ԵՄ-ն Հայաստանի Զինված ուժերին 20 մլն եվրո կհատկացնի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական միության Խորհուրդը որոշել է 20 մլն եվրո հատկացնել Հայաստանին Խաղաղության աջակցության եվրոպական մեխանիզմի շրջանակներում:
Ինչպես նշվում է որոշման մեջ, միջոցները կուղղվեն Հայաստանի Զինված ուժերի նյութատեխնիկական հնարավորությունների ամրապնդման համար՝ շեշտադրելով քաղաքացիական բնակչության պաշտպանությունը ճգնաժամային եւ արտակարգ իրավիճակներում:
«Սա նաեւ կհեշտացնի Հայաստանի Զինված ուժերի գործառնական համատեղելիության ապահովումը միջազգային ռազմական առաքելություններում եւ գործողություններում հնարավոր ապագա մասնակցության դեպքում, ներառյալ ԵՄ-ի հովանու ներքո իրականացվողները»,- նշվում է որոշման մեջ:
Այսպիսով, Խաղաղության աջակցության եվրոպական մեխանիզմի շրջանակներում Հայաստանին հատկացվող միջոցների ընդհանուր ծավալը կկազմի 30 մլն եվրո:
«Սա եւս մեկ քայլ է անվտանգության եւ պաշտպանության ոլորտում ԵՄ-ի եւ Հայաստանի ավելի սերտ համագործակցության ապահովման համար: Այսպիսով ԵՄ-ն ցուցադրում է իր հավատարմությունը Հայաստանի դիմակայունության հետագա աջակցությանը, ինչը նպաստում է ամբողջ տարածաշրջանի կայունությանը, խաղաղությանը եւ անվտանգությանը»,- հայտարարել է ԵՄ-ի արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը:

Yerevan /Mediamax/. The Council of the European Union adopted an assistance measure worth €20 million under the European Peace Facility.
It is noted that the objective of the assistance measure is to enhance the logistical capacities of the Armed Forces of the Republic of Armenia, with a focus on the protection of civilians in crisis and emergency situations.
“It will also enhance the resilience of Armenia and accelerate the interoperability of its Armed Forces in case of possible future participation in international military missions and operations, including those deployed by the EU,” the decision states.
Thus, the total support for Armenia within the European Peace Facility raises to €30 million.
“This European Peace Facility assistance measure is another step towards closer cooperation between the EU and Armenia in the area of security and defence. With this measure, the EU demonstrates its commitment to further supporting Armenia’s resilience, which contributes to stability, peace and security of the whole region”, said Kaja Kallas, High Representative for Foreign Affairs and Security Policy and President of the Foreign Affairs Council.