Երեւան: Մեդիամաքս: Ապրիլի 13-ին՝ ժամը 22:20-ի սահմաններում, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակել են Սյունիքի մարզի Խնածախ բնակավայրի ուղղությամբ:
Հայաստանի ՊՆ-ից հայտնել են, որ կրակոցների հետեւանքով վնասվել է գյուղի մշակույթի տունը, տուժածներ չկան:
«Ադրբեջանական կողմին կոչ ենք անում հետաքննել Խնածախի մշակույթի տան գնդակոծման փաստը եւ հանդես գալ հրապարակային պարզաբանումներով։
Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմն առաջարկել է հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի եւ/կամ այդ մասին տեղեկությունների հետաքննության Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծել, ինչին մինչեւ օրս Ադրբեջանը չի արձագանքել»,- ասվում է ՊՆ հաղորդագրությունում:

Cultural center in Khnatsakh damaged by Azerbaijani fire - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. On April 13, at around 10:20 p.m., units of Azerbaijani Armed Forces opened fire in the direction of the Khnatsakh settlement in Syunik region.
The Armenian Ministry of Defense reported that the village’s cultural center has been damaged as a result of the shooting.  No casualties have been reported.
“We call on the Azerbaijani side to investigate the fact of the shelling of the Khnatsakh cultural center and to provide public explanations.
“The Office of the Prime Minister of Armenia has proposed establishment of a joint Armenia-Azerbaijan mechanism for investigating the cases of ceasefire violations and/or related reports. Azerbaijan, however, has not yet responded to this proposal,” the Defense Ministry said in a news release.