Ամերիկացի գեներալները դիտարկել են հայ-ամերիկյան վարժանքը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ԱՄՆ ցամաքային ուժերի Եվրոպայի եւ Աֆրիկայի շտաբի պետի օպերատիվ գծով տեղակալ բրիգադային գեներալ Պատրիկ Էլիսը եւ 10-րդ լեռնային դիվիզիայի հրամանատար գեներալ-մայոր Գրեգորի Անդերսոնը ՀՀ խաղաղապահ բրիգադի «Զառ» ուսումնական կենտրոնում դիտարկել են հայ-ամերիկյան «Արծիվ գործընկեր» (Eagle Partner) զորավարժության ընթացքը։
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը, որն ուղեկցում էր գեներալներին, ասել է.
««Արծիվ գործընկեր» զորավարժությունը Հայաստանի հետ մեր երկարամյա   փոխգործակցության վկայությունն է, որի հիմքում անվտանգային եւ խաղաղապահ ոլորտներում համագործակցությունն է»։
«Հայաստանի հետ մենք բազմակողմ համագործակցային կապեր ունենք։ Միացյալ Նահանգները հետեւողական աջակցություն է ցուցաբերել Հայաստանի զինված ուժերին, հատկապես կարողությունների զարգացման ասպարեզում այնպիսի կարեւորագույն ուղղություններում, ինչպիսիք են զանգվածային բնաջնջման զենքերի չտարածումն ու խաղաղապահ գործունեությունը»,- ասել է գեներալ Անդերսոնը:
«Արծիվ գործընկերը» խաղաղապահների համար նախատեսված զորավարժություն է, որը մեկնարկել է Հայաստանում սեպտեմբերի 11-ին: Վարժանքին մասնակցում են մոտ 85 ամերիկացի եւ 175 հայ զինծառայողներ։

Американские генералы понаблюдали за армяно-американскими учениями - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Заместитель начальника оперативного штаба Вооруженных сил США в Европе и Африке, бригадный генерал Патрик Эллис и командир 10-й горнострелковой дивизии генерал-майор Грегори Андерсон наблюдали за ходом армяно-американских военных учений «Eagle Partner» в учебном центре «Зар» миротворческой бригады Армении.
Посол США в Армении Кристина Куинн, сопровождавшая генералов, сказала, что учения «являются свидетельством нашего долгосрочного сотрудничества с Арменией».
«У нас есть многосторонние связи с Арменией. США оказывали последовательную поддержку вооруженным силам Армении, особенно для развития потенциала в таких важных областях, как нераспространение оружия массового уничтожения и миротворческая деятельность», - сказал генерал Андерсон.
Учения для миротворцев «Eagle Partner» проходят в Армении 11-20 сентября. В учениях принимают участие около 85 американских и 175 армянских военнослужащих.