ՄԱԿ-ը համաձայնել է իտալական զորախմբի կազմում Լիբանան գործուղել մեկ հայկական դասակ
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ը համաձայնել է ՅՈՒՆԻՖԻԼ խաղաղապահ առաքելության իրականացման նպատակով իտալական զորախմբի կազմում Լիբանան գործուղել մեկ հայկական դասակ:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը, ներկայումս առաքելության մանրամասները գտնվում են իտալական կողմի հետ համաձայնեցման վերջնական փուլում:
Այսօր ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հետ հանդիպման ժամանակ Իտալիայի նորանշանակ դեսպան Ջովաննի Ռիչուլիին եւ նորանշանակ ռազմական կցորդ Ջովաննի Արմենտանիին /նստավայրը` ք. Մոսկվա/ նշել են, որ Իտալիայի զինված ուժերում տեղյակ են հայ խաղաղապահների մասնագիտական պատրաստվածության եւ փորձի մասին եւ ակնկալում են համատեղ առաքելությունը սկսել մոտ ապագայում:
Իտալական կողմի հավաստմամբ, այս առաքելությունը նոր խթան կհանդիսանա այլ ոլորտներում երկկողմ համագործակցության զարգացման համար:

ООН дал согласие на отправку в Ливан армянского миротворческого взвода
Ереван /Медиамакс/. ООН дал согласие на отправку в Ливан армянского взвода в составе итальянского подразделения в рамках миротворческой операции ЮНИФИЛ.
Как сообщает пресс-служба минобороны Армении, в настоящее время подробности миссии находятся на этапе окончательного согласования с итальянской стороной.
Сегодня на встрече с министром обороны Армении Сейраном Оганяном новоназначенный посол Италии Джиованни Ричули и военный атташе Джиовани Арментании (резиденция в Москве) отметили, что в вооруженных силах Италии хорошо осведомлены о профессиональной подготовке и опыте армянских миротворцев и ожидают начала совместной миссии в ближайшем будущем.
Итальянская сторона заверила, что данная миссия даст новый импульс развитию армяно-итальянского двухстороннего сотрудничества в различных сферах.