Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի Դաշնության ռազմական ուսումնական հաստատություններում այս պահին սովորում է ավելի քան 250 հայ կուրսանտ եւ սպա:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության կադրերի եւ ռազմական կրթության վարչության պետ Մհեր Շիրինյանն այսօր ասել է, որ զինծառայողների վերապատրաստման հարցում ՊՆ-ն համագործակցում է նաեւ ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի, Հունաստանի, Չինաստանի, Լեհաստանի, Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Լիտվայի հետ:
«Բոլոր այդ պետությունների ուսումնառազմական հաստատություններում վերապատրաստվում է եւ սպայական, եւ կուրսանտական կազմը: Սպայական կազմը վերապատրաստվում է կարճաժամկետ եւ երկարաժամկետ ծրագրերով, իսկ կուրսանտները՝ տվյալ պետության հաստատության ծրագրերից ելնելով՝ 2-7 տարի տեւողությամբ»,- ասել է նա:
ՊՆ ներկայացուցչի խոսքերով, վերապատրաստման մեկնած հայ զինծառայողների թվաքանակի տեսանկյունից Ռուսաստանից հետո երկրորդ երկիրն ԱՄՆ է:
«Ներկայիս դրությամբ ԱՄՆ-ում վերապատրաստված եւ վերադարձած անձնակազմի քանակը գերազանցում է 200-ը: Հիմա այնտեղ սովորում են 30-ից ավել զինծառայողներ»,- ասել է Մհեր Շիրինյանը:

В США переподготовку прошли более 200 армянских военнослужащих - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. В военно-образовательных учреждениях России в настоящее время обучаются более 250 армянских курсантов и офицеров.
Глава управления кадров и военного образования минобороны Армении Мгер Ширинян сказал сегодня, что в вопросе переподготовки военнослужащих ведомство сотрудничает также с США, Великобританией, Грецией, Китаем, Польшей, Францией, Италией и Литвой.
«В военно-образовательных учреждениях отмеченных стран проходят переподготовку и офицерский, и курсантский состав. Офицерский состав - по краткосрочным и долгосрочным программам, а курсанты проходит переподготовку, исходя из программ учреждений данных стран – от 2 до 7 лет.
По его словам, по численному составу после России больше всего армянских военнослужащих проходят переподготовку в США.
«На данный момент число военнослужащих, прошедших переподготовку в США и вернувшихся на родину, превышает 200 человек. Сейчас в США обучаются более 30 армянских военнослужащих», - отметил Мгер Ширинян.