ՀՀ զորակոչային համակարգում հիմնարար փոփոխություններ են լինելու - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանն այսօր հայտարարել է, որ առաջիկայում ՀՀ զորակոչային համակարգը հիմնարար փոփոխություններ է կրելու:
“Ներկայիս զորակոչային համակարգում գործում են խորհրդային կարգերից ժառանգված մեխանիզմներ, որոնք իրենց չեն արդարացնում: Մյուս կողմից էլ զինվորների ծնողներն ամեն տարի հազարավոր նոր հնարքների են դիմում, ինչը խախտում է արդար զորակոչի սկզբունքները”,- ասել է նա:
Արծրուն Հովհաննիսյանի խոսքերով, այս տարի զորակոչը հարթ չի ընթացել, եւ կատարվելիք բարեփոխումների սկիզբը դրվել է ՀՀ գլխավոր զինկոմիսարի պաշտոնանկությամբ:
Նա նշել է, որ այս տարի Զինված ուժերի գլխավոր ձեռքբերումը մարտունակության աճն է: “Մեր մարտունակության ցուցանիշը հակառակորդի զսպվածությունն է. նրանց դիվերսիոն գործողություններն արժանի հակահարված ստացան”,- ասել է նա:

Ереван/Медиамакс/. Пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян заявил сегодня, что в ближайшее время система военного призыва подвергнется фундаментальным изменениям.
“В нынешней системе действуют унаследованные от советского времени механизмы, которые не оправдывают себя. С другой стороны, родители солдат каждый год идут на тысячи новых уловок, что нарушает принципы справедливого военного призыва”,- сказал он.
По словам Арцруна Ованнисяна, в этом году призыв не прошел гладко, и начало реформам было поставлено уходом с должности главного военкома Армении.
Он отметил, что в этом году главным достижением ВС является рост боеготовности. “Показатель нашей боеготовности – сдержанность противника: их диверсионные действия получили достойный ответный удар”,- сказал пресс-секретарь МО.