Երեւան: Մեդիամաքս: 2011-ի ընթացքում ՀՀ ֆինանսական օմբուդսմենի միջոցով սպառողներին հատուցվել է 32 մլն դրամ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին «Ֆինանսական օմբուդսմենի ինստիտուտն ուղղված հանրության վստահության ամրապնդմանը եւ ֆինանսական միջնորդության ավելացմանը» երկրորդ տարեկան կոնֆերանսում ասել է ՀՀ ֆինանսական համակարգի հաշտարար Փիրուզ Սարգսյանը:
Կոնֆերանսին մասնակցում են ֆինանսական համակարգի սպառողների շահերի պաշտպաններ Մեծ Բրիտանիայից, Ֆրանսիայից, Ֆինլանդիայից, Դանիայից, Ավստրալիայից, Ռուսաստանից եւ ԱՊՀ երկրներից:
ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը նշել է, որ 2 տարի առաջ ստեղծված ՀՀ ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակը միակն է ԱՊՀ տարածքում, որն իրավասու է լուծել բոլոր ֆինանսական կազմակերպությունների դեմ բողոքները, եւ գրասենյակի փորձը հաջողությամբ կարող է կիրառվել այն երկրներում:
«Ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակին ուղղվող բողոքների թիվը ներկայումս հասել է մոտ 1630-ի, կայացված որոշումների արդյունքում հաճախորդներին տրված հատուցումների ծավալն այս պահի դրությամբ կազմում է 89 մլն դրամ», - ասել է Արթուր Ջավադյանը:
ՀՀ ֆինանսական համակարգի հաշտարար Փիրուզ Սարգսյանը նշել է, որ իրեն ուղղվող բողոքների ամենամեծ աճը գրանցվել է 2011թ. երրորդ եռամսյակում: «2011-ի ընթացքում գրասենյակի կողմից քննության առնված գործերի շուրջ 70%-ը լուծվել է հօգուտ հաճախորդների, ինչի արդյունքում նրանց հատուցվել է մոտ 32 մլն դրամ», - ասել է Փիրուզ Սարգսյանը:

Ереван/Медиамакс/. В течение 2011г. посредством Офиса примирителя финансовой системы Армении потребителям было возмещено 32 млн драмов.
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня на второй годовой конференции «Институт финансового омбудсмена, направленный на укрепление общественного доверия и рост финансового посредничества» сказала примиритель финансовой системы Армении Пирус Саргсян.
Председатель Центрального банка (ЦБ) Армении Артур Джавадян сказал, что созданный 2 года назад офис примирителя финансовой системы Армении является единственным в СНГ, который вправе решать жалобы по отношению ко всем финансовым учреждениям страны и, армянский опыт быть успешно применен в других странах.
«Число жалоб, поступивших в Офис финансового примирителя, достигло 1630, а размер компенсаций в результате решений офиса, составляет 89 млн драмов», - сказал Артур Джавадян.
Примиритель финансовой системы Армении Пируз Саргсян отметила, что наибольший рост жалоб был зафиксирован в третьем квартале текущего года.
«В течение года около 70% рассмотренных нами дел было решено в пользу потребителей, в результате чего им было возмещено около 32 млн драмов», - сказала Пируз Саргсян.