Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի իշխանությունները հրաժարվել են ընդունել Հայաստանի պաշտպանության նախարարության Բաքու մեկնող պատվիրակությանը, որը Ադրբեջանի մայրաքաղաքում պետք է մասնակցեր ԱՊՀ երկրների Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետերի հանձնաժողովի նիստին:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հայտնել են ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունում, հայկական պատվիրակությունը Բաքու մեկնելու համար այսօր ժամանել էր Մոսկվա:
«Չնայած ԱՊՀ երկրների պաշտպանության նախարարների Խորհրդի կողմից հրավերի, ինչպես նաեւ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությանն ուղղված պաշտոնական ծանուցման առկայությանը՝ հյուրընկալող կողմը չի հաստատել իր պատրաստակամությունն ու հետաքրքրությունը հայկական պատվիրակության ընդունելու վերաբերյալ: Այդ իսկ պատճառով հայկական պատվիրակության մեկնումը Մոսկվայից Բաքու չեղյալ է հայտարարվել”,- ասված է հաղորդագրությունում:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ 2004թ. հունվարին Ադրբեջանի իշխանությունները թույլ չտվեցին Հայաստանի Զինված ուժերի սպաներին ժամանել Բաքու` «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում Ադրբեջանի տարածքում կայանալիք Cooperative Best Effort-2004 ՆԱՏՕ-ի զորավարժությունների պլանավորման կոնֆերանսին մասնակցելու նպատակով: Այն ժամանակ Ադրբեջանի պահանջով Թուրքիայի համապատասխան ծառայությունները թույլ չտվեցին հայ սպաներին մուտք գործել Ստամբուլ-Բաքու չվերթով թռչող ինքնաթիռը:
Զորավարժություններին հայ սպաների մասնակցության հարցի շուրջ ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչների եւ Ադրբեջանի իշխանությունների միջեւ երկարատեւ բանակցություններից հետո Ադրբեջանը կրկին հրաժարվեց իր տարածքում ընդունել հայ սպաներին, ինչի պատճառով Հյուսիսատլանտյան դաշինքը սենսացիոն որոշում կայացրեց` չեղյալ հայտարարելով Ադրբեջանում զորավարժությունների անցկացումը:

Ереван /Медиамакс/. Власти Азербайджана отказались принять направляющуюся в Баку делегацию минобороны Армении, которая направлялась в столицу Азербайджана для участия в заседании Комитета начальников штабов ВС государств-участников Содружества Независимых Государств.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе МО Армении, для отбытия в Баку армянская делегация сегодня прибыла в Москву.
“В соответствии с Планом работы Совета министров обороны государств-участников СНГ и с целью предприятия шагов, направленных на создание мер доверия в регионе, МО Армении спланировало направление делегации ВС в Баку для участия в очередном заседании Комитета начальников штабов ВС государств-участников СНГ. Маршрут делегации к месту проведения мероприятия и обратно был предусмотрен транзитом через Москву, куда и прибыли представители ВС Армении 7 апреля.
Несмотря на наличие приглашения со стороны секретаря СМО СНГ, а также официальное уведомление, направленное министерству обороны Азербайджана, принимающая сторона не подтвердила свою готовность и заинтересованность в обеспечении приема армянской делегации. Вследствие чего вылет делегации из Москвы в Баку был отменен”,- сообщили в МО Армении.
Медиамакс напоминает, что в январе 2004 года власти Азербайджана не разрешили офицерам ВС Армении прибыть в Баку для участия в конференции по планированию военных учений НАТО Cooperative Best Effort-2004. По требованию Азербайджана соответствующие службы Турции не допустили вход армянских офицеров в самолет, осуществляющий рейс Стамбул-Баку.
После долгих переговоров между представителями НАТО властями Азербайджана официальный Баку вновь отказался принять на своей территории армянских офицеров. В итоге Североатлантический альянс был вынужден принять сенсационное решение, заявив об отмене военных учений в Азербайджане.