Սիրիացի եւս 3 վարձկանի մեղադրանք է առաջադրվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Քննչական կոմիտեն ազգությամբ արաբ եւ Սիրիայի քաղաքացի եւս 3 վարձկանի է մեղադրանք առաջադրել, որոնք ներգրավված են Ադրբեջանի կողմից Արցախի եւ Հայաստանի դեմ իրականացվող ռազմական գործողություններին:
ՀՀ քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ Աբու Սթեֆ ալ–Հինդավիին, Ահմադ ալ-Տայեբին եւ Աբու Դիաբ Հալաբին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգքրի համապատասխան հոդվածներով, որոնք վերաբերում են միջազգային ահաբեկչությանը, զինված ընդհարումների ժամանակ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներին եւ վարձկանությանը:
Որոշումներ են կայացվել նրանց նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու մասին եւ միջնորդություններ ներկայացվել Երեւան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ նրանց նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ:
Ավելի վաղ ՀՀ իրավապահները մեղադրանք էին առաջադրել եւս երկու վարձկանի, որոնք մասնակցել են Արցախում ռազմական գործողություններին:

Yerevan /Mediamax/. The Investigative Committee of Armenia pressed charges against 3 more Syrian mercenaries involved in the hostilities carried out by Azerbaijan against Artsakh and Armenia.
The press service of the Committee reports that charges were pressed against Abu Stef al-Hindawi, Ahmad al-Tayeb and Abu Diab Halabi under the relevant articles of the Criminal Code of the Republic of Armenia referring to international terrorism, serious violations of international humanitarian law during armed conflicts and recruitment of mercenaries.
Motion was submitted to the Court to use detention as a pretrial measure against them.
Earlier, the Armenian law enforcement bodies pressed charges against 2 mercenaries participating in the hostilities in Artsakh.