ԵՄ-ն Հայաստանի Զինված ուժերին 20 մլն եվրո կհատկացնի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական միության Խորհուրդը որոշել է 20 մլն եվրո հատկացնել Հայաստանին Խաղաղության աջակցության եվրոպական մեխանիզմի շրջանակներում:
Ինչպես նշվում է որոշման մեջ, միջոցները կուղղվեն Հայաստանի Զինված ուժերի նյութատեխնիկական հնարավորությունների ամրապնդման համար՝ շեշտադրելով քաղաքացիական բնակչության պաշտպանությունը ճգնաժամային եւ արտակարգ իրավիճակներում:
«Սա նաեւ կհեշտացնի Հայաստանի Զինված ուժերի գործառնական համատեղելիության ապահովումը միջազգային ռազմական առաքելություններում եւ գործողություններում հնարավոր ապագա մասնակցության դեպքում, ներառյալ ԵՄ-ի հովանու ներքո իրականացվողները»,- նշվում է որոշման մեջ:
Այսպիսով, Խաղաղության աջակցության եվրոպական մեխանիզմի շրջանակներում Հայաստանին հատկացվող միջոցների ընդհանուր ծավալը կկազմի 30 մլն եվրո:
«Սա եւս մեկ քայլ է անվտանգության եւ պաշտպանության ոլորտում ԵՄ-ի եւ Հայաստանի ավելի սերտ համագործակցության ապահովման համար: Այսպիսով ԵՄ-ն ցուցադրում է իր հավատարմությունը Հայաստանի դիմակայունության հետագա աջակցությանը, ինչը նպաստում է ամբողջ տարածաշրջանի կայունությանը, խաղաղությանը եւ անվտանգությանը»,- հայտարարել է ԵՄ-ի արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը:

Ереван /Медиамакс/. Совет Европейского союза принял решение выделить Армении 20 млн евро в рамках Европейского механизма содействия миру.
Как говорится в решении, средства будут направлены для укрепления материально-технических возможностей Вооруженных сил Армении с акцентом на защиту гражданского населения в кризисных и чрезвычайных ситуациях.
«Это также ускорит достижение оперативной совместимости Вооруженных сил Армении в случае возможного будущего участия в международных военных миссиях и операциях, включая те, которые разворачиваются под эгидой ЕС», - отмечается в решении.
Таким образом, общий объем средств, выделяемых Армении в рамках Европейского механизма содействия миру, составил 30 млн евро.
«Это еще один шаг на пути к более тесному сотрудничеству между ЕС и Арменией в области безопасности и обороны. Таким образом ЕС демонстрирует свою приверженность дальнейшей поддержке устойчивости Армении, что способствует стабильности, миру и безопасности всего региона», - заявила Высокий представитель по иностранным делам и политике безопасности ЕС Кая Каллас.