Մ. Բաղդասարով. «Արմավիան» 4 տարի «ապարդյուն» բանակցություններ է վարում «Զվարթնոց» օդանավակայանի հետ - Mediamax.am
9793 դիտում
Մ. Բաղդասարով. «Արմավիան» 4 տարի «ապարդյուն» բանակցություններ է վարում «Զվարթնոց» օդանավակայանի հետ
«Արմավիա» ավիաընկերության սեփականատեր Միխայիլ Բաղդասարովը
Երեւան: Մեդիամաքս: «Արմավիա» ավիաընկերության սեփականատեր Միխայիլ Բաղդասարովը այսօր հերքել է ընկերության վաճառքի մասին լուրերը:
Ինչպես հաղորդում Մեդիամաքս-ը, այսօր Երեւանում կայացած ճեպազրույցում Միխայիլ Բաղդասարովը վրդովմունք է հայտնել «Արմավիա» ընկերության վաճառքի եւ Փարիզում նրա ինքնաթիռներից մեկի ձերբակալման վերաբերյալ հայաստանյան ԶԼՄ-ների հրապարակումների կապակցությամբ:
«Ո՞վ է ասել, որ մեր ինքնաթիռը ձերբակալված է: Մենք բանակցում ենք նրա լիզինգի գնի նվազեցման ուղղությամբ, եւ ինքնաթիռը ներկայումս վերանորոգվում է: Ես արդեն 20 անգամ ասել եմ, որ չեմ վաճառում ընկերությունը»,- հայտարարել է գործարարը:
Մեկնաբանելով մարտի 15-ին «Զվարթնոց» օդանավակայանի կողմից «Արմավիա» ընկերության Երեւան-Մոսկվա չվերթի հետաձգման հանգամանքը` Միխայիլ Բաղդասարովն ասել է, որ օդանավակայանի ղեկավարությունը վարում է անհավասարակշռված գնային քաղաքականություն: Նրա խոսքերով, օդանավակայանի ղեկավարությունը նույն սակագներն է կիրառում եւ ամսական ընդամենը 4 չվերթ կատարող ընկերությունների, եւ «Արմավիա»-ի նկատմամբ, որն ամեն ամիս իրականացնում է շուրջ 950 չվերթ:
«Օդանավակայանին մեր պարտքն այնքան էլ մեծ չէ: Մեր ընկերությունն ամեն ամիս «Զվարթնոց» օդանավակայանին վճարում է $‌4-8 մլն: Բոլոր նորմալ օդանավակայաններում վճարումը կատարվում է ծառայությունների մատուցմանը հաջորդող ամսում»,- հայտարարել է Միխայիլ Բաղդասարովը: Նա տեղեկացրել է, որ ի նշան «Զվարթնոց» օդանավակայանում սպասարկման բարձր սակագների դեմ բողոքի` «Արմավիա» ընկերությունն այսօր հետաձգել է իր պլանային չվերթներից մեկը:
Պատասխանելով հարաբերությունները բանակցությունների միջոցով կարգավորելու հեռանկարների մասին Մեդիամաքսի հարցին` Միխայիլ Բաղդասարովն ասել է, որ 4 տարի շարունակ «Արմավիան» «ապարդյուն բանակցություններ է վարում «Զվարթնոցի» ղեկավարության հետ»: Նրա խոսքերով, «օդանավակայանի ղեկավարությունն իրեն համարում է ուժեղ եւ ունակ մեզ ճնշել»:
«Մեր ինքնաթիռների կայանումն արտասահմանյան օդանավակայաններում ավելի էժան է, քան «Զվարթնոցում»: Մենք ստիպված ենք արտասահմանում ստանալ բազմաթիվ ծառայություններ, մասնավորապես, այնտեղ վառելիք գնել»,- հայտարարել է «Արմավիա» ընկերության սեփականատերը:

М. Багдасаров: 4 года «Армавиа» ведет «безуспешные» переговоры с аэропортом «Звартноц» - Mediamax.am
9298 просмотров
М. Багдасаров: 4 года «Армавиа» ведет «безуспешные» переговоры с аэропортом «Звартноц»
Владелец авиакомпании «Армавиа» Михаил Багдасаров
Ереван/Медиамакс/. Владелец авиакомпании «Армавиа» Михаил Багдасаров опроверг сегодня слухи о продаже компании.
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня на брифинге в Ереване, Михаил Багдасаров выразил возмущение относительно публикаций в СМИ о продаже «Армавиа» и якобы ареста одного из ее самолетов в Париже.
«Кто сказал, что наш самолет арестован? Мы ведем переговоры по снижению цены на его лизинг, и самолет находится в ремонте. Я уже 20 раз говорил, что я не продаю компанию!», - заявил бизнесмен.
Комментируя факт отмены рейса Ереван-Москва компании «Армавиа» 15 марта со стороны ереванского аэропорта «Звартноц», Михаил Багдасаров заявил, что руководство аэропорта ведет несбалансированную ценовую политику. По его словам, руководство аэропорта применяет одинаковые тарифы к компаниям, выполняющим всего 4 рейса в месяц, и к «Армавиа», которая ежемесячно осуществляет порядка 950 рейсов.
«Наша задолженность аэропорта не такая большая. Наша компания ежемесячно выплачивает аэропорту «Звартноц» от $ 4 до 8 млн. Оплата услуг всех нормальных аэропортов происходит в последующий месяц после оказания услуг», - заявил Михаил Багдасаров. Он сообщил, что в знак протеста против высоких тарифов на обслуживание в аэропорте «Звартноц», «Армавиа» отменила сегодня один из плановых рейсов.
Отвечая на вопрос Медиамакс о перспективе урегулировать отношения путем переговоров, Михаил Багдасаров сказал, что в течение четырех лет «Армавиа» «безуспешно ведет переговоры с руководством «Звартноца». По его словам, «руководство  аэропорта считает себя сильным и имеющим возможность нас ущемлять».
«Стоянка наших самолетов в зарубежных аэропортах обходится дешевле, чем в «Звартноце». Нам приходится многие услуги получать за рубежом, в частности, закупать там топливо», - заявил владелец «Армавиа».