Օտարերկրյա ռազմական կցորդները այցելել են Հայաստանի մարտական դիքեր
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա ռազմական կցորդները նոյեմբերի 4-ից 7-ը մասնակցել են ՀՀ պաշտպանության նախարարության կազմակերպած մի շարք միջոցառումների:
Նոյեմբերի 5-ին ռազմական կցորդների խումբը մասնակցել է ՀՀ զինված ուժերի հետախույզի օրվան նվիրված հանդիսավոր միջոցառումներին, իսկ հաջորդ օրն այցելել է Հայաստանի հյուսիս-արևելյան սահմանի մոտ գտնվող զորամասերից մեկը: Այցի շրջանակներում ռազմական կցորդները հնարավորություն են ունեցել այցելել նաեւ մարտական դիրքեր, ծանոթանալու առաջնագծում մարտական հերթապահություն իրականացնող զինծառայողների կենցաղային պայմաններին և զրուցելու նրանց հետ:
Նոյեմբերի 7-ին, այցը շարունակվել է 2-րդ բանակային զորամիավորման զորամասերից մեկում: Միջոցառումների արդյունքներն ամփոփվել են նույն օրը ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում` պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի հետ հանդիպման ընթացքում:
Ռազմական կցորդները Դավիթ Տոնոյանի հետ կիսվել են իրենց տպավորություններով, այնուհետեւ հյուրերին են ներկայացվել իրականացվող պաշտպանական բարեփոխումների ընթացքի մասին տեղեկություններ, տարածաշրջանային վերջին զարգացումների վերաբերյալ ՀՀ ռազմաքաղաքական ղեկավարության տեսլականը, պաշտպանության ռազմավարական վերանայման գործընթացի երկրորդ շրջափուլի նախապատրաստական աշխատանքները:
Միջոցառումներին մասնակցել են ԱՄՆ-ի, Ավստրիայի, Գերմանիայի, Իրանի, Լատվիայի, Լեհաստանի, Լիտվայի, Հունաստանի, Ղազախստանի, Մեծ Բրիտանիայի, Շվեյցարիայի, Չեխիայի, Չինաստանի,  Ռումինիայի, Ռուսաստանի, Վրաստանի, Ուկրաինայի եւ Ֆրանսիայի ռազմական կցորդները:

Ереван /Медиамакс/. Военные атташе зарубежных стран, аккредитованные в Армении, 4-7 ноября приняли участие в ряде мероприятий, организованных Министерством обороны Армении.
5 ноября группа военных атташе приняла участие в мероприятиях, посвященных Дню военного разведчика, а на следующий день посетила одну из военных частей на северо-востоке Армении. В ходе визита они получили возможность посетить боевые позиции, ознакомиться с бытовыми условиями военнослужащих, осуществляющих дежурство на передовой линии.
7 ноября визит продолжился в другой армейской части. В тот же день в ходе встречи с первым заместителем обороны Армении Давидом Тонояном были подведены итоги мероприятия.
Военным атташе была представлена информация о ходе осуществления военных реформ, видение военно-политического руководства Армении последних региональных событий, подготовительные работы ко второму этапу Стратегического пересмотра обороны.
В мероприятиях принимали участие военные атташе США, Австрии, Германии, Ирана, Латвии, Литвы, Греции, Китая, России, Франции и ряда других стран.