Հանրակրթության վերանայված չափորոշիչները փորձնական կներդրվեն 2020-ին
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության,գիտության, մշակույթի եւ սպորտի (ԿԳՄՍ) նախարարությունը սկսել է հանրակրթության պետական եւ առարկայական չափորոշիչների վերանայման գործընթացը։
2020 թվականի սեպտեմբերին փոփոխված չափորոշիչները փորձնական կներդրվեն մարզերից մեկում։
Հանրակրթության պետական եւ առարկայական չափորոշիչների վերանայման ծրագիրն իրականացնում են տեղի եւ միջազգային փորձագետները։ Մշակված փաստաթղթերը սահմանելու են առարկայացանկը, գնահատման համակարգը, դասավանդման մեթոդները, հենքային ուսումնական պլանը, կարողունակությունները, որ պետք է ունենա դպրոցն ավարտող աշակերտը։
Զգալի փոփոխվել է հենքային ուսումնական պլանը։
«Կրճատվել է սովորողների բեռնվածությունը, հատկապես՝ միջին դպրոցում, հարմարեցվել է սովորողի տարիքային առանձնահատկություններին։ Եթե երեխան ավագ դպրոցում ընտրում էր բնագիտամաթեմատիկական կամ ֆիզմաթ հոսքը, գիտելիքները խորացնում էր  ֆիզիկա եւ մաթեմատիկա առարկաներից։ Բայց լինում էր, որ երեխային պետք էր մի առարկա խորացնել այս հոսքից, մյուսը՝ այն հոսքից, եւ չգիտերը՝ որն ընտրել։ Այժմ ուսումնական պլանն ավելի ճկուն է դարձել։ Անկախ իր հոսքից՝ երեխան կարող է ընտրել առնվազն 2 եւ ավելի առարկա»,- լրագրողներին ասել է փորձագետ Գագիկ Մելիքյանը։
Չափորոշիչների վերանայման աշխատանքների առանցքում աշակերտի կարողությունների ու հմտությունների զարգացումն է։ Փոփոխություններ են նախատեսվում նաեւ առարկայացանկում։ Ավելանալու են ինտեգրված առարկաները։
«Ավագ դպրոցի բնագիտական հոսքում ավելանում է հումանիտար հասարակություն առարկան։ Նախագծերի միջոցով աշակերտներն ուսումնասիրելու են հասարակական նյութը, որը առաջ դասավանդվում էր հասարակագիտություն, պատմություն եւ այլ առարկաների միջոցով։ Իսկ հումանիտար հոսքում ավելանալու է բնագիտություն առարկան։
Այն գիտությունները, որ աշակերտներն ուսումնասիրելու են 7-9-րդ դասարաններում, դրանց  փորձերը, տարիքի համապատասխան, իրականացվելու են 5-6 դասարանի բնագիտություն դասընթացի շրջանակում, որպեսզի բարձր դասարաններում գիտություն ուսումնասիրելի ավելի հեշտությամբ սովորեն»,- ասել է փորձագետ Արտաշես Թորոսյանը։
Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի փոխնախարար Արեւիկ Անափիոսյանը նշել է, որ եթե նախկինում դպրոցում որեւէ նորամուծություն կատարելու համար նոր առարկա էր ներդրվում, հիմա մոտեցումը փոխվել է. տարբեր թեմաները ներառվելու են մեկ կամ մի քանի առարկաներում։
«Այնպիսի կարեւոր թեմաներ, ինչպիսիք են, մեդիագրագիտությունը, կայուն զարգացումը, ժողովրդավարացումը, քննական մտածողությունը, սովորել սովորելը, փորձում ենք ձեւավորել բոլոր առարկաների միջոցով։ Մենք ցանկանում ենք ոչ թե առարկաներն ու ծանրաբեռնվածությունն ավելացնել, այլ ճիշտ կազմակերպել բովանդակությունը եւ թեմաների մասին խոսել ինտեգրված տեսքով»,-ասել է փոխնախարարը։
Նախարարությունն աշխատում է միջազգային գործընկերների հետ՝ ներգրավվելու ֆինանսական միջոցներ ամենածախսատար՝ ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագրի համար։ Եթե համապատասխան ռեսուրսներ լինեն, նախատեսվում է 2023 թվականին վերանայված չափորոշիչները ներդնել հանրապետության բոլոր դպրոցներում։

Armenia to test revised curricula standards in September 2020 - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Armenia has begun revising the national and per-subject curricula standards for the public education system.
The updated standards will be introduced for testing in one of the marzes in September of 2020.
The revision is conducted by local and international experts. The final document will establish the range of school subjects, system of evaluation, teaching methods, basic curriculum, and the knowledge and skills school graduates are expected to have.
The curriculum has been changed notably.
“We have substantially reduced the workload, especially for middle school students, and adapted the curriculum to the peculiarities of age groups. Previously, students would choose the natural sciences and mathematics group in high school and obtain more advanced knowledge in physics and mathematics, but children often wanted to study advanced subjects from other groups as well. The new curriculum is more flexible. Regardless of the group, students can choose two and more additional subjects,” expert Gagik Melikyan told the press.
The revision of standards is guided by development of abilities and skills of the pupils. The range of subjects will expand and include integrated subjects.
“The natural sciences group in high school will have humanitarian social studies. Students will learn through projects the materials that used to be taught within social studies, history and some other subjects. The humanities group will have the subject of natural sciences.
The experiments for sciences taught in the 7th-9th grades have been distributed between the natural sciences classes for the 5th and the 6th grades, according to the age groups, which will make studying science in higher grades easier for the students,” explained expert Artashes Torosyan.
Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Arevik Anapiosyan has said that schools used to introduce new subjects for any innovation, but the approach has changed: now the topics will be included in one or several subjects.
“The topics in question include media literacy, sustainable development, democracy, critical thinking, and learning to learn. We try to teach them through all subjects. Our goal is not to increase the workload and the number of subjects, but to organize the learning process and discuss topics in an integrated format,” she said.
The ministry is cooperating with foreign partners in order to obtain financing for the most costly program, retraining for teachers. If it secures the required amount, the revised curricula standards will be introduced in all Armenian schools in 2023.