Հայաստանն այժմ ավելի ունակ է դիմակայել գլոբալ տնտեսության բացասական զարգացումներին, ասել է HSBC-Հայաստանի ղեկավարը - Mediamax.am
6842 դիտում
Հայաստանն այժմ ավելի ունակ է դիմակայել գլոբալ տնտեսության բացասական զարգացումներին, ասել է HSBC-Հայաստանի ղեկավարը
Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի  գլխավոր գործադիր տնօրեն Ասթրիդ Քլիֆորդը
Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ասթրիդ Քլիֆորդը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանն այժմ ավելի ունակ է դիմակայել գլոբալ տնտեսության պայմանների հնարավոր ցանկացած բացասական զարգացումներին, ասել է Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ասթրիդ Քլիֆորդը:
Մեդիամաքս-ի խնդրանքով գնահատելով եվրոպական պարտքային խնդիրների տնտեսական հետեւանքներին դիմակայելու Հայաստանի ունակությունը, Ասթրիդ Քլիֆֆորդն ասել է, որ 2008-09 թվականների միջազգային ֆինանսական ճգնաժամից հետո Հայաստանի կառավարության՝ երկրի տնտեսությունը դիվերսիֆիկացնելուն ուղղված քայլերը տալիս են արդյունքներ:
«Մենք արդեն իսկ ականատեսն ենք դարձել բարելավումների, եւ, համապատասխանաբար, տնտեսության ընդհանուր ցուցանիշների մեջ որեւէ առանձին ոլորտի գերակայության նվազմանը: Այնպես որ, կարծում ենք, Հայաստանը այժմ ավելի ունակ է դիմակայել գլոբալ տնտեսության պայմանների հնարավոր ցանկացած բացասական զարգացումներին», - ասել է Ասթրիդ Քլիֆորդը:
Նրա գնահատմամբ, եվրոպական պարտքային ճգնաժամը էական անմիջական ազդեցություն չի կունենա Հայաստանի ֆինանսական համակարգի վրա, սակայն կարող է ազդել տնտեսության վրա՝ Եվրոպայում համախառն պահանջարկի եւ նավթի գների անկման պատճառով:
«Կարծում ենք, Հայաստանի տնտեսությունը կարող է սկսել զգալ ազդեցությունը, եթե իրավիճակը Եվրոպայում էլ ավելի վատթարանա` հանգեցնելով ապրանքների ընդհանուր պահանջարկի նվազեցմանը, եւ, համապատասխանաբար, գների հետագա նվազմանը: Սա ներառում է նաեւ այն ապրանքները, որոնք Հայաստանը արտահանում  է, օրինակ` պղինձ, մոլիբդեն եւ ոսկի: Բացի այդ, նավթի միջազգային գնի զգալի անկումը կարող է հարվածել Ռուսաստանի տնտեսությանը, եւ, համապատասխանաբար` դեպի Հայաստան ապրանքային հոսքերին եւ տրանսֆերտների ծավալներին», - ասել է Ասթրիդ Քլիֆորդը:

Armenia is now better prepared to any deterioration in global economic conditions, HSBC Armenia CEO says - Mediamax.am
September 24, 2025
6840 views
Armenia is now better prepared to any deterioration in global economic conditions, HSBC Armenia CEO says
Chief Executive Officer of HSBC Bank Armenia Astrid Clifford
Yerevan/Mediamax/. Chief Executive Officer of HSBC Bank Armenia Astrid Clifford thinks that "Armenia is now better prepared to any deterioration in global economic conditions”.
Assessing on Mediamax request Armenia's ability to withstand negative economic consequences of Europe's sovereign debt crisis, Astrid Clifford said, that Armenian government's various actions aimed at diversification of the economy are already giving positive results.
“We have already witnessed improvements and accordingly a reduction of the dominance of any single sector to the overall economic performance, so we think that the country is better prepared any deterioration in global economic conditions”, Astrid Clifford said.
She said there will be no significant direct impact on the Armenian financial sector from the European debt crisis, but it can affect economy because of reduction in the overall demand for commodities.
“We think that the Armenian economy may start to be affected if the situation in Europe deteriorates further, leading to a reduction in the overall demand for commodities and accordingly a reduction in prices. This includes commodities which we export - like copper, molybdenum and gold - and international prices for oil, which, if they reduce significantly, might affect the Russian economy and accordingly remittance and trade flows to Armenia”, Astrid Clifford concluded.