Երեւան /Մեդիամաքս/. ԿԳՆ բարձրագույն որակավորման հանձնաժողովի/ԲՈՀ/ նախագահի պաշտոնակատար Արտյուշա Ղուկասյանն այսօր ներկայացրել է ՀՀ կառավարության որոշմամբ հաստատված գիտական աստիճանաշնորհման կանոնակարգի փոփոխությունները:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Արտյուշա Ղուկասյանն այսօր տեղեկացրել է, որ ԲՈՀ-ը ընդունել է գիտական թեմաների հաստատման նոր կարգ, մասնագիտական խորհուրդների ձեւավորման նոր պահանջներ, հրապարակել է գիտական պարբերականների նոր ցանկ:
Նրա խոսքերով` նոր մասնագիտական խորհուրդներում կարող են ընդգրկվել դոկտորի գիտական կոչում ունեցող անձինք, որոնք վերջին 5 տարիների ընթացքում ունեն տպագրված 5 գիտական հոդված:
Ժամկետները լրանալու պատճառով 2010թ. դեկտեմբերին դադարեցվել էր 61 մասնագիտական խորհուրդների գործունեությունը, այժմ, ԲՈՀ-ի նոր չափանիշներին համապատասխան, հրամանագրվել է 32 նոր խորհուրդ:
ԲՈՀ-ի նախագահի պաշտոնակատարն ասել է, որ վերոնշյալ փոփոխությունների նպատակն է թափանցիկ դարձնել ԲՈՀ-ի գործունեությունը եւ խստացնել գիտական աստիճանների շնորհման կարգը:
Վերոնշյալ փոփոխությունների վերաբերյալ մանրամասն տեղեկությունները տեղադրված են ԲՈՀ-ի պաշտոնական կայքում` www.boh.am:

Higher Attestation Commission of Armenia toughens the order of awarding of academic degrees - Mediamax.am
11059 views
Higher Attestation Commission of Armenia toughens the order of awarding of academic degrees
Artyusha Ghukasian
Yerevan /Mediamax/. Today, Acting Chairman of the Higher Attestation Commission (HAC) of the Armenian Ministry of Culture, Artyusha Ghukasian, presented changes into the order of awarding of academic degrees, approved by the government.
Artyusha Ghukasian said that the HAC adopted a new order of approving scientific themes, new requirements for the formation of professional councils, and published the new list of scientific publications, Mediamax reports.
According to him, from now on only people with the degree of doctor having at least 5 articles published during last 5 years can take part in new professional councils.
The activity of 61 professional councils was suspended in 2010 due to expiration of terms. Now, 32 new councils have been set up according to new standards of the Commission.
HAC Acting Chairman said that the changes aim to increase the transparency of Commission’s activity and toughen the order of awarding of academic degrees.