Ձգտելով նպաստել հայոց լեզվի լայն կիրառելիությանը ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Հայաստանից դուրս բնակվող ոչ հայախոսների շրջանում՝ ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարության Լեզվի կոմիտեն իրականացնում է «Հայերենը ոչ հայախոսների համար. հայերենի ուսուցում, ստուգում եւ գնահատում» ծրագիրը, որի շնորհիվ հայոց լեզվի իմացությունը կդառնա չափելի:
Ծրագիրը մեկնարկել է 2024 թվականի հունիսին «Իզմիրլյան» հիմնադրամի աջակցությամբ:
Մեդիամաքսն աշխատանքի եւ ակնկալվող վերջնարդյունքի մասին զրուցել է ծրագիրն իրականացնող մասնագետների հետ:
Միջազգային փորձի ուսումնասիրություն եւ ազգայինի մշակում
«Հայերենը ոչ հայախոսների համար. հայերենի ուսուցում, ստուգում եւ գնահատում» ծրագիրը ենթադրում է արեւելահայերենի ուսուցման, ստուգման եւ գնահատման միջազգայնորեն ընդունված չափորոշիչների մշակում, դրանց հիման վրա լեզվական իմացության մակարդակը հավաստող հայերենի ստուգման ու գնահատման համակարգի ստեղծում եւ ներդրում: Ծրագրի անմիջական շահառուները հայերեն սովորել ցանկացող ոչ հայախոսներն են` անկախ տարիքից, սեռից, էթնիկ ծագումից, կրոնական համոզմունքներից, բնակության վայրից:
Սիրանուշ ԴվոյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
ՀՀ Լեզվի կոմիտեի նախագահ Սիրանուշ Դվոյանի խոսքով՝ հիմք ընդունելով Եվրոպական խորհրդի լեզուների իմացության ու գնահատման ընդհանուր շրջանակը (CEFR)՝ մշակվել են ոչ հայախոսների համար հայերենի ստուգման ու գնահատման միասնական չափորոշիչները եւ շարունակվում են աշխատանքներն ընդհանուր համակարգի ստեղծման ու ներդրման ուղղությամբ։
«Աշխատանքի ընթացքում մարտահրավերները շատ էին, որովհետեւ մշակվող չափորոշիչներն ու առաջադրանքները պետք է ստուգեն ոչ միայն լեզվական գիտելիքը, այլեւ հաղորդակցական կարողությունները, մինչդեռ Հայաստանում լեզվի ուսուցման մեջ հաղորդակցական կարողությունների զարգացման փորձ չունենք»,-նշում է նա:
Աշխատանքներում ներգրավվել են հայերենի դասավանդման մեծ փորձ ունեցող մասնագետներ, ուսումնասիրվել է արեւելյան եւ եվրոպական մի շարք լեզուների փորձը։
«Որդեգրվեց շատ երկրներում արդեն իսկ ընդունված ու կիրառվող սկզբունքներով, չափանիշներով ու մոտեցումներով առաջնորդվելու եւ դրանք մեր լեզվի առանձնահատկություններին ու պահանջներին համապատասխանեցնելու, ոչ թե պատճենելու ճանապարհը»,- նշում է չափորոշիչները մշակող աշխատանքային խմբի ղեկավար Դավիթ Գյուրջինյանը:
Ամիսներ տեւած աշխատանքի արդյունքում հայերենի իմացության 6 մակարդակների չափորոշիչներ ներառող փաստաթուղթն արդեն պատրաստ է: Բոլոր մակարդակներում տրված են լեզվական-հաղորդակցական 4 հմտությունների (ընթերցում, ունկնդրում, բանավոր եւ գրավոր խոսք) չափանիշներն ու վերջնարդյունքները, ինչպես նաեւ անհրաժեշտ լեզվական նյութը։
Նկարագրերի ու առաջադրանքների կազմում՝ չափորոշիչների հիմքով
Չափորոշիչների մշակումից հետո առաջադրանքներ մշակող խումբը լծվել է դրանց հիմքով առաջադրանքների նկարագրերի ու առաջադրանքների ստեղծման գործին, ինչի համար խումբն անցել է վերապատրաստում NILE (Norwich Institute for Language Education) կազմակերպության կողմից։
Անահիտ ՀովհաննիսյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Յուրաքանչյուր առաջադրանք պետք է համապատասխանի հստակ չափանիշների, ունենա որոշակի տրամաբանություն: Կարեւոր է նաեւ այն, որ առաջադրանքները չվիրավորեն որեւէ մեկի ազգային, կրոնական զգացմունքները, բացառեն խտրականությունը:
«Աշխատանքների սկզբում Ա մակարդակի համար մի առաջադրանք էինք կազմել, որում թեստը հանձնողը պետք է կարողանար կողմնորոշվել որոշակի նշանային համակարգով: Զետեղել էինք լուսացույց ու հարց գրել՝ ստուգելու գույների հայերեն իմացությունը: Մեր օտարերկրացի խորհրդատուն այդ առաջադրանքը տեսնելուց հետո շատ կարեւոր դիտարկում արեց. իսկ ի՞նչ անել, եթե քննություն հանձնողը դալտոնիզմ ունի: Այս օրինակով ցանկանում եմ ընդգծել, որ կան բազմաթիվ նրբություններ, որոնք առաջադրանքը կազմելիս կարող են մտքովդ չանցնել»,- մանրամասնում է կրթության փորձագետ Անահիտ Հովհաննիսյանը:
Սոցիալական մշակույթն ու խոսակցական հայերենի մարտահրավերը
Առաջադրանքների համար մշակվող բոլոր տեքստերը պետք է պարտադիր վավերական եւ հուսալի լինեն: Կան հարցեր, որոնք ուղղակիորեն վերաբերում են Հայաստանը, Հայաստանի պատմությունը, մշակույթը, ինչպես նաեւ սոցիալական մշակույթը ճանաչելուն:
Աշխատանքների ընթացքում ամենաշատ մարտահրավերները, թերեւս, կապված էին Ա1 եւ Ա2՝ նախնական ու տարրական մակարդակների չափորոշիչների ու առաջադրանքների մշակման հետ:
«Սովորականության մակարդակն ընդունված չէ մեր գրավոր, բանավոր ու տեսալսողական մեդիաներում եւ դա է պատճառը, որ Ա1, Ա2 մակարդակներում վավերական տեքստեր մշակելը մեծ մարտահրավեր էր: Մի կողմից չենք կարող նեղ խմբային ժարգոնը մտցնել այս համակարգ, մյուս կողմից՝ պետք է ունենանք պարզ, առօրյայում կիրառվող տեքստ։ Այդ դեպքում նյութը մշակվում է այնպես, որ լինի ոչ շատ բարձր գրական եւ ոչ էլ ժարգոնային, այլ սովորական»,- նշում է Սիրանուշ Դվոյանը:
Բարձր մշակույթի ու առօրյայի համադրումը
Մշակվող նյութերում Հայաստանն ու հայ ազգը մի կողմից ներկայանում են իրենց հազարամյակների պատմությամբ, մշակույթով ու ավանդույթներով, իսկ մյուս կողմից հանդես գալիս որպես ժամանակակից պետություն: Բնականաբար, չի անտեսվել նաեւ ոսկեղենիկ հայերենը, որը հատկապես դրսեւորվում է բարձր մշակույթին վերաբերվող տեքստերում:
Գոհար ՀարությունյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
«Հաշվի ենք առել այն, որ մշակվող նյութը մի կողմից ճանաչելի դարձնի Հայաստանը, մյուս կողմից էլ դառնա հայերենով աշխարհին նայելու միջոց: Բ1, Բ2 մակարդակների առաջադրանքների մշակման ժամանակ հաշվի ենք առել, որ այս մակարդակի իմացությանը ձգտող մարդիկ ներգրավված են լինելու կյանքի բազմազան ոլորտներում, այդ թվում այցելելու են թանգարան, օգտվելու են հայկական մեդիայից, ուստի ձգտում ենք բարձր մշակույթն ու կենցաղը համադրել»,- մանրամասնում է հայոց լեզվի եւ գրականության մասնագետ Գոհար Հարությունյանը:
Մասնագետները նաեւ կարեւորում են, որ հայերեն սովորելն ու իմացությունը ստուգելը հետաքրքիր լինի:
Անի ՀովնանյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
«Ցանկացած մարդ, որ երբեւէ մանկավարժությամբ զբաղվել է, գիտի, որ թե´ սովորելու գործընթացը, թե´ քննություն հանձնելը պետք է որոշակի հետաքրքրություն առաջացնեն, մոտիվացնեն: Մեր աշխատանքում ձգտել ենք այս մարտահրավերին եւս պատշաճ արձագանքել»,- ասում է հայոց լեզվի եւ գրականության մասնագետ Անի Հովնանյանը:
Համակարգի ներդրում եւ օրենսդրական փոփոխություններ
ՀՀ Լեզվի մասին օրենքի հոդված 3-ը սահմանում է, որ պաշտոնատար անձինք եւ սպասարկման առանձին ոլորտներում աշխատող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները պարտավոր են տիրապետել գրական հայերենին: Սիրանուշ Դվոյանի խոսքով՝ այս ձեւակերպումը խիստ ընդհանրական է, ուստի համակարգի ստեղծմանը հաջորդելու են օրենսդրական մի շարք փոփոխություններ: Դրանք ներկայում քննարկումների փուլում են:
Լեզվի կոմիտեի նախագահի խոսքով՝ իրականացված աշխատանքը կընդլայնվի, եւ որպես դրա շարունակություն կստեղծեն հայերենի գնահատման միասնական համակարգ արդեն լեզվակիրների համար:
2026 թվականի ընթացքում նախատեսված են պիլոտային ծրագրեր, որոնցով համակարգը կփորձարկվի, կհետազոտվի, այնուհետեւ կհամալրվի: Համակարգի ներդրումը նախատեսված է 2028 թվականին:

Striving to promote the widespread use of the Armenian language both in Armenia and among non-Armenian speakers living abroad, the Language Committee of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia is implementing the Armenian for Non-Armenian Speakers: Teaching, Testing and Assessment of Armenian program. Thanks to this initiative, knowledge of the Armenian language will become assessable. The program was launched in June 2024 with the support of the Izmirlian Foundation.
Mediamax spoke with the specialists implementing the program about the ongoing work and the expected outcomes.
Study of International Experience and Development of a National Model
The Armenian for Non-Armenian Speakers: Teaching, Testing and Assessment of Armenian program aims to develop internationally accepted standards for teaching, testing, and assessing Eastern Armenian. Based on these standards, an Armenian-language testing and assessment system will be created and implemented to certify levels of language proficiency. The direct beneficiaries of the program are non-Armenian speakers who wish to learn Armenian, regardless of age, gender, ethnic origin, religious beliefs, or place of residence.
Siranush Dvoyan Siranush Dvoyan
According to Siranush Dvoyan, Chair of the RA Language Committee, unified standards for testing and assessing Armenian for non-Armenian speakers have already been developed based on the Common European Framework of Reference for Languages (CEFR), and work is ongoing to create and implement a unified system.
“There were many challenges during the process, because the standards and tasks being developed must assess not only linguistic knowledge but also communicative abilities. In Armenia, however, we have no prior experience in developing communicative skills in language teaching,” she notes.
Specialists with extensive experience in teaching Armenian were involved in the process, and the team studied the experience of several Eastern and European languages.
“Our approach was to rely on principles, standards, and methodologies that are already accepted and applied in many countries, and to adapt them to the specific features and requirements of our language, rather than simply copying them,” says David Gyurjinyan, head of the working group developing the standards.
After months of work, the document outlining the standards for all six levels of Armenian language proficiency is now complete. At every level, standards and learning outcomes are defined for the four language and communication skills – reading, listening, speaking, and writing – along with the necessary linguistic content.
Creating Descriptions and Tasks Based on Criteria
After developing the standards, the task development group began creating task descriptions and corresponding tasks. To support this work, the group received training from NILE (Norwich Institute for Language Education).
Anahit Hovhannisyan Anahit Hovhannisyan
Each task must meet clear criteria and follow a consistent logic. It is also crucial that the tasks respect all national or religious sentiments and avoid any form of discrimination.
“At the beginning of the work, we had created a task for level A in which the test taker had to navigate a certain symbol system. We included a traffic light and wrote a question to check knowledge of colors in Armenian. After reviewing the task, our foreign consultant made a very important observation: “What if the test taker is color-blind?” With this example, I want to highlight that there are many nuances that may not cross your mind when creating tasks,” education expert Anahit Hovhannisyan explains.
Social Culture and the Challenge of Spoken Armenian
All the content developed for the tasks must be authentic and reliable. Some questions directly relate to getting to know Armenia – its history, culture, and social norms.
Perhaps the greatest challenges in the process were related to developing standards and tasks for A1 and A2 levels, the beginner and elementary levels.
“The level of everyday language use is not reflected in our written, oral, or audiovisual media, which is why creating authentic texts for A1 and A2 levels was a major challenge. On the one hand, we cannot introduce jargon used by specific groups into this content; on the other hand, we need texts that use simple, everyday language. So the material must be developed in a way that is neither highly literary nor jargon-like, but natural and everyday,” notes Siranush Dvoyan.
Incorporating High Culture and Everyday Life
In the materials that are being developed, Armenia and the Armenian nation are presented on the one hand through their millennia-old history, culture, and traditions, and on the other hand as a modern state. Naturally, the richness of the literary Armenian language – especially evident in texts related to high culture – has not been overlooked.
Gohar Harutyunyan Gohar Harutyunyan
“We took into account that the materials should, on the one hand, make Armenia recognizable, and on the other hand, become a means of seeing the world through the Armenian language. When developing tasks for levels B1 and B2, we considered that the learners at this level will engage with various spheres of life, including visiting museums and using Armenian media. That’s why we strive to combine high culture with everyday life,” explains Armenian language and literature specialist Gohar Harutyunyan.
Experts also emphasize that learning Armenian and testing one’s knowledge should be engaging.
Ani Hovnanyan Ani Hovnanyan
“Anyone who has ever worked in pedagogy knows that both the learning process and the exam experience should spark interest and motivation. In our work, we have tried to respond to this challenge appropriately,” says Ani Hovnanyan, specialist in Armenian language and literature.
System Implementation and Legislative Amendments
Article 3 of the Law of the Republic of Armenia on Language stipulates that officials and citizens working in certain service sectors are required to have a command of literary Armenian. According to Siranush Dvoyan, this provision is quite general, which is why the introduction of the new system will be followed by a series of legislative amendments. These amendments are currently under discussion.
The Chair of the Language Committee noted that the work already carried out will be expanded, and as a next step, a unified Armenian language assessment system will be developed for native speakers.
Pilot programs are planned for next year to test and study the system, after which it will be refined. Full implementation of the system is scheduled for 2028.