Երեւան /Մեդիամաքս/. ԿԳՆ բարձրագույն որակավորման հանձնաժողովի/ԲՈՀ/ նախագահի պաշտոնակատար Արտյուշա Ղուկասյանն այսօր ներկայացրել է ՀՀ կառավարության որոշմամբ հաստատված գիտական աստիճանաշնորհման կանոնակարգի փոփոխությունները:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Արտյուշա Ղուկասյանն այսօր տեղեկացրել է, որ ԲՈՀ-ը ընդունել է գիտական թեմաների հաստատման նոր կարգ, մասնագիտական խորհուրդների ձեւավորման նոր պահանջներ, հրապարակել է գիտական պարբերականների նոր ցանկ:
Նրա խոսքերով` նոր մասնագիտական խորհուրդներում կարող են ընդգրկվել դոկտորի գիտական կոչում ունեցող անձինք, որոնք վերջին 5 տարիների ընթացքում ունեն տպագրված 5 գիտական հոդված:
Ժամկետները լրանալու պատճառով 2010թ. դեկտեմբերին դադարեցվել էր 61 մասնագիտական խորհուրդների գործունեությունը, այժմ, ԲՈՀ-ի նոր չափանիշներին համապատասխան, հրամանագրվել է 32 նոր խորհուրդ:
ԲՈՀ-ի նախագահի պաշտոնակատարն ասել է, որ վերոնշյալ փոփոխությունների նպատակն է թափանցիկ դարձնել ԲՈՀ-ի գործունեությունը եւ խստացնել գիտական աստիճանների շնորհման կարգը:
Վերոնշյալ փոփոխությունների վերաբերյալ մանրամասն տեղեկությունները տեղադրված են ԲՈՀ-ի պաշտոնական կայքում` www.boh.am:

ВАК Армении ужесточила порядок присуждения ученых степеней
Ереван /Медиамакс/. Исполняющий обязанности председателя Высшей аттестационной комиссии (ВАК) министерства образования и науки Армении Артюша Гукасян представил сегодня изменения в присуждении научных степеней, утвержденные правительством.
Как сообщает Медиамакс, Артюша Гукасян сообщил, что ВАК приняла новый порядок утверждения научных тем, новые требования формирования профессиональных советов, опубликовала новый список научных публикаций.
По его словам, отныне в новых профессиональных советах могут участвовать лица, имеющие научную степень доктора, у которых в течение последних 5 лет было как минимум 5 опубликованных научных статей.
По причине истечения сроков в декабре 2010 года была приостановлена деятельность 61 профессиональных советов, сейчас, согласно новым стандартам ВАК, утверждено 32 новых совета.
Исполняющий обязанности председателя ВАК заявил, что целью изменений является повысить прозрачность деятельности комиссии и ужесточить порядок присуждения научных степеней.