Հունիսի 19-ին կտրվի ԵՄ-ի հետ Հայաստանի ազատ առեւտրի համաձայնագրի բանակցությունների մեկնարկը - Mediamax.am
6245 դիտում
Հունիսի 19-ին կտրվի ԵՄ-ի հետ Հայաստանի ազատ առեւտրի համաձայնագրի բանակցությունների մեկնարկը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հունիսի 19-20 Բրյուսելում կկայանա Հայաստան-ԵՄ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի համաձայնագրի բանակցությունների առաջին փուլը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին այսօր Երեւանում ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Գարեգին Մելքոնյանը, բացելով ՀՀ-ԵՄ առևտրի, տնտեսական և համապատասխան իրավական հարցերով համագործակցության ենթակոմիտեի տասնմեկերորդ նիստը:
Նա տեղեկացրել է, որ բանակցությունների այսպես կոչված «զրոյական փուլը» կայացել է մայիսի 3-ին: Ըստ փոխնախարարի, այժմ հստակեցվում է բանակցությունների օրակարգը:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Տրայան Հրիստեան, իր հերթին, ասել է, որ Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ տեղի ունեցող երկխոսությունը հասել է «աննախադեպ մակարդակի»: Նա հավելել է, որ Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները նույնպես շատ լավ են ընթանում:

Armenia-EU Deep and Comprehensive Free Trade Area agreement talks to kick off on June 19 - Mediamax.am
6247 views
Armenia-EU Deep and Comprehensive Free Trade Area agreement talks to kick off on June 19
Yerevan/Mediamax/. The first round of negotiations on concluding Deep and Comprehensive Free Trade Area agreement between Armenia and the European Union will be held in Brussels on June 19-20.
Armenian Deputy Minister of Economy Garegin Melkonyan said this in Yerevan today, opening the 11th session of the sub-Committee on trade, economic and other relevant legal issues between Armenia and the EU, Mediamax reports.
He said that the so-called “zero round” of the talks was held on May 3. According to him, the negotiation agenda is currently being specified.
The Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Traian Hristea said for his part that the level of Armenia-EU dialogue has reached an “unprecedented level”.