Երեւան: Մեդիամաքս: Վերջին օրերին կորոնավիրուսի բացահայտման օրական թեստավորումների որոշակի աճ է նկատվում:
Ինչպես Մեդիամաքսին ասել է ՀՀ առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը՝ այն հիմնականում պայմանավորված է թեստավորման համար դիմելու որոշակի չափանիշների իջեցմամբ եւ կրթական հաստատությունների աշխատանքի վերսկսմամբ:
«Թեստավորման դիմելու չափանիշների իջեցման արդյունքում մարդկանց դիմելիությունը մեծացել է: Առաջիկայում սկսվելու է նաեւ բուհերի, հանրակրթական դպրոցների աշխատանքը, մարդիկ ավելի շահագրգիռ են հետազոտություն անցնել: Մենք էլ մեր հերթին փորձում ենք գտնել ռիսկային խմբեր եւ թեստավորել մարդկանց»,- ասել է նա:
Խոսնակը հայտնել է, որ արդեն մեկնարկել է ուսուցիչների թեստավորումը.
«Աշխատանքի անցնելու համար տրամադրված համապատասխան թերթիկով նրանք մոտենում են իրենց պոլիկլինիկաներ եւ թեստավորում անցնում»:

В Армении началось тестирование учителей - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В последние дни в Армении наблюдается определенный рост ежедневного тестирования на коронавирус.
Как сообщила Медиамакс пресс-секретарь министра здравоохранения Алина Никогосян, это в основном обусловлено снижением определенных критериев для прохождения тестирования и возобновлением работы учебных заведений.
«В результате снижения нормативов подачи заявок на тестирование количество желающих пройти обследование увеличилась. В ближайшее время начнется также работа университетов и государственных школ, что приведет к еще большей заинтересованности людей в прохождении теста.
«Мы же, в свою очередь, пытаемся найти группы риска и проверить как можно больше людей», - сказала она.
Прес-секретарь сообщила, что тестирование учителей уже началось: для сдачи теста учителям нужно предьявить в поликлинике, где они стоят на учете, соответствующую форму.