Հայաստանն այժմ ավելի ունակ է դիմակայել գլոբալ տնտեսության բացասական զարգացումներին, ասել է HSBC-Հայաստանի ղեկավարը - Mediamax.am
6842 դիտում
Հայաստանն այժմ ավելի ունակ է դիմակայել գլոբալ տնտեսության բացասական զարգացումներին, ասել է HSBC-Հայաստանի ղեկավարը
Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի  գլխավոր գործադիր տնօրեն Ասթրիդ Քլիֆորդը
Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ասթրիդ Քլիֆորդը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանն այժմ ավելի ունակ է դիմակայել գլոբալ տնտեսության պայմանների հնարավոր ցանկացած բացասական զարգացումներին, ասել է Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ասթրիդ Քլիֆորդը:
Մեդիամաքս-ի խնդրանքով գնահատելով եվրոպական պարտքային խնդիրների տնտեսական հետեւանքներին դիմակայելու Հայաստանի ունակությունը, Ասթրիդ Քլիֆֆորդն ասել է, որ 2008-09 թվականների միջազգային ֆինանսական ճգնաժամից հետո Հայաստանի կառավարության՝ երկրի տնտեսությունը դիվերսիֆիկացնելուն ուղղված քայլերը տալիս են արդյունքներ:
«Մենք արդեն իսկ ականատեսն ենք դարձել բարելավումների, եւ, համապատասխանաբար, տնտեսության ընդհանուր ցուցանիշների մեջ որեւէ առանձին ոլորտի գերակայության նվազմանը: Այնպես որ, կարծում ենք, Հայաստանը այժմ ավելի ունակ է դիմակայել գլոբալ տնտեսության պայմանների հնարավոր ցանկացած բացասական զարգացումներին», - ասել է Ասթրիդ Քլիֆորդը:
Նրա գնահատմամբ, եվրոպական պարտքային ճգնաժամը էական անմիջական ազդեցություն չի կունենա Հայաստանի ֆինանսական համակարգի վրա, սակայն կարող է ազդել տնտեսության վրա՝ Եվրոպայում համախառն պահանջարկի եւ նավթի գների անկման պատճառով:
«Կարծում ենք, Հայաստանի տնտեսությունը կարող է սկսել զգալ ազդեցությունը, եթե իրավիճակը Եվրոպայում էլ ավելի վատթարանա` հանգեցնելով ապրանքների ընդհանուր պահանջարկի նվազեցմանը, եւ, համապատասխանաբար, գների հետագա նվազմանը: Սա ներառում է նաեւ այն ապրանքները, որոնք Հայաստանը արտահանում  է, օրինակ` պղինձ, մոլիբդեն եւ ոսկի: Բացի այդ, նավթի միջազգային գնի զգալի անկումը կարող է հարվածել Ռուսաստանի տնտեսությանը, եւ, համապատասխանաբար` դեպի Հայաստան ապրանքային հոսքերին եւ տրանսֆերտների ծավալներին», - ասել է Ասթրիդ Քլիֆորդը:

Сегодня Армения больше готова противостоять отрицательным разтивиям в глобальной экономике, считает глава HSBC Армения - Mediamax.am
6841 просмотров
Сегодня Армения больше готова противостоять отрицательным разтивиям в глобальной экономике, считает глава HSBC Армения
Генеральный директор Эйч-Эс-Би-Си Банка Армения Астрид Клиффорд
Ереван/Медиамакс/. Сегодня Армения больше готова противостоять любым отрицательным развитиям в глобальной экономике, сказала генеральный директор Эйч-Эс-Би-Си Банка Армения Астрид Клиффорд.
Оценивая по просьбе Медиамакс способность Армении противостоять отрицательным экономическим последствиям долговых проблем ЕС, Астрид Клиффорд сказала, что меры правительства Армении, направленные на диверсификацию экономики, дают положительные результаты.
“Мы уже стали свидетелями улучшений и, соответственно, снижения удельного веса отдельных отраслей в экономике. Так что, думаем, Армения сегодня больше готова противостоять любым отрицательным развитиям в глобальной экономике”,- сказала Астрид Клиффорд.
По ее оценке, европейский долговой кризис не будет иметь существенного непосредственного воздейстия на финансовую систему Армении, но может повлиять на экономику по причине снижения совокупного европейского спроса и цен на нефть.
“Считаем, что экономика Армении может почувствовать на себе воздействие, если ситуация в Европе еще более ухудшится и приведет снижению совокупного спроса и снижения цен. Это включает также товары, которые Армения экспортирует, например: медь, молибден, золото. Кроме того, значительное снижение цен на нефть может ударить по российской экономике и, как следствие, по товарным и трансфертным потокам в Армению”,- сказала Астрид Клиффорд.