Ժամկետային զինծառայությունը հունվարի 1-ից կլինի 1.5 տարի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ ժամկետային զինծառայության ժամկետը հունվարի 1-ից կկրճատվի:
«Նախատեսված էր, որ այս կարգավորումն ուժի մեջ մտնի 2026թ․ ամառային զորակոչից, բայց այսօր քննարկում ենք ունեցել պաշտպանության նախարարի հետ, իսկ նախորդող շրջանում՝ խորհրդարանական գործընկերների հետ, եւ որոշում ենք կայացրել՝ օրենքն ավելի շուտ ուժի մեջ մտնի 2026թ․ հունվարի 1-ից:
2026 թվականի ձմեռային զորակոչից սկսած՝ Հայաստանում պարտադիր 2 տարի զինծառայությունը կլինի 1.5 տարի»,- Ֆեյսբուքում հրապարակված կարճ տեսանյութում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced today that the duration of mandatory military service will be shortened starting January 1, 2026.
“It was initially planned that this regulation would take effect from the summer conscription of 2026. However, following discussions with the Minister of Defense, and earlier consultations with our parliamentary colleagues, we decided to bring the effective date forward – starting from January 1, 2026.
Starting from the winter conscription of 2026, the mandatory 2-year military service term in Armenia will be reduced to one and a half years,” Nikol Pashinyan said in a short video posted on Facebook.