ՀՀ զորակոչային համակարգում հիմնարար փոփոխություններ են լինելու - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանն այսօր հայտարարել է, որ առաջիկայում ՀՀ զորակոչային համակարգը հիմնարար փոփոխություններ է կրելու:
“Ներկայիս զորակոչային համակարգում գործում են խորհրդային կարգերից ժառանգված մեխանիզմներ, որոնք իրենց չեն արդարացնում: Մյուս կողմից էլ զինվորների ծնողներն ամեն տարի հազարավոր նոր հնարքների են դիմում, ինչը խախտում է արդար զորակոչի սկզբունքները”,- ասել է նա:
Արծրուն Հովհաննիսյանի խոսքերով, այս տարի զորակոչը հարթ չի ընթացել, եւ կատարվելիք բարեփոխումների սկիզբը դրվել է ՀՀ գլխավոր զինկոմիսարի պաշտոնանկությամբ:
Նա նշել է, որ այս տարի Զինված ուժերի գլխավոր ձեռքբերումը մարտունակության աճն է: “Մեր մարտունակության ցուցանիշը հակառակորդի զսպվածությունն է. նրանց դիվերսիոն գործողություններն արժանի հակահարված ստացան”,- ասել է նա:

Fundamental changes to be made in the Armenian conscription system - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Spokesman for the Armenian Defense Minister Artsrun Hovhannisyan stated today that the system of military conscription will undergo fundamental changes in near future.
"The current system has mechanisms inherited from soviet times and they don't prove their value. For another thing, parents of soldiers do hundreds of new tricks every year which violates the principles of fair military conscription", he said.
According to Artsrun Hovhannisyan, the conscription wasn't smooth this year and the reforms will be started by dismissing Chief Military Commissioner of Armenia.
He noted that the growth of fighting capacity was the major achievement this year. "Moderateness of the rival is the index of our fighting capacity: their subversive acts were adequately responded", said the spokesman for the Minister of Defense.