Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում այսօր մեկնարկել են Զինված ուժերի ավագ սպայակազմի հրամանատարաշտաբային դասընթացները:
ՊՆ մամուլի ծառայությունից հայտնել են, որ հրամանատարաշտաբային դասընթացների մեկնարկով ՀՀ ԶՈւ անձնակազմի պրոֆեսիոնալ կրթությունը տեղափոխվում է որակական նոր հարթություն:
«Ռազմական ինստիտուտներում, իսկ այնուհետեւ՝ որակավորման բարձրացման կենտրոնում ձեռքբերված գիտելիքների եւ հմտությունների հետագա զարգացումով ապահովվում է ՀՀ ԶՈւ ավագ սպայակազմի բանիմացությունը համազորային, համատեղ, համակողմանի (միջգերատեսչական) եւ բազմազգ օպերատիվ միջավայրերում եւ դրան զուգահեռ՝ ռազմական կառավարման մագիստրոսի որակավորումը», -նշել են պաշտպանական գերատեսչությունում:
Դասընթացների բացման արարողությանը ներկա էին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը, ռազմակրթական բարեփոխումներում ՀՀ ՊՆ-ին աջակցություն ցուցաբերած ՆԱՏՕ-ի միջազգային խորհրդատվական խմբի անդամները, Հայաստանում ՌԴ դեսպանության ռազմական կցորդը:

Command and staff trainings for senior officers of Armenian Armed Forces started - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Command and staff trainings for senior officers of Armenian Armed Forces started in the Military College after Vazgen Sargsyan today.
The start of the command and staff trainings marks a brand new level of professional education of the staff of the Armenian Armed Forces, the press service of the Armenian Defense Ministry reports.
"Further development of knowledge and skills acquired in military institutions and in advanced training courses ensure the competence of the senior officer staff of Armenian Armed Forces in complex, interdepartmental and multinational environments, and simultaneously the qualification of a master of military administration", the press service of the Defense Ministry notes.
Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan, first Deputy Defense Minister Davit Tonoyan, members of NATO International Advisory Group which supported the Armenian Defense Ministry in the process of implementation of reforms in military education sphere and Military Attaché of Russia's Embassy in Armenia took part in the opening ceremony.