Մ. Բաղդասարով. «Արմավիան» 4 տարի «ապարդյուն» բանակցություններ է վարում «Զվարթնոց» օդանավակայանի հետ - Mediamax.am
9793 դիտում
Մ. Բաղդասարով. «Արմավիան» 4 տարի «ապարդյուն» բանակցություններ է վարում «Զվարթնոց» օդանավակայանի հետ
«Արմավիա» ավիաընկերության սեփականատեր Միխայիլ Բաղդասարովը
Երեւան: Մեդիամաքս: «Արմավիա» ավիաընկերության սեփականատեր Միխայիլ Բաղդասարովը այսօր հերքել է ընկերության վաճառքի մասին լուրերը:
Ինչպես հաղորդում Մեդիամաքս-ը, այսօր Երեւանում կայացած ճեպազրույցում Միխայիլ Բաղդասարովը վրդովմունք է հայտնել «Արմավիա» ընկերության վաճառքի եւ Փարիզում նրա ինքնաթիռներից մեկի ձերբակալման վերաբերյալ հայաստանյան ԶԼՄ-ների հրապարակումների կապակցությամբ:
«Ո՞վ է ասել, որ մեր ինքնաթիռը ձերբակալված է: Մենք բանակցում ենք նրա լիզինգի գնի նվազեցման ուղղությամբ, եւ ինքնաթիռը ներկայումս վերանորոգվում է: Ես արդեն 20 անգամ ասել եմ, որ չեմ վաճառում ընկերությունը»,- հայտարարել է գործարարը:
Մեկնաբանելով մարտի 15-ին «Զվարթնոց» օդանավակայանի կողմից «Արմավիա» ընկերության Երեւան-Մոսկվա չվերթի հետաձգման հանգամանքը` Միխայիլ Բաղդասարովն ասել է, որ օդանավակայանի ղեկավարությունը վարում է անհավասարակշռված գնային քաղաքականություն: Նրա խոսքերով, օդանավակայանի ղեկավարությունը նույն սակագներն է կիրառում եւ ամսական ընդամենը 4 չվերթ կատարող ընկերությունների, եւ «Արմավիա»-ի նկատմամբ, որն ամեն ամիս իրականացնում է շուրջ 950 չվերթ:
«Օդանավակայանին մեր պարտքն այնքան էլ մեծ չէ: Մեր ընկերությունն ամեն ամիս «Զվարթնոց» օդանավակայանին վճարում է $‌4-8 մլն: Բոլոր նորմալ օդանավակայաններում վճարումը կատարվում է ծառայությունների մատուցմանը հաջորդող ամսում»,- հայտարարել է Միխայիլ Բաղդասարովը: Նա տեղեկացրել է, որ ի նշան «Զվարթնոց» օդանավակայանում սպասարկման բարձր սակագների դեմ բողոքի` «Արմավիա» ընկերությունն այսօր հետաձգել է իր պլանային չվերթներից մեկը:
Պատասխանելով հարաբերությունները բանակցությունների միջոցով կարգավորելու հեռանկարների մասին Մեդիամաքսի հարցին` Միխայիլ Բաղդասարովն ասել է, որ 4 տարի շարունակ «Արմավիան» «ապարդյուն բանակցություններ է վարում «Զվարթնոցի» ղեկավարության հետ»: Նրա խոսքերով, «օդանավակայանի ղեկավարությունն իրեն համարում է ուժեղ եւ ունակ մեզ ճնշել»:
«Մեր ինքնաթիռների կայանումն արտասահմանյան օդանավակայաններում ավելի էժան է, քան «Զվարթնոցում»: Մենք ստիպված ենք արտասահմանում ստանալ բազմաթիվ ծառայություններ, մասնավորապես, այնտեղ վառելիք գնել»,- հայտարարել է «Արմավիա» ընկերության սեփականատերը:

M. Baghdasarov: for 4 years, “Armavia” has been carrying out “ineffective” negotiations with “Zvartnots” Airport - Mediamax.am
9792 views
M. Baghdasarov: for 4 years, “Armavia” has been carrying out “ineffective” negotiations with “Zvartnots” Airport
Owner of “Armavia” Airline Mikhail Baghdasarov
Yerevan/Mediamax/. Owner of “Armavia” Airline Mikhail Baghdasarov refuted today the rumors on the sale of the company.
Mediamax reports that, speaking at a briefing in Yerevan today, Mikhail Baghdasarov expressed indignation concerning publications in the media on sale of “Armavia” and the alleged arrest of one of its planes in Paris.
“Who said that our airplane was arrested? We carry out negotiations on reduction of prices for its leasing, and the plane is in repair. I have already repeated 20 times that I am not selling the company!” the businessman said.
Commenting on the fact of cancellation of Yerevan-Moscow flight of “Armavia” company on March 15 by Yerevan “Zvartnots” Airport, Mikhail Baghdasarov stated that the leadership of the Airport is not carrying out a balanced price policy. According to him, the leadership of the Airport applies equal tariffs for companies, which carry out 4 flights a month, and for “Armavia”, which realizes about 950 flights every month.
“Our debt to the Airport is not that big. Our company pays “Zvartnots” from USD 4 to 8mln each month. The payment for services of all normal airports takes place a month after the services are rendered”, Mikhail Baghdasarov stated. He informed that as a protest against high tariffs for service in “Zvartnots” Airport, “Armavia” has cancelled one of the planned flights.
Answering the question of Mediamax on the prospect to settle the relations by means of negotiations, Mikhail Baghdasarov stated that in the course of 4 years “Armavia” has been “ineffectively carrying out negotiations with the leadership of “Zvartnots””. According to him, “the leadership of the Airport considers itself strong and having the opportunity to infringe upon us”.
“The parking of our planes in foreign airports costs us less than in “Zvartnots”. We have to receive many services abroad, in particular, purchase fuel there”, the owner of “Armavia” stated.