Սիրիացի եւս 3 վարձկանի մեղադրանք է առաջադրվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Քննչական կոմիտեն ազգությամբ արաբ եւ Սիրիայի քաղաքացի եւս 3 վարձկանի է մեղադրանք առաջադրել, որոնք ներգրավված են Ադրբեջանի կողմից Արցախի եւ Հայաստանի դեմ իրականացվող ռազմական գործողություններին:
ՀՀ քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ Աբու Սթեֆ ալ–Հինդավիին, Ահմադ ալ-Տայեբին եւ Աբու Դիաբ Հալաբին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգքրի համապատասխան հոդվածներով, որոնք վերաբերում են միջազգային ահաբեկչությանը, զինված ընդհարումների ժամանակ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներին եւ վարձկանությանը:
Որոշումներ են կայացվել նրանց նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու մասին եւ միջնորդություններ ներկայացվել Երեւան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ նրանց նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ:
Ավելի վաղ ՀՀ իրավապահները մեղադրանք էին առաջադրել եւս երկու վարձկանի, որոնք մասնակցել են Արցախում ռազմական գործողություններին:

Ереван /Медиамакс/. Следственный комитет Армении предъявил обвинения еще трем сирийским наемникам, участвовавшим в военных операциях Азербайджана против Арцаха и Армении.
Арабам по национальности, гражданам Сирии Абу Стеф аль-Хиндави, Ахмаду аль-Тайебу и Абу Диаб Халаби преддъявлены обвинения по соответствующим статьям Уголовного кодекса Армении, касающимся международного терроризма, нарушений международного гуманитарного права во время вооруженных конфликтов и наемничества.
В суд предъявлены ходатайства об их аресте.
Ранее правоохранительные органы Армении предъявили обвинения еще двум наемникам из Сирии, участвовавшим в боевых действиях в Арцахе.