Պապիկյանն ասել է, որ ագրեսիան նախապես ծրագրված ադրբեջանական սադրանք է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն այսօր ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ հանդիպմանն ասել է, որ սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ լայնածավալ ագրեսիան «նախապես ծրագրված ադրբեջանական սադրանք է»:
ՊՆ-ից հայտնել են, որ Սուրեն Պապիկյանը շեշտել է տեղի ունեցած ագրեսիային միջազգային հանրության, այդ թվում` ԵՄ հասցեական գնահատականների անհրաժեշտությունը:
Տոյվո Կլաարը վերահաստատել է ԵՄ հանձնառությունը` նպաստելու կողմերի միջեւ բանակցային գործընթացի վերականգնմանը եւ համաձայնությունների ձեռքբերմանը:

Папикян заявил Клаару, что агрессия была заранее спланированной провокацией - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Армении Сурен Папикян заявил сегодня на встрече со спецпредставителем ЕС Тойво Клааром, что широкомасштабная агрессия против суверенной территории Армении 13 сентября была «заранее спланированной провокацией Азербайджана».
Пресс-служба минобороны сообщила, что Сурен Папикян подчеркнул необходимость адресной оценки имевшей место агрессии международным сообществом, в том числе – со стороны ЕС.
Тойво Клаар подтвердил готовность ЕС способствовать восстановлению переговорного процесса между сторонами и достижению договоренностей.