Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի Դաշնության ռազմական ուսումնական հաստատություններում այս պահին սովորում է ավելի քան 250 հայ կուրսանտ եւ սպա:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության կադրերի եւ ռազմական կրթության վարչության պետ Մհեր Շիրինյանն այսօր ասել է, որ զինծառայողների վերապատրաստման հարցում ՊՆ-ն համագործակցում է նաեւ ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի, Հունաստանի, Չինաստանի, Լեհաստանի, Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Լիտվայի հետ:
«Բոլոր այդ պետությունների ուսումնառազմական հաստատություններում վերապատրաստվում է եւ սպայական, եւ կուրսանտական կազմը: Սպայական կազմը վերապատրաստվում է կարճաժամկետ եւ երկարաժամկետ ծրագրերով, իսկ կուրսանտները՝ տվյալ պետության հաստատության ծրագրերից ելնելով՝ 2-7 տարի տեւողությամբ»,- ասել է նա:
ՊՆ ներկայացուցչի խոսքերով, վերապատրաստման մեկնած հայ զինծառայողների թվաքանակի տեսանկյունից Ռուսաստանից հետո երկրորդ երկիրն ԱՄՆ է:
«Ներկայիս դրությամբ ԱՄՆ-ում վերապատրաստված եւ վերադարձած անձնակազմի քանակը գերազանցում է 200-ը: Հիմա այնտեղ սովորում են 30-ից ավել զինծառայողներ»,- ասել է Մհեր Շիրինյանը:

Yerevan/Mediamax/. Over 250 Armenian students of military schools and officers currently study in Russian military-educational institutions.
Head of the Department of Staff and Military Education of Armenian Defense Ministry Mher Shirinyan said today that the Ministry also cooperates with the U.S., Great Britain, Greece, China, Poland, France, Italy and Lithuania in military servicemen retraining sphere.
"Student and officer staff are retrained in the military-educational institutions of the above mentioned countries. Officer staff study by short- and long-term programs and the students are retrained according to the programs of the countries - from 2 up to 7 years.
According to him, largest number of military servicemen are retrained in U.S. after Russia.
"As of now, the number of military servicemen retrained in the U.S. who came back to Armenia exceeds 200 people. Over 30 Armenian military servicemen are currently studying in the U.S.", noted Mher Shirinyan.