«Անիմացիան կենդանություն հաղորդելու արվեստ է», - ասում է մուլտիպլիկատոր, ռեժիսոր Յուրա Բոգուսլավսկին, որն «Անտեսանելի ընկերներ» ստուդիայի հետ Երեւան է տեղափոխվել 2022թ.-ին ու անիմացիայի դպրոց հիմնել:
Մեդիամաքսի հետ զրույցում Յուրան պատմել է հայաստանյան կյանքի եւ նոր նախագծերի, այդ թվում՝ «Սիրտ իմ» անիմացիոն ֆիլմի մասին, որի հիմքում Վիլյամ Սարոյանի պատմվածքն է:
Երեխաները պատրաստի նկարիչներ են
Ծնվել եմ Մոսկվայում, անիմացիայով հետաքրքրվել եմ փոքր տարիքից: Առաջին մասնագիտությամբ պատմաբան եմ, սովորել եմ Մոսկվայի պետական համալսարանում, որն այդպես էլ չեմ ավարտել: 20 տարեկանից մուլտիպլիկացիայով զբաղվել եմ արդեն պրոֆեսիոնալ: Մասնագիտական կրթություն ստանալուն զուգահեռ, դասավանդում էի:
Ընկերներով ստեղծել էինք խումբ, որի հիմքում մեր ընդհանուր հետաքրքրություններն էին: Մեզ դուր էր գալիս փորձարկումներ անել ու նոր լուծումներ գտնել: Նաեւ մեծ հաճույքով դասավանդում էինք երեխաներին: Ես կարծում եմ, որ շատ երեխաներ պատրաստի նկարիչներ են ու ունեն դեռ չսահմանափակված մտածողություն:
Ինչ-որ պահի սկսեցինք դասավանդել ուսանողներին ու սովորեցնել նրանց մասնագիտական հմտություններ: Այդպես ծնվեց «Անտեսանելի ընկերներ» անիմացիայի դպրոց-ստուդիան:
Հայկական բնապատկերների մանրանկարները միշտ մեր աչքի առաջ էին
Ցանկանում եմ երախտագիտություն հայտնել Հայաստանին: Բոլոր այն մարդկանց, որոնց հանդիպել ենք մեր ճանապարհին տեղափոխվելուց հետո եւ որոնք մեզ իսկապես շատ են օգնել: Այստեղ շատ «ընդունող» միջավայր է։
Լուսանկարը` «Անտեսանելի ընկերներ»
Հայաստանի հետ կապեր ենք ունեցել դեռ տեղափոխվելուց առաջ։ 2018 թվականին Երեւանում էինք մեր ստուդիայի ամբողջ կազմով: TUMO-ի հետ համատեղ նախագծի էինք մասնակցում:
Դա իմ առաջին այցն էր, սակայն թիմի որոշ անդամներ նախկինում արդեն եղել էին Հայաստանում: Օրինակ՝ Իլյա Յուդովիչը, որը հիմա, կարելի է ասել, հայկական ֆիլմ է նկարահանում: Այն կոչվում է «Սիրտ իմ» ու հիմնված է Վիլյամ Սարոյանի պատմվածքներից մեկի վրա:
Այս անիմացիոն ֆիլմի դեկորացիաները՝ հայկական բնապատկերների մանրանկարները, երկար ժամանակ աչքիս առաջ էին՝ մեր ստուդիայում: Այնպես որ, Հայաստանը միշտ ինչ-որ կերպ ներկա էր բոլորիս կյանքում։
«Սիրտ իմ»
Ինչպես նշեցի, «Սիրտ իմ» նախագիծն իրականացվում էր դեռ Հայաստան տեղափոխվելուց շատ առաջ: Կարծում եմ՝ Սարոյանն Իլյա Յուդովիչի սիրելի գրողներից է: Ինքս էլ կարդացել եմ նրա պատմվածքների շարքն ու թեթեւության, բարության շատ լուսավոր զգացում ունեցել:
«Սիրտ իմ» նախագիծը լիամետրաժ անիմացիոն ֆիլմ է՝ հիմնված ընդամենը մեկ էջանոց պատմվածքի վրա: Սյուժեի որոշ գծեր վերցված են Սարոյանի «Իմ անունն Արամ է» շարքի մյուս պատմվածքներից: Որոշ հատվածներ էլ Իլյայի հորինվածքն են: Նա մանրամասն ստեղծել է ֆիլմի աշխարհն ու դրա գործողությունները տեղափոխել Հայաստան:
«Հարուստ արգանակ, որը դեռ եփվում է»
Հայաստանում անիմացիայի զարգացման մի քանի ալիք է եղել։
Մեր ընկեր ու անիմացիայի դպրոցի դրամատուրգիայի ու կինոյի պատմության ուսուցիչ Սերգեյ Կապկովը մի հետաքրքիր դեպք է պատմել: Նա ծանոթ էր ռեժիսոր Լեւ Ատամանովի դստեր հետ: Ատամանովը հայտնի է «Սոյուզմուլտֆիլմում» նկարահանած իր ֆիլմերով՝ «Ձյունե թագուհին», «Ոսկե այծքաղ», «Գավ անունով փիսիկը» եւ այլն։ Նրա դուստրը պատմել է, որ Ատամանովն իր առաջին աշխատանքները նկարել է հենց Երեւանում։ 1930-ականներին՝ «Մեծ տեռորի» տարիներին, նա տեղափոխվել է Հայաստան ու սկսել դասավանդել տեղի մասնագետներին: Արդյունքում նրա պատրաստած թիմը 1938 թվականին Հովհաննես Թումանյանի հեքիաթի հիման վրա ստեղծել է հայկական «Շունն ու կատուն» մուլտֆիլմը: Նա այստեղ մոտ 20 ուսանող ուներ, որոնցից շատերը նկարահանում էին սեփական ֆիլմերը: Պատերազմից հետո Ատամանովը վերադարձել է Մոսկվա ու հայկական անիմացիայում դարձյալ դադար է եղել:
Ավելի ուշ՝ 1960-ականներին, նրա ուսանողներից Վալենտին Պոդպոմոգովը, վերսկսել է Հայաստանում անիմացիոն արտադրության ստեղծումը: Եվ արդեն նրա ուսանողներից էր Ռոբերտ Սահակյանցը, որը, ցավոք, կյանքից հեռացավ բավականին երիտասարդ տարիքում:
Եթե խոսենք այսօրվա Հայաստանի անիմացիայի մասին, կասեմ, որ այն համերով հարուստ արգանակի է նման, որը դեռ եփվելու փուլում է:
Ուզում եմ անպայամն առանձնացնել Նառա Մուրադյանին, որը ստեղծել է բազմաթիվ ինքնատիպ ֆիլմեր՝ շատ վառ, անսովոր ու ճանաչելի ոճով: Նա բոլորիս օգնել է տեղափոխության ժամանակ: Մեկ տարվա ընթացքում իր տանը հյուրընկալում էր Ռուսաստանից տեղափոխվող բոլոր անիմատորներին:
Կան մի քանի այլ ստուդիաներ եւս, որոնք այժմ զարգացման փուլում են, օրինակ՝ վառ ու ժամանակակից OnOff-ը:
Անդրեյ Բիլժոյի եւ Քրիստոֆեր Ռեյնբոուի դասընթացները Երեւանում
Մեր անիմացիոն դպրոցը Հայաստանում գործում է արդեն երկրորդ տարին: Փաստացի այսօր այն միակ ուսումնական հաստատությունն է, որտեղ կարելի է պրոֆեսիոնալ ու համակարգված ձեւով անիմացիա սովորել:
Առաջին ուսումնական տարին մեզ շատ ոգեշնչեց: Հիմա ընթացքում է երկրորդ տարվա ընդունելությունը:
Անցած տարի խառը խումբ էր ստացվել՝ Ռուսաստանից տեղափոխվածների ու այստեղի հայերի մասնակցությամբ: Աշխատանքային լեզուները ուսերենն ու անգլերենն են, ուսուցումը վճարովի է եւ տեւում է 1 տարի: Դասերն անցկացվում են երեկոյան ժամերին: Շատ ենք ցանկանում, որ «Անտեսանելի ընկերների» անիմացիայի դպրոցը միջազգային դառնա ու մարդիկ Հայաստանում սովորելու համար գան ոչ միայն Ռուսաստանից, այլեւ՝ այլ երկրներից:
Մեր հիմնական դասընթացն անիմացիան ու անիմացիոն ռեժիսուրան է: Ունենք նաեւ անիմացիոն սցենարի ու դրամատուրգիայի դասընթաց: Սա մեծ ձեռքբերում է, քանի որ ոչ մի այլ տեղ հնարավոր չէ սովորել անիմացիոն սցենարիստի մասնագիտություն: Այս դասընթացը վարում է «Սոյուզմուլտֆիլմ» կինոստուդիայի գլխավոր խմբագիր Սերգեյ Կապկովը, որը հիանալի սցենարիստ եւ կինոպատմաբան է։
Նոր ուսումնական տարում կունենանք նաեւ կոմիքսների դասընթաց։ Դասավանդելու համար հրավիրել ենք մեր ընկեր, բրիտանացի նկարիչ Քրիստոֆեր Ռեյնբոուին, որն այժմ Հայաստանում է ապրում։
Մեզ է միացել նաեւ ծաղրանկարչության դասականներից Անդրեյ Բիլժոն: Նա չի սիրում «ծաղրանկար» բառն, այնպես որ Բիլժոյի կուրսն անվանել ենք «պարադոքսալ ստեղծագործության դասընթաց»։ Այն անդրադառնալու է ոչ միայն նկարչությանն, այլեւ՝ սովորեցնելու է աշխատել տարածության եւ ինտերիերների հետ: Բիլժոն շատ բազմակողմանի նկարիչ է ու հատուկ դասավանդելու համար ամեն ամիս Երեւան է գալու Վենետիկից, որտեղ հիմա ապրում է: Դպրոցի ընդունելության բոլոր պայմաններին կարելի է ծանոթանալ մեր կայքում:
Անիմացիայի սահմաններն այսօր ընդլայնվում են
Մուլտիպլիկացիան միավորում ու իր մեջ ներառում է արվեստի տարբեր ուղղություններ: Եթե այն պետք է ինչ-որ կերպ սահմանել, կասեմ, որ անիմացիան կենդանություն հաղորդելու արվեստ է: Հաճախ դրա մասին խոսելիս նշում են բազմաթիվ տեխնիկական մանրամասներ: Իրականում դրանք այնքան էլ կարեւոր չեն: Անիմացիայի սահմաններն այսօր ընդլայնվում են, բայց ինչ տեխնիկական չափանիշներով էլ այն սահմանենք, անիմացիան առաջին հերթին արվեստ է, իսկ արվեստը՝ սեփական մտքերով ու հույզերով կիսվելու լեզու:
Յուրա ԲոգուսլավսկինԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Օրինակ՝ ինձ հիացնում է ճապոնացի ռեժիսոր Հայաո Միյաձակին: Նրան, փառք Աստծո, գիտեն շատերը: Բայց եթե կարիք լիներ ինչ-որ մեկին, որն անիմացիայի մասին ոչինչ չգիտի, խորհուրդ տալ դիտել միայն մի ֆիլմ, կնշեմ հոլանդացի մուլտիպլիկատոր Միքայել Դուդոկ դե Վիտի «Հայրն ու դուստրը»:

Фото: «Невидимые друзья»
«Анимация – искусство одушевления», - говорит мультипликатор, режиссер Юра Богуславский, который в 2022 году переехал в Ереван и вместе со студией «Невидимые друзья» открыл здесь школу анимации. Юра рассказал Медиамакс о жизни в Армении, новых проектах, в том числе о фильме «Сердце мое» по мотивам рассказа Вильяма Сарояна.
Дети - готовые художники
Я родился в Москве, мультипликацией увлекался с детства. По первому образованию я историк, учился в МГУ, который так и не закончил. В 20 лет уже профессионально занялся мультипликацией и, будучи студентом, начал преподавать.
У нас собралась группа друзей, нам было интересно работать вместе, экспериментировать. Преподавание было нашей подработкой: мы учили детей в студии и получали большое удовольствие от работы с ними. Я считаю, что многие дети - уже готовые художники, у них безграничное мышление.
В какой-то момент мы пришли к тому, чтобы преподавать студентам и учить их уже профессиональным навыкам. Так родилась школа-студия анимации «Невидимые друзья».
Миниатюры армянских пейзажей всегда были перед глазами
Хочу выразить свое чувство благодарности Армении, всем людям, которые встречаются на нашем пути с момента переезда и очень сильно помогают. Здесь действительно очень принимающая среда.
Связи с Арменией у нас были еще до переезда. В 2018 году мы были здесь почти всей студией и участвовали в совместном проекте с TUMO.
Это был мой первый визит, но некоторые члены нашей команды приезжали в Армению и раньше. Например, Илья Юдович, который сейчас снимает, можно сказать, армянский фильм - «Сердце мое». Он основан на рассказе Вильяма Сарояна. Декорации к фильму - миниатюры армянских пейзажей, всегда были у нас перед глазами, в нашей студии. Так что Армения всегда как-то присутствовала в нашей жизни.
«Сердце мое»
Как я уже сказал, проект «Сердце мое» существовал задолго до нашего переезда. Думаю, Сароян один из любимых писателей Ильи Юдовича. Я читал цикл рассказов Сарояна, и у меня возникало чувство легкости, света, доброты.
«Сердце мое» будет полнометражным анимационным фильмом, основанном на одном рассказе, занимающем одну страницу. Некоторые сюжетные линии взяты из других рассказов цикла «Меня зовут Арам». Некоторые Илья сочинил сам, подробно придумал мир фильма и перенес все действия в Армению.
«Насыщенный бульон, который еще варится»
В Армении было несколько волн развития анимации. Наш друг, преподаватель драматургии и истории кино нашей школы Сергей Капков рассказал нам интересную историю. Он общался с дочерью режиссера Льва Атаманова, который знаменит фильмами, сделанными на «Союзмультфильме» -  «Снежная королева», «Золотая антилопа», «Котенок по имени Гав». Свои первые работы Лев Атаманов сделал в Ереване. Во время Большого террора в 30-е годы он уехал в Армению, и всю команду, создавшую в 1938 году армянский мультфильм «Пес и кот» по сказке Туманяна, обучал он. У него было примерно 20 учеников, они сделали несколько фильмов, после чего опять возникла пауза - Атаманов вернулся в Москву после войны.
Позже, в 1960-е, один из его учеников - Валентин Подпомогов, заново начал создавать анимационное производство в Армении. И вот уже его учеником был Роберт Саакянц, который, к сожалению, довольно рано ушел из жизни.
Если говорить про мультипликацию в Армении сегодня, то это такой очень насыщенный «бульон», который все еще варится.
Хочу обязательно отметить Нару Мурадян, которая сделала много авторских фильмов - очень ярких, необычных, в своём узнаваемом стиле. Она сильно помогала всем нам при переезде. На протяжении года заботилась и принимала у себя всех мультипликаторов из России.
Есть еще несколько студий, которые сейчас развиваются, например яркая и очень современная OnOff.
Курс Андрея Бильжо и Кристофера Рейнбоу в Ереване
Наша школа анимации в Армении существует уже второй год и сегодня она фактически является единственным учебным заведением, которое профессионально и системно обучает анимации.
Первый год нас сильно вдохновил и сейчас у нас проходит второй набор в школу.
У нас была смешанная группа, в ней были эмигранты из России и местные армяне почти в равном соотношении. Рабочие языки - русский и английский, обучение длится 1 год, оно платное и проходит в вечернее время. Мы очень хотим, чтобы школа стала международной и для учебы в Армению приезжали не только из России, но и из других стран.
На основном курсе мы обучаем анимации и анимационной режиссуре. Есть также курс анимационной сценаристики и драматургии. Это очень большое достижение, так как профессии анимационных сценаристов не учат нигде. Ведет курс шеф-редактор киностудии «Союзмультфильм» Сергей Капков, очень хороший сценарист и историк кино.
Также в новом году у нас будет отдельный курс комиксов. Мы пригласили преподавать нашего друга, британского иллюстратора, графика Кристофера Рейнбоу, который сейчас тоже живёт в Армении.
К нам присоединился Андрей Бильжо - классик карикатуры. Сам он не любит слово «карикатура», так что мы называем курс Бильжо «курсом парадоксального творчества». Он не только про рисование, но еще и про работу с пространством, интерьерами. Он очень разносторонний художник и будет специально раз в месяц приезжать из Венеции, где сейчас живет. Вся информация о поступлении в школу есть на нашем сайте.
Границы анимации сильно расширяются
Мультипликация соединяет в себе много разных направлений. Если нужно какое-то определение, я бы сказал, что анимация – это искусство одушевления. Часто говоря об анимации, мы слышим много технических деталей. На самом деле это не так важно. Границы анимации сейчас сильно расширяются. Но какими бы разными техническими параметрами мы ее не определяли, для меня это - искусство, а искусство - это язык, на котором ты делишься своими мыслями и чувствами.
Юра Богуславский Юра Богуславский
Например, меня сильно восхищает японский режиссер Хаяо Миядзаки. И его, слава Богу, знают многие.
Но если бы я советовал кому-то, кто не знаком с мультипликацией, посмотреть что-то, я бы назвал фильм «Отец и дочь» нидерландского мультипликатора Микаэльа Дудока де Вит. Это метафорическая и поэтическая работа, которая никого не оставит равнодушным.