Քննարկվել է «Հայերենը ոչ հայախոսների համար» ծրագիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը եւ «Իզմիրլյան» հիմնադրամի տնօրեն Արմեն Չոբանյանը քննարկել են «Հայերենը ոչ հայախոսների համար. հայերենի ուսուցում, ստուգում եւ գնահատում» ծրագիրը
Այն իրականացնում է ԿԳՄՍՆ լեզվի կոմիտեն՝ «Իզմիրլյան» հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ:
Արմեն Չոբանյանը նշել է, որ հիմնադրամի համար ուրախալի է ներդրում ունենալ այնպիսի կարեւոր ծրագրում, որը հնարավորություն է ստեղծում ամրապնդելու հայերենը` նպաստելով դրա զարգացմանն ու պահպանմանը տեխնոլոգիաների գերարագ զարգացման ժամանակներում:
Ծրագրի շրջանակում ձեւավորվել է հայերենի գնահատման չափորոշիչները մշակող մասնագիտական խումբ, որն ուսումնասիրել է լեզուների իմացության (իրազեկության) եւ գնահատման համաեվրոպական շրջանակը, դրան առնչվող փաստաթղթերը եւ դրանց հիման վրա մշակել, տեղայնացրել, ամբողջացրել է հայերենի ուսուցման, ստուգման, գնահատման վեցաստիճան` Ա1, Ա2, Բ1, Բ2 Գ1, Գ2 (A1, A2, B1, B2, C1, C2) համակարգի չափորոշիչները։
ԵՊՀ արեւելագիտության ֆակուլտետի աջակցությամբ ուսումնասիրվել են նաեւ արեւելյան լեզուների համար մշակված ազգային համակարգերը:
Լեզվի կոմիտեի նախագահ Սիրանուշ Դվոյանի տեղեկացմամբ՝ 2024 թ. վերջին կազմակերպվել է հանդիպում՝ մշակված չափորոշիչների ընդհանուր սկզբունքները շահագրգիռ կառույցների մասնագետների հետ քննարկելու նպատակով:
Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ բուհերի եւ լեզվի ուսուցման կենտրոնների ներկայացուցիչներ: Ներկայում չափորոշիչների փաթեթը փորձագիտական եզրակացությունների է ուղարկվել համապատասխան կազմակերպություններին։
Բաց մրցույթով ձեւավորվել է առաջադրանքները կազմող մասնագիտական խումբը:
Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի եւ Բրիտանական խորհրդի հետ Լեզվի կոմիտեն քննարկել է ծրագրի իրականացման հետ կապված աշխատանքները:
Մասնավորապես՝ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջադրանքները կազմող խմբի մասնագետների համար անցկացնել վերապատրաստումներ:
Ծրագրի շրջանակում մշակվել է նաեւ հայերենի դյուրընթեռնելիության ինդեքսը (ARI բանաձեւը)՝ անգլերեն Ա1, Ա2, Բ1, Բ2 Գ1, Գ2 (A1, A2, B1, B2, C1, C2) մակարդակների էտալոնային տեքստերի եւ ՀՀ–ում գործող 11 անուն դասագրքերի տեքստերի հիման վրա:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ «Իզմիրլյան» հիմնադրամի հետ համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Minister of Education, Science, Culture and Sports, Zhanna Andreasyan, and Director of the Izmirlian Foundation, Armen Chobanyan, discussed the “Armenian for Non-Armenian Speakers: Teaching, Testing and Assessing Armenian Language” project.
The project is being implemented by the Language Committee of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports in cooperation with the Izmirlian Foundation.
Armen Chobanyan noted that the foundation is happy to support such an important project which not only strengthens the Armenian language but also contributes to its development and preservation amid rapid technological development.
As part of the project, a professional team was formed to develop Armenian language assessment standards. The team studied the Common European Framework of Reference for Languages (CEFR) and related documents, using them as a basis to develop, localize, and finalize standards for six proficiency levels in Armenian: Ա1 (A1), Ա2 (A2), Բ1 (B1), Բ2 (B2), Գ1 (C1), and Գ2 (C2).
With the support of the Faculty of Oriental Studies at YSU, national systems designed for Eastern languages were also examined.
According to Siranush Dvoyan, Chairperson of the Language Committee, a meeting was held at the end of 2024 to discuss the general principles of the developed standards with specialists from stakeholder organizations.
Representatives from Armenian universities and language centers participated in the discussion. Currently, the standards package has been sent to relevant organizations for expert review.
The professional team responsible for developing the tasks was selected through an open competition
The Language Committee discussed the implementation of the project with the British Council Armenia Office and the British Council.
An agreement was reached to conduct training for the group of specialists responsible for preparing the tasks.
Additionally, the Armenian Readability Index (ARI formula) was developed within the project, using reference texts from English proficiency levels (A1, A2, B1, B2, C1, C2) and 11 textbooks used in Armenia.
During the meeting, the possibilities of expanding cooperation with the Izmirlian Foundation were also discussed.