glass roof installed, and the overall infrastructure upgraded.
Photo: ESCS
The result is an innovative, modern and inspiring environment for students, lecturers and researchers.
The project was implemented with the support of the Izmirlian Foundation.
Zhanna Andreasyan noted that the renewed space “creates new opportunities for learning, development, discussion, and communication.” She emphasized that the library should operate not only as a university unit but also as an independent platform with public significance.
“The library is part of the university, but it should also have a separate operating regime and serve as a public space. All the prerequisites for this exist here – both a separate entrance and the necessary infrastructure. I am confident that Yerevan State University will, in this sense, also become a public library, which is important for reaffirming the presence of universities in our public life,” the minister said.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan described the initiative as the realization of a long-standing vision aimed at the qualitative development of the university environment. He thanked all partners involved in designing and implementing the project, highlighting their consistent cooperation.
The rector expressed special gratitude to the Izmirlian Foundation, whose support made the construction works and the creation of the new environment possible. He also noted that the hall is named after National Hero Tigran Izmirlian, underscoring his contribution and continued support to the development of education and science.
The YSU Scientific Library has been named after Sargis and Marie Izmirlian since 1997.
Minister Mkhitar Hayrapetyan also expressed appreciation to Armenian philanthropist and businessman Sargis Izmirlian, president of the Izmirlian Foundation, noting that the commitments he undertook have been fulfilled on an even broader scale – an exceptional manifestation of the Diaspora’s care and love for the homeland.