Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանը միացել է Եվրամիության հետազոտության եւ նորարարության ֆինանսավորման «Հորիզոն 2020» ծրագրին:
Համապատասխան համաձայնագիրը նախօրեին կնքվել է Բրյուսելում Հայաստանի կառավարության եւ Եվրոպական հանձնաժողովի միջեւ:
«Հայաստանի մասնակցությունը «Հորիզոն 2020»-ին՝ ԵՄ-ի Հետազոտության եւ Նորարարության շրջանակային ծրագրին, անկասկած նոր հեռանկարներ կբացի Հայաստանում ակադեմիական մտքի զարգացման համար՝ վերահաստատելով հայերի՝ եվրոպական քաղաքակրթության բաղկացուցիչ մաս լինելը»,- հայտարարել է Լեւոն Մկրտչյանը:
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար խոսքով՝ համաձայնագրի արդյունքները Հայաստանին թույլ կտան միջազգային չափանիշներին համապատասխան գիտական հետազոտությունների իրականացնել՝ ներգրավելով բարձր որակավորում ունեցող հետազոտողների, խթանել գիտահետազոտական ենթակառուցվածքների զարգացումը, բարձրացնել հետազոտության եւ նորարարության ոլորտում ներդրումների մակարդակը:
Եվրոպական հարեւանության եւ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանը նշել է, որ Հայաստանի միացումը «Հորիզոն 2020»-ին ՀՀ-ի հետ հարաբերություններն ընդլայնելու ԵՄ հանձնառության կոնկրետ օրինակ է:
Ծրագրի միջոցով Հայաստանի հետազոտական հիմնարկները եւ մասնավոր ոլորտը հնարավորություն կունենան ֆինանսավորում ստանալու առաջնակարգ հետազոտությունների իրականացման եւ գիտության զարգացման համար:
«Հորիզոն 2020» ծրագրի միանալու համաձայնագրի նախապատրաստման հիմքում ընկած են Բոլոնիայի գործընթացը, բարձրագույն կրթական հաստատությունների հավատագրման գործընթացը, Տեմպուս, Էրազմուս+, ԵՄ 7-րդ շրջանակային ծրագրերը:
Ծրագրին ասոցացված անդամակցության համար Հայաստանը յուրաքանչյուր տարի պետք է կատարի ֆինանսական ներդրում:
«Հորիզոն-2020»-ին Հայաստանի ասոցացված անդամակցության համաձայնագրի կնքման վերաբերյալ բանակցությունները մեկնարկել էին 2013թ. հուլիսին:

Levon Mkrtchyan and Carlos Moedas
Yerevan /Mediamax/. Armenia joined "Horizon 2020", the EU Framework Program for Research and Innovation.
The relevant agreement was signed between Armenian government and the European Commission in Brussels yesterday.
“Armenia 's participation in the "Horizon 2020 ", the EU's Framework Program for Research and Innovation will undoubtedly open up new prospects for the development of academic thought in Armenia, reaffirming the fact that Armenians an integral part of European civilization”, Levon Mkrtchyan stressed.
According to Armenian Minister of Education and Science, agreement will allow Armenians to carry out scientific research in accordance with international standards, attracting highly qualified researchers, to promote the development of research infrastructure, increase the level of investment in research and innovation.
Commissioner for European Neighborhood Policy and Enlargement Johannes Hahn noted that Armenia joining “Horizon 2020” was a concrete example of the commitment to enhance EU relations with Armenia.
Research institutions and the private sector in Armenia will be able to obtain funding for advanced research and scientific development through the program.
The basis of the preparation of an agreement to join “Horizon 2020" program are the EU's Seventh Framework Program, Bologna process, accreditation of higher education institutions, Tempus , Erasmus +.