Ամերիկացի գեներալները դիտարկել են հայ-ամերիկյան վարժանքը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ԱՄՆ ցամաքային ուժերի Եվրոպայի եւ Աֆրիկայի շտաբի պետի օպերատիվ գծով տեղակալ բրիգադային գեներալ Պատրիկ Էլիսը եւ 10-րդ լեռնային դիվիզիայի հրամանատար գեներալ-մայոր Գրեգորի Անդերսոնը ՀՀ խաղաղապահ բրիգադի «Զառ» ուսումնական կենտրոնում դիտարկել են հայ-ամերիկյան «Արծիվ գործընկեր» (Eagle Partner) զորավարժության ընթացքը։
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը, որն ուղեկցում էր գեներալներին, ասել է.
««Արծիվ գործընկեր» զորավարժությունը Հայաստանի հետ մեր երկարամյա   փոխգործակցության վկայությունն է, որի հիմքում անվտանգային եւ խաղաղապահ ոլորտներում համագործակցությունն է»։
«Հայաստանի հետ մենք բազմակողմ համագործակցային կապեր ունենք։ Միացյալ Նահանգները հետեւողական աջակցություն է ցուցաբերել Հայաստանի զինված ուժերին, հատկապես կարողությունների զարգացման ասպարեզում այնպիսի կարեւորագույն ուղղություններում, ինչպիսիք են զանգվածային բնաջնջման զենքերի չտարածումն ու խաղաղապահ գործունեությունը»,- ասել է գեներալ Անդերսոնը:
«Արծիվ գործընկերը» խաղաղապահների համար նախատեսված զորավարժություն է, որը մեկնարկել է Հայաստանում սեպտեմբերի 11-ին: Վարժանքին մասնակցում են մոտ 85 ամերիկացի եւ 175 հայ զինծառայողներ։

Yerevan /Mediamax/. U.S. Major General Gregory Anderson, Commanding General, 10th Mountain Division, and Brigadier General Patrick Ellis, U.S. Army Europe and Africa Deputy Chief of Staff for Operations observed the Eagle Partner exercise at the Zar Training Area.
U.S. Ambassador to Armenia Kristina Kvien, who accompanied the generals, said:
“The Eagle Partner exercise is a testament to our longstanding partnership with Armenia and builds upon decades of successful peacekeeping and security cooperation.”
“Our ties with Armenia are multifaceted and cooperative. The U.S. has consistently extended military assistance to Armenia, especially in bolstering the nation’s capabilities in crucial areas such as nonproliferation and peacekeeping,” said Major General Anderson.
Eagle Partner is a peacekeeping training exercise in Armenia held in Armenia September 11-20.  Approximately 85 U.S. soldiers and 175 Armenian soldiers participate in the exercise.